0 Изкуствено осеменяване на кравите с криоконсервирана сперма
Тя е дълбокозамразена при минус 196 градуса Целзий и се счита за най-великото постижение на миналия XX век. Тази технология не само коренно измени и рационализира организацията на заплождането в говедовдъството, но и селекцията на бици, преценени по качество на потомството.

Броят на получаваните дози семенна течност от преценените по потомство бици-подобрители възлизат на стотици хиляди пожизнено при световен рекорд над 2 млн. дози семенна течност и над 1 млн. приплоди от бика Съни бой в Холандия.
Изкуственото осеменяване сега не е само метод за заплождане, а средство за генетично усъвършенстване.

То е най-добрата инвестиция, направена в говедовъдството.
Фермерите вече могат да избират семенна течност от такива бици с предсказана способност за предаване в потомството на най-важните икономически признаци - количество мляко, млечно масло, млечен протеин, тип на вимето, крайници, плодовитост и др. При избор на бик с доказана способност за леко отелване на неговото потомство се спестяват неблагополучията и загубите при трудните отелвания.

0 Трансфер на ембриони
Това е втората върхова технология в селекцията. Тя позволява по-ефективно използване на репродуктивния потенциал на елитните женски разплодни живони. Чрез третиране на суперовулация се оплождат отделените яйцеклетки и се извличат емрионите от тях. От една крава донор годишно може да се получат няколко десетки ембриона и чрез трансфера им в крави-реципиенти респективно да се получава съответният брой приплоди.
Тази технология през последните две-три десетилетия беше усъвършенствана и стана основна в топселекцията на елитни мъжки и женски разплодни животни във водещите ферми на световното млечно говедовъдство.
За развъдната стойност на приплодите от ембриотрансфера може да се съди по изключително високите цени, които развъдчиците предлагат за такива животни. Например: 135 хил. долара за теле на едномесечна възраст или 20 хил. долара за все още неродено теле по тази технология.

Успешното замразяване на ембрионите улесни неимоверно и разшири междунродната търговия с тези биологични продукти. Сега е възможно в контейнер с 5-10 л течен азот да се пренесат ембирони за цяло стадо крави от единия на другия край на света.

0 Синхронизация на еструса, заплождането и раждането
Това е третата ефективна технология в областта на репродукцията. Разработени са много ефективни системи за третиране на женските животни - крави, юници, овце, кози, с хормонални препарати или техни синтетични аналози, чрез които се постига едновременно (за 2-3 дни) разгонване и заплождане на животните. Тази технология улеснява създаването на правилна организация за получаване на едновъзрастови приплоди и увеличава ефекта при отглеждане на животните.

0 Сексиране на спермата за получаване на пиплоди с желан пол
Това е четвъртата репродуктивна технология. Тя позволява направляване на пола при оплождане, т.е. получаване на приплоди с желан пол - мъжки или женски. Известно е, че в еякулата на всеки разплодник се съдържат 50% сперматозоиди, носители на Х-хромозома, и 50% - с Y-хромозома, и при оплождане на яйцеклетката формират съответно женски или мъжки пол. В продължение на много години усилията на изследователите са насочени за създаване на технология за сексиране на спермата, т.е. за отделяне (сортиране, фракциониране) на "мъжките" от "женските" сперматозоиди. Едва през последните 10-15 години са постигнати реални успехи в това направление. Принципът на сортиране се основава на факта, че спераматозоидите с Х-хромозома имат 3 до 4% повече ДНК. Сперматозоидите се оцветяват с флуоресцентна боя и преминават през цитометричен сортиращ поток. Детекторите от специално конструирания за целта апарат определят и насочват сперматозоидите с по-висока флуоресценция (Х-хромозомите) в една посока, а тези с по-ниска флуоресценция (Y-хромозомите) - в друга посока. Неидентифицираните сперматозоиди преминават директно през потока - те са технологичен брак. Получената фракция сперматозоиди с Х или Y хромозома се замразяват и с тях се осеменяват животните.

Успехът при сексиране на спермата е значителен - около 85-90% от желания пол и съответно 10-15% от противоположния пол.
На пазара вече се прилагат дози сексирана сперма и те намират добра реализация както в племенните млечни стада за получаване на женски животни, така и в стоковите месодайни ферми за получаване на мъжки приплоди за угояване.

Трябва да се подчертае, че тази технология все още не е усъвършенствана докрай. От целия брой спематозоиди в еякулата само 20% от мъжките се сепарират, а около 60% са технологичен брак. Това е една от причините дозата семенна течност да бъде 3-4 пъти по-скъпа от несексираната сперма.
Освен това по-продължителният период на технолична обработка по сепариране, замразяване,  и размразяване изтощава в голяма степен сперамотозоидите и намалява тяхната оплодителна способност. Това налага препоръката
ВАЖНО! Сексирана сперма трябва да се използва само при юници в добро телесно състояние и нормално функционираща полова система.