При сравнителни проучвания е установено, че водните феромонови капани имат по-добра улавяща способност от капаните тип Делта с лепливо дъно, се казва в разработката на д-р Елеонора Делева от Аграрния университет в Пловдив. Те са по-лесни за поддържане и по-малко чувствителни към замърсяване с прах, поради което се препоръчват за масов улов.
Употребата на 48 водни полови феромонови уловки на хектар е по-високо ефективна за контрол на доматения миниращ молец в сравнение с конвенционалните инсектицидни третирания.
Посредством различните видове уловки за масов улов на възрастни екземпляри се намалява плътността на неприятеля в производствените площи, но контролът е най-ефективен при комбинирането им с подходящи инсектициди.
Водният феромонов капан може да се направи лесно и с подръчни средства. В широк съд се налива вода, а към нея се добавя мазнина (например олио). Над него се закрепя феромонова капсула, която привлича възрастните мъжки екземпляри. Доматеният молец просто се дави във водата, чиято намокряема способност е увеличена от поставената мазнина.
Коментари