Въглеродните емисии в атмосферата могат да вземат връх над други влияния и да доведат до най-дългата епоха без сериозно застудяване в историята на планетата, пише в научния журнал „Nature”.

Без човешкото влияние следващата ледникова епоха щеше да настъпи след около 50 000 години. Със сегашното излъчване на парникови газове вероятно това време ще се удвои, пкоментира Андрей Ганополски, ръкододител на екипа на германския Институт за влияние върху климата в Потсдам. Невероятното е, че човешкият род успява да влияе върху механизмите, които са оформили света, какъвто го познаваме. Изводът е, че на практика пропускаме цял ледников цикъл, което няма прецедент.

Причината за ледниковите периоди са промените от влиянието на слънчевите лъчи върху Земята, които се дължат на естествените промени в орбитата на планетата. Към тази комбинация трябва да се добавят и парниковите газове в атмосферата.

Времето между ледниковите епохи обикновено е между 20 и 30 000 години. Веднъж на 400 000 години има голям период, който продължава повече време. Последният ледников период е приключил преди 11-14 000 години и е дал началото на Холоцена – сегашния геологически период, който е необичайно климатично мек.

Човешкото въздействие е довело до добавяне на 500 гигатона въглерод в атмосферата.

Постигнатото в края на миналата година Парижко споразумение за климата гласи, че количеството трябва в бъдеще да се ограничи до 1000 гигатона. Ако бъде надхвърлено, това най-вероятно ще означава повишаване на средните температури с 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха. Това е границата, чието преминаване ще доведе до непредвидими климатични явления, смятат учените.