Създадени са и три български сорта - Елица, Мила и Аля. Използват се за прясна консумация, целоплодно консервиране и приготвяне на голямо разнообразие от консервирани продукти, за десерти и украса на блюдата, тъй като са атрактивни. Доматите с дребни плодове носят названието Чери, тъй като приличат на дребни черешки. В някои страни, като Русия например, те са известни като вишневидни (чери и коктейлни). Макар и неотдавна, те станаха популярни и са добре познати и разпространени на американските и западноевропейските пазари. През последните години се появиха и на нашия пазар като се търгуват обикновено на съцветия (китки).
Съществува предположение, че доматите тип Чери са възникнали в доисторическите времена и че именно с тях е поставено началото на култивирането на дивите домати. Основното разнообразие от Чери" доматите принадлежи към подвида Solanum Lycopersicum var. cerasiforme (Lycopersicon esculentum var. cerasiforme).
Като търговски продукт Чери домати във вид на съцветия за пръв път са предложени през 1982 година от две израелски фирми, отгледали тези домати в пустинните райони на страната. Първата линия домати Desert Sweet от този тип е създадена в
Селскостопанския факултет на университета Hebrew (Faculty of Agriculture at the Hebrew University) от група селекционери под ръководството на Dr. Kopielovitch, Prof. Nachum Kedar и Prof. Haim Rabinowith. Линията, както и създаденият на нейна основа хибрид са се отличавали с уникален вкус и необикновена изравненост на плодовете по форма и размер в рамките на съцветието. Продуктът, разпространен във вид на съцветия, е имал небивал успех в целия свят, и много скоро след това селекционери от различни страни насочват своята изследователска дейност към създаването на сортове и хибриди домати тип Чери. В САЩ създават сорт Sweet 100, в Япония - F1 Sun Cherry, в Гърция - Santorini Chery tomato, във Великобритания - Gardener's Delight. Впоследствие в редица страна като Холандия, Италия, Русия и др., включително и в нашата страна, започва разработването и изпълнението на селекционни програми по това направление.
Понастоящем в света съществува голямо разнообразие от сортове и хибриди тип Чери, основно хибриди, част от които се предлагат и на нашия пазар. Създадени са и три български сорта - сорт Елица, създаден в резултат на съвместна разработка между
Института по растителни генетични ресурси (ИРГР) в гр. Садово и Института по зеленчукови култури "Марица" (ИЗК "Марица") в гр. Пловдив; сорт Мила - в Институт по генетика при БАН (ИГ-БАН) в гр. София и сорт Аля - в ИЗК "Марица".
По-голямата част от сортовете тип Чери са индетерминантни (високорастящи) и по-малка част - детерминантни (нискорастящи, безколови), които се отглеждат като храст, без култучене и без привързване към опорна конструкция. Високорастящите са подходящи за отглеждане в стоманено-стъклени оранжерии и на полето на колове, а нискорастящите само при полски условия. Нискорастящите сортове са по-дружно узряващи от високорастящите и са подходящи за средноранно полско производство.
Характерно за Чери доматите е рядкото съчетание на ранозрелост и продължителен период на плододаване. От съществено значение за този тип домати, паралелно с добива и устойчивостта на растенията към болести, са качеството на плодовете и декоративните свойства на съцветието - типа на съцветието, броят, едрината и изравнеността на плодове в рамките на съцветието. Съцветието може да бъде просто (с една ос), междинно (с две оси) и сложно (с над две разклонения), късо или дълго, а в зависимост от гъстотата на разположение на плодчетата в него - рехаво и плътно. Едрината на плодовете, в зависимост от сорта варира от 7-8 до 20 и повече грама. Обикновено за Чери домати приемат сортовете с различна форма на плодовете и тегло до 30 грама. От практическа и потребителска гледна точка към категорията чери отнасят сортовете с диаметър на плодовете под 3 см, а всички останали - към коктейлните домати. Окраската на плодовете може да бъде жълта, оранжева, розова, червена, а в последно време в колекциите на специалистите и любителите-градинари се появиха и форми с кафяво-червен, синьо-черен (антоцианов) до черен цвят на плодовете. Като правило антоцианово оцветените доматени плодове притежават повишени антиоксидантни свойства, включително и в сравнение със сортовете с повишено съдържание на ликопен в плодовете.
Сортовете домати тип Чери имат много добра способност за завръзване на плодове, като броят им в съцветие достига до 30 и повече при сортовете със сложни съцветия. Определен интерес има към по-големите съцветия - с плодове до 50 броя. Тъй като на пазара се предлагат на съцветия, плодовете трябва да притежават добра устойчивост към напукване, добро съхранение след откъсване на съцветието и да не се оронват.
В сравнение с обикновените домати, сортовете тип Чери имат по-нисък добив, брането е по-трудоемко, поради дребноплодието, но плодовете са с по-високо сухо вещество, по-високо съдържание на захари, сладки с десертен вкус. Използват се за прясна консумация, целоплодно консервиране и приготвяне на голямо разнообразие от консервирани продукти. Подходящи са, също така, за десерти и украса на блюдата. Освен това, при наличие на домати тип Чери градината придобива по-приятен и атрактивен вид.
За задоволяване на тези потребности в много страни на света понастоящем се провежда интензивна генетико-селекционна дейност за създаване на все по-голямо разнообразие от този тип сортове. Поради това, че този тип домати все още не са достатъчно известни на българския потребител и поради липса на традиции, към момента не се ползват с голямо търсене. Постепенно, обаче, търсенето от ресторантите, авиокомпаниите и любителите-градинари се разширява.
Коментари