Доц. д-р инж. Грозю Дочев

2015 е обявена от ФАО към Организацията на обединените нации за година за опазване на почвите и почвеното плодородие, а в Южна Корея е предвидено да се проведе юбилеен конгрес на почвоведите.

Основната цел на съпътстващите мероприятия в световен мащаб е да се обърне внимание на прилагането на технологии и иновации за опазване на почвите в отделните държави.

Такава бе и целта на проведената среща в Русенския Технически университет между фермери и учени за обсъждане на проекта “Опазване на почвите в България”. На форума присъстваха фермери от Североизточна България и професори от Техническия университет, участници в проекта. Гости на срещата бяха представители на Министерството на земеделието и храните, областната дирекция по опазване на околната среда, НТС, институт “Н. Пушкаров” и други. Специален гост и участник в този проект, финансиран от фондация “Америка за България”, бе професор Брайън Гогин, аташе в посолството на САЩ (2001-2006) и ръководител на научния екип.

Изнесени бяха четири доклада по въпроси, свързани с проекта. Проф. Гогин сподели опита на американските фермери за опазването на почвите в Америка.

В далечната 1936 г., по време на световната криза са разработени големи тревни площи с цел превръщането им в обработваеми земи на наклонени терени. Поради появяването на ерозионни процеси е издаден специален закон, с който фермерите се задължават да провеждат противоерозионни мерки (оран, напречно на наклона на терена, минимални и нулеви обработки и др.). Съгласно този закон учените почвоведи се задължават да съветват и контролират изпълнението му. Фермерите се ангажират да изграждат полезащитни едноредови пояси по границите на своите имоти за борба с ветровата ерозия.

От втория доклад на доц. Георги Митев - ръководител на проекта, фермерите се запознаха със същността на проекта и участието им в него. Той ще се осъществява в продължение на осем години. В определена последователност при отглеждане на окопни и зърнени култури върху определено поле на всеки фермер ще се прилага определена технология за опазване на почвите от ерозия. Преди обработката на почвата се измерва твърдостта ѝ, ерозионната ѝ податливост, изнесените хранителни елементи и други.

След извършването на определен брой почвообработки за отглеждане на окопните култури с комплексна земеделска техника (ивичен разрохвач, сеялка за шахматни редове и др.), фермерите могат да се включат в проекта, без да се нарушава производственият процес. След приключване на опитите се правят измервания за определяне на ефекта от използваната противоерозионна техника. Ако през годините по време на проекта количеството на валежите, интензитета им и тяхната продължителност предизвикват ерозия на почвата, се вземат мерки за предотвратяването ѝ. В продължение на осем години получената информация се анализира и чрез описа за трансфер на технологии и иновации в земеделието, се предоставя на фермерите за запазване на почвата. По този начин стопаните ще опазят почвата, а добивите ще се повишават.