Всяко листо е жива соларна клетка, която съхранява и използва слънчевата енергия. Дори и след като изсъхне и падне от дървото, листото пак има значително енергийно съдържание. Жилките и полупрозрачната му тъкан пазят и немалко хранителни вещества.

Но много често хората неглижират падналите от клоните листа. Приятните емоции свършват, дърветата се оголват и идва досадното събиране, подритване или газене на сухата или влажна шума.

Природният кръговрат обаче си върви и всяка година с настъпването на есента листата приключват жизнения си цикъл и окапват, без да питат. Така гниещите листа отиват в почвата, за да подхранят растежа на треви, цветя, храсти и дървета. 

Попаднат ли обаче на пътищата, тротоарите и алеите, листата в градовете поемат друг, нецелесъобразен път - към сметищата.

Тук идват многото пропуснати възможности. В сметищата шумата представлява 75% от всички твърди отпадъци. МНОГО НАЛИ?

НЕ МОЖЕ ЛИ ТАЗИ ШУМА ДА СЕ ПРЕРАБОТВА ? - Разбира се, че може .

Така в Бостън гледат много сериозно на плановете за построяване на съоръжение, което ще преработва 50 хиляди тона окосена трева и есенни листа, съобщава БНТ.

В процеса ще бъде замесена анаеробна бактерия, хранеща се с трева. В резултат ще се отделя метан, достатъчен, за да захрани централа от мегават и половина. Получената от нея топлина ще се използва за ускорено разграждане на листата и превръщането им в компост.

Шансовете за получаване на биогориво от листа също не са за пренебрегване. Същият процес се прилага при слама и дава резултат.