Листните въшки не само вредят на цветята, но пренасят и множество болести и вируси. Особено силно въшките нападат растенията и се размножават много бързо в сухо и топло време, каквото имаме тази година.
Листните въшки са дребни, нежни насекоми, вариращи по цвят от жълтозелен до червен.Те образуват крилати и безкрили форми и имат сложен цикъл на развитие. За голямата им вредност допринася високата плодовитост и голям брой поколения - до 10-15 на брой за вегетационен период. Възрастните екземпляри се развиват за 7-8 дни от излюпването и почти веднага започват да се възпроизвеждат.
Симптоми по нападнатите растения
Листните въшки нападат всички части на растението и най-вече нежните, млади листа и леторасти. Основните струпвания на паразите са в основата на клоните и по долната част на листата.
Въшките се хранят като смучат сок от растенията, като остатъчните вода и захари оформят лепкава течност, така наречената медена роса. Често върху нея се образува черна плесен.
В резултат от вредната им дейност по нападнатите растения се наблюдават лепкави и деформирани листа, както и тяхното преждевременно опадване.
Начините за борба са много
В начален стадий на нападение на цветята от листни въшки, борбата може да се изведе, като се натопи цялото растение с листната маса надолу в дълбок съд с хладка вода. Процедурата се повтаря 2-3 пъти през 2-3 дни. След това листата трябва да изсъхнат на полусенчесто място, а не цветята да се оставят на ярко слънце. Този начин не е приложим за наскоро засадените и не добре вкоренени растения!
Друго използвано в практиката средство е неколкократното отмиване на паразитите с гъба, напоена в сапунен разтвор.
Народните методи са безопасни и ефективни
Широко използвани в домашното цветарство са народните методи за борба с листните въшки. Ефективни са извлеците от коприва, чай от пелин, сапуноподобен готов препарат.
Внимавайте с мравките! Те си отглеждат листните въшки като "млечни крави" и ги бранят от естествените им врагове, защото се хранят с отделяната от тях медена роса.
След успешното третиране на растенията, те трябва да се измият добре, защото мъртвите въшки остават полепнали по тях и пречат на дишането на растенията.
За традиционалистите - подходящи пестициди
Ако нямате алтернатива на химията и искате да използвате пестициди, подходящи за борба с листните въшки са Ортен 75 РП в доза 5 мл, Децис 2,5 ЕК - 3 мл, Бастър 40 ЕК - 5 мл, Би-58 - 7 мл, Пираника 20 ВП - 2,5 мл. Дозите са за 10 литра вода.
Бабините средства помагат за всичко
Миещи средства в борбата с листните въшки
Листните въшки много обичат да пасат младите филизи на растенията. Но със сигурност не обичат влажната кърпа с няколко капки веро. Едно движение и от тях вече няма и следа.
Кибрит срещу галиците
Ако почвата в саксиите ви е вечно влажна, няма как да избегнете галиците - малките мушички, които приличат на винарки. Те са безобидни, макар и досадни, и бързо ще се отървете от тях, ако забиете в почвата няколко кибритени клечки надолу с главичките.
Оцетът като дезинфектант
В течение на времето саксиите стават непривлекателни с петната от гъбички, мъх или варовик. Можете да ги отстраните лесно с помощта на оцет и четка.
Течен сапун и спирт срещу щитоносните въшки
От самото им име личи колко е упорит характерът на този вид насекоми. Те се крият като под щит и трудно могат да бъдат унищожени. Обикновено се разполагат от долната страна на листата, което още повече затруднява борбата с тях. За целта ще ви е нужен разтвор от течен сапун и малко спирт, разтворени във вода. Напръскайте с тази смес долната страна на листата. Ако има останали насекоми, намокрете с разтвора памучен тампон и обтрийте няколко пъти листото.
Къщичка за акарите
Малките червеникави паячета са едва забележими с просто око, но в сухия и топъл въздух на стаята техният брой се увеличава и обикновено се откриват по фината паяжина по долната част на листата. С помощта на три прости средства можете да се избавите от тях леко и ефикасно Ц-пулверизатор, найлонова торба и вода. Напръскайте обилно растението с пулверизатор с фина дюза и го поставете, заедно със саксията, в достатъчно голяма найлонова торба, която трябва да затворите херметически. Високата влажност ще преустанови размножаването на акарите и ще доведе до тяхното унищожение.
Лучена отвара за силен имунитет
За да се преборите със стреса на цветята, е нужно да добавите обелки от лук в кипяща вода и да ги оставите да престоят в нея една нощ. На сутринта прецедете отварата и напръскайте растенията.
Торф срещу варовиковите петна
Ако по листата на вашите растения са се появили петна от варовик, това не е повод за паника. Най-вероятно са причинени от прекалено твърдата вода, с която поливате. Торбичка с торф може да ви помогне да я омекотите. Оставете я да престои в 10-литрова кофа с вода за една нощ. Торфът неутрализира варовика, омекотява водата и я прави по-приятна за вашите растения.
Идеалната вода за поливане
Водата, в която сте варили картофи, е особено подходяща за поливане на растенията, защото съдържа нишесте, което подпомага растежа им. Остатъците от минерална вода също можете да изливате в саксиите, защото действат като тор.
Утайка от кафе за рохкава почва
Не изхвърляйте утайката от кафе. С нейна помощ можете да направите почвата за вашите растения по-рохкава. Освен това тя понижава рН-то на почвата. Това е допълнителен бонус за растенията, които предпочитат по-кисела почва като камелиите и азалиите. И те няма да пропуснат да ви се отблагодарят с пищни цветове.
Коментари