Чрез "Хоби фермер" ще разкажа на колегите любители, които искат да знаят, как се грижа за асмата с уникалния десертен сорт "Александрийски мискет".
ПОДРЕЖДАНЕ НА АСМАТА...
Още при рязането през март се старая да постигна равномерно разположение на отделните кордони, плодни пръчки и чепове.
Принципът ми е НА ЕДНО СТЪБЛО ДА ИМА ТРИ КОРДОНА. Те са централен, ляв и десен. Всеки основен кордон има разклонения, а те пък имат плодна пръчка и удължител по на 6-7 пъпки.
ЧЕПОВЕТЕ ОСТАВЯМ ПРЕЗ 20 САНТИМЕТРА
Да са равномерно, но несимеетрично разположени - отляво и отдясно и ги режа на 2 очи.
Налагало ми се е да освободя даден кордон от окнструкцията и да го завъртя до 30 градуса, така че да покрия някое празно място.
ВРЪЗВАНЕТО НА ЛЕТОРАСТИТЕ НАПРОЛЕТ -АСМАТА СТАВА РАВНА КАТО ТЕПСИЯ
ми отнема най-много време от всички други операции и дейности по отглеждането и подреждането на асмата през годината.
Правя го при дължина на ластарите около 30-40 см и то на три пъти:
- Първият път само леко накланям пръчката по посоката, на която искам да бъде и я връзвам.
- След една седмица я отвързвам - нагланям я още и пак я връзвам.
- След още една седмица отново отвързвам и с леко огъване на няколко места между възлите /докато се чуе съвсем леко пукане/ довеждам пръчката в хоризонтално положение и я връзвам окончателно.
По този начин се покриват равномерно всички празни места - асмата става равна като тепсия, без никакви стърчащи леторасти.
Ако не се спази тази последователност на действие, при връзването обикновено се кършат най-хубавите и перспективни леторасти, защото са още крехки. А оставят ли се невързани, вятърът ще ги скърши.
Как подреждам гроздето...
Стъпка 2 - всяка чепка насочвам право надолу, така че да расте свободно и да има достъп за пръскане. След асмата и леторастите, за които ви разказах по-горе, подреждането продължавам с гроздето. След прецъфтяване и оформяне на зърната всеки грозд насочвам право надолу и ако опира в тел или в друг елемент на конструкцията, измествам летораста с няколко сантиметра, така че гроздът да расте свободно и да има достъп до него за пръскане от всички страни. По този начин се получава асма с идеално оформена листна маса отгоре и равномерно разположени и на еднаква височина гроздове отдолу.
Как подмладявам асмата...
Стъпка 3 - някои от старите кордони отрязвам, но съм им подготвил заместници. С течение на годините някои от по старите кордони достигат до отсрещния край на конструкцията, намаляват родовитостта си, гроздето им започва да изресява, получават се пукнатини по тях и се налага да бъдат отрязани. Това няма да се отрази чувствително на асмата, ако предварително няколко години преди това предвидливи сме оставили да се развива новият заместващ кордон.
ЗА ОТРЕЗИТЕ ПОЛЗВАМ СИЛИКОН
Мястото на отреза намазвам със силикон. Със силикон запълвам пукнатините по кордона, за да не загниват. В момента имам три нови лозички от същия сорт. Първата тази година ражда за първи път - има четири малки гроздчета - това може да видите на снимката. Другите две ще родят след година. За по-далечно бъдеще съм засадил дивачка за подложка от сорта Шасла х Берландиери, която "си намери мястото" и от пролетта до сега се вдигна на 6-8 метра - и това може да се види на снимката. Следващата пролет ще се опитам да я облагородя със сорта "Александрийски мискет", но не долу при земята, а горе на височина на съществуващата асма.
Ако това стане успешно, то новата лоза ще роди още през първата си година. Ще се наложи да разширявам сегашната конструкция с още 10-12 кв. метра.
Как поддържам постоянна родовитост...
Стъпка 4 - поддържането на постоянна родовитост е в тясна връзка е с торенето.
ТОРОВЕТЕ - Наесен торя с азотни, фосфорни и калиеви торове, напролет с амониева селитра.
ПОЛИВКИТЕ - през лятото правя 2-3 поливки с шербетоване.
МНОГО ВАЖНО Е ДА НЕ СЕ ПРЕТОВАРВА АСМАТА!
Колкото и да ми е жално, никога не оставям повече от 6-7 кг грозде на 1 кв.метър.
Претоварването води до напукване на стеблата и кордоните и до изсъхване на лозата.
Всички други операции:
РЪСЕНЕ, КОЛТУЧЕНЕ, ПРОРЕЖДАНЕ, ПРОСВЕТЛЯВАНЕ
изпълнявам така, както многократно е описвано в нашия вестник "Хоби фермер" и специализираната литература.
РАБОТЯ САМО СЪС СИСТЕМНИ ПРЕПАРАТИ И НЕ СЕ СЪОБРАЗЯВАМ С КАПРИЗИТЕ НА ВРЕМЕТО
Ръся на всеки 12-15 дни и гроздето ми винаги е отлично опазено.
Коментари