За разлика от едногодишните култури, които се засаждат, а реколтата се прибира още същата година, при овощните дръвчета, трябва много да се внимава. Овошките се засаждат, за да бъдат в градината в продължение на десетки години, а освен това дават плод най-рано след 3-4, а при някои видове - и повече години.
Ето защо, когато любителите искат да обновят видовия и сортовия състав на овошките в градината си, трябва да подхождат доста отговорно към задачата.
Може да ви се иска да отглеждате различни овощни видове, но трябва да знаете, че има и такива, които не са подходящи за вашия район. Т.е. климатът е решаващ фактор при отглеждането на овощни дръвчета. Ето защо при избора на вид, винаги се съобразявайте дали те могат да оцелеят или не. Например дюля, праскова и кайсия не се отглеждат в много студени райони. Където има опасност от късни пролетни мразове, не трябва да се засаждат видове, които цъфтят рано като праскова, кайсия, джанка.
Когато избирате сортове, информирайте се за особеностите им. Ако засаждате повече дръвчета, вземете с различен срок на зреене на плодове. Освен това има значение и кога цъфтят особено, когато има опасност от измръзвания. Също така има и сортове, които са по-сухоустойчиви и те са подходящи за сухите райони на страната. При засаждане на нови дръвчета, трябва да се има предвид и опрашването. Задължително в градината е необходимо да има добри опрашители.
Направете го от най- близкия разсадник
Многократно сме писали, но пак напомняме:
Когато избирате дръвчета, направете го от място, където могат да гарантират за качеството на посадъчния материал. Най-добре е това да става директно от лицензиран разсадник или търговски обект, които предлага фиданки от определен производител и познава продукцията му.
Някои основни изисквания, с които да се съобразите
Повечето овощни видове предпочитат добре огрявани от слънцето места, които са добре защитени от ветровете.
Най-ниските и затворени места не са подходящи за засаждане на овощни дръвчета.
Дръвчетата се развиват най-добре върху богати почви, които са с алкална до леко кисела реакция.
На равнинен терен, където може да се полива, най-добре е да се отглеждат ябълки, круши, дюли, праскови и др.
Ако пък теренът е с по-голям наклон и няма възможност за поливане, там ще се развиват по-успешно по-сухоустойчиви видове - сливи, кайсии, бадеми, череши, вишни, орехи и др.
Коментари