Най-разпространените болести по стайните растения са: сиво гниене, вкорковяване, антракноза, загниване на корените, загниване на стъблото, чернилни гъби, брашнеста мана, петна по листта и други.
Сиво гниене
Сивото гниене е гъбна болест, която може да се появи при голяма въздушна и почвена влажност и застоял въздух. По поразените листа, цветове или стъбла се появява светлокафяво гниене, което при повишена влажност се покрива със сива плесен. По цветовете се забелязват малки кафяви петънца, които постепенно могат да доведат до загниване на цветя.
Борба: Трябва да се намали влажността на въздуха и поливането. Необходимо е редовно проветряване на помещенията. Отстранете заразените части на растението. Унищожете заразената почва. Напръскайте със системен фунгицид.
Ботритис (сива плесен)
Плесента покрива цялото растение, ако то е на влажно, хладно и при застоял въздух. Застрашени са растенията с меки листа(бегония, циклама, глоксиния, сенполия).
Отрежете и унищожете заразените части. Махнете заразената почва. Напръскайте със системен фунгицид.
Намалете поливането и пулверизирайте, подобрете проветряването.
Вкорковяване
Вкорковяването се появява при преполиване и недостатъчно светлина. По долната повърхност на листата се появяват твърди коркоподобни петънца.
Борба: Отстранете пострадалите листа. Поставете растението на по-светло място и поливайте по-рядко.
Антракноза
Антракнозата е болест, която се развива по листата на палми и фикуси при прекалена влажност и топлина. По връхчетата на листата се появяват тъмни кафяви ивици.
Борба: Намалете въздушната влажност. Отстранете заразените листа и ги унищожете. Напръскайте растението със подходящ фунгицид.
Загниване на корените
Често срещано заболяване, причинено от преполиване при кактуси, сукуленти, палми, африканска теменужка и бегонии. Най-напред листата пожълтяват, увяхват и постепенно умират. Развиват се гъбички, които предизвикват загниване на корените.
Борба: Опитайте да спасите растението чрез премахване на загнилите корени.
Загниване на стъблото се предизвиква от гъбички, които се разпространяват бързо при преполиване, ниски температури и застоял въздух.
Борба: Отстранете заразената тъкан. Ако заразата е в напреднал стадий, изхвърлете растението заедно с пръстта.
Чернилни гъби
Чернилните гъби се появяват под формата на черен налеп по листата, в резултат на което, нападнатото растение изостава в развитието си. Тези гъбички се развиват по лепкавата "медена роса", отделяна от въшки и оранжерийни белокрилки.
Борба: С влажен памучен тампон премахнете черния налеп и изплакнете с хладка вода поразените листа.
Коментари