Когато в градината почти не остават цъфтящи видове, едно тревисто растение продължава да радва с красивите си цветове. Астрата - тази непретенциозна есенна красавица изпраща последните топли дни и пълни вазите дълго след като студът попари гергините, гладиолите и другите късни цветя.
Съществуват около 800 различни сорта астри - високи, прости, кичести, със всевъзможни форми, окраски и височина. Разнообразието от съцветия е съпроводено от богата палитра на цветове с бяла, жълта, прасковена, розова, червена, малинова, виолетова багра.
По продължителност периода на вегетация и време на цъфтеж, се делят на ранни, средни и късни, които украсяват градината от юли до ноември. Кафеникавите и нискорастящи сортове, ще ви радват дълго, поставени на слънчев балкон. Ярките цветове и лекият аромат, носещ се от букетите с астри предават допълнително настроение.
Обичат богата почва
За астрите е подходяща добре дренирана градинска земя, както и слънчево и защитено от вятъра място. Подхранвайте 3 пъти на две седмици през летните месеци. Редовното отделяне на прецъфтелите цветове и прищипването на младите стъбла, ще намали височината, но ще увеличи броя на разклоненията и цветовете.
Есента е идеалното време за размножаване на многогодишните астри. Още на следващата година те ще цъфнат в градината ви. Сортовите особености се запазват най-добре, ако размножавате астрите чрез разделяне на храстите. Обикновено това трябва да се прави на пет-шест години. Коренищата се разделят много лесно, достатъчно е в тях да има няколко коренчета и част от стъблото.
При високите сортове растенията трябва да се засаждат на разстояние 60 на 100 см, а при дребните - 30 на 50.
Добри резултати се получават и при размножаването със зелени резници. Използват се младите клонки. Те бързо се вкореняват. Астрите се разрастват скоро и образуват мощни храсти.
Коментари