В естествената среда зайците сами избират полезни и ядливи растения. Опитомените зайци са загубили инстинктите си и ядат всичко, което им се даде, безразборно. Здравето на дългоухите, както и хранителната стойност на диетата им зависят изцяло от стопанина.
Важно! Собственикът трябва да е добре запознат с полезните и отровните билки за зайци, за да не нарани случайно своите питомци.
Зелен фураж в диетата на зайците
Прясната трева, както и върховете на кореноплодите и листните зеленчуци, се считат за зелен фураж. През лятото те съставляват половината, а понякога и две трети от диетата на домашните зайци. Зеленият фураж, приготвен на ръка, позволява на стопанина да спести значително от закупуването на зърно, което намалява цената на заешкото месо
Стопанинът трябва да знае, че:
Храносмилателната система на зайците е проектирана по такъв начин, че отпадъчните продукти се отстраняват от тялото само под натиска на прясна порция храна. Стомахът на дългоухите има слаби мускули, а червата са много дълги.
Поради високото си съдържание на фибри, тревата има благоприятен ефект върху храносмилането и подпомага придвижването на храната през храносмилателния тракт.
Зеленият фураж е богат на витамини и съдържа много полезни минерали, включително основните: калий, калций, фосфор. Растенията от семейство Бобови имат голяма хранителна стойност поради високото съдържание на растителни протеини, те доставят необходимите за животните аминокиселини: цистин, лизин, метионин, триптофан.
Зайците обичат прясна трева, предпочитат я пред всяка друга храна и я ядат с голям апетит. Тревата обаче може да донесе не само ползи, но и вреда. Дори едно отровно растение, случайно попаднало в хранилката, може да доведе до смъртта на бебето заек и дори възрастните зайци умират от лошо храносмилане и подуване на корема.
Как да събирате тревата
Прясна трева се дава на зайци в леко изсушена форма. Ако косенето се извършва през деня, след пълното изсъхване на росата е допустимо да се подхрани веднага. Важно е тревата за зайците да не е мокра от дъжд или роса. Мократа храна се усвоява лошо от гризачите и причинява подуване на корема. За вечерно подхранване се дава сутрешно косене и обратно. Най-добре е тревата да се коси в малки количества, достатъчни за няколко дни, и да се разпръсне на тънък слой на проветриво място, далеч от слънчева светлина.
Внимание! Зелените имат най-голяма хранителна стойност преди цъфтежа. По това време листата са натрупали максимално количество минерали и витамини; растенията все още не са имали време да ги използват за цъфтеж. Младите зеленчуци имат по-нежни стъбла, което ги прави по-лесно смилаеми.
Особено ценни билки, които не могат да бъдат закупени като сено: млада коприва, глухарче, живовляк - са полезни за подготовка за зимата. Те се подреждат на пода и се сушат под навес, след което се събират на малки бали. Ако броят на животните е малък, тревата се суши на китки.
Имайте предвид: Тревата за зайци се коси с ръчна коса, тъй като тримерът и косачката нарязват зеленината и по време на процеса на косене се отделя много сок. Тази трева не изсъхва, а гние.
Преди косене на всяка площ е необходимо внимателно да се провери за наличие на отровни растения: първо трябва да се отрежат в основата и да се премахнат. Ако на тревата има много неядливи треви, косенето се извършва селективно - само полезни култури.
Запомнете! Не трябва да косите трева за храна по селски пътища и магистрали. В първия случай зеленината ще бъде твърде прашна; във втория, ще съдържа високо съдържание на вредни вещества, които се отделят при разпръскването на отработените газове.
При съхранение на сено:
Важно е да се гарантира, че то не е изложено на валежи. Недопустимо е да се хранят животни с гнила трева или мухлясало сено. Патогенната микрофлора, която се размножава в развалени продукти, има пагубен ефект върху тялото на зайците и може да причини храносмилателни разстройства: подуване на корема, диария и отравяне.
Приготвената трева и сено трябва да бъдат защитени от пилета и гълъби, чиито изпражнения могат да съдържат кокцидии, протозойни паразити, които причиняват опасно заболяване при зайците - кокцидиоза.
Внимание! Котките и кучетата обичат да се търкалят в прясното сено, но домашните животни не бива да лудуват в сеновала. Котките са носители на ушни акари, които са много разпространени при зайците.
Каква трева може да се дава на зайци
Един начинаещ зайцевъд трябва да разчита предимно на здравия разум. Почти всяко растение, което хората могат да ядат, е годно за консумация от домашните животни. И така
- салатата от глухарче е източник на витамини в началото на лятото;
- майска супа от коприва е вкусна и полезна - и двете са годни за зайци, но никой не би помислил да яде жълтурчета.
Всяко растение с неутрален вкус е подходящо за храна на животни. Горчивите билки, както и културите със силна неприятна миризма, могат да бъдат отровни.
Стопаните да запомнят! Не трябва да използвате растения, които отделят млечен сок. Непознатите билки трябва първо да бъдат идентифицирани с помощта на специалист, за да се определи дали са годни за консумация от зайци.
Растенията, познати на всички
От детството знаем имената на билките, които растат навсякъде. Много от тях са не само годни за консумация, но и много здравословни. Веганите ги използват като храна, привържениците на традиционната медицина приготвят лечебни инфузии, а зайцевъдите хранят с тях своите домашни любимци.
0 Глухарче: Листата на глухарчето са богати на бета-каротин и витамин А, имат високо съдържание на рибофлавин, както и витамини С, Е, К. Глухарчетата съдържат много смилаем протеин, както и лесно разтворим калций. Листата от глухарче повишават апетита на зайците; животните охотно ги ядат смесени с друга трева. Глухарчетата израстват бързо след косене и осигуряват свежа зеленина през цялото лято.
0 Коприва: Младата коприва е ценна храна, по съдържание на белтъчини е почти толкова добра, колкото растенията от семейство Бобови. Копривата съдържа много витамин С, органични киселини и високо съдържание на полезни микроелементи: калций, калий. Копривата се бере най-добре през май - началото на юни, преди цъфтежа. По това време листата съдържат най-голямо количество хранителни вещества, а стъблата все още не са имали време да станат груби.
За да не причиняват дискомфорт от жилещите косми на копривата, тревата се изсушава за един ден или се залива с вряща вода преди хранене.
0 Живовляк: Дори децата знаят за лечебните свойства на живовляка и използват листата му за лечение на одрани колене. Живовлякът е полезен и за зайци - стимулира храносмилането и има противовъзпалително действие. Добавянето на живовляк към диетата на зайците насърчава по-бързото зарастване на рани по тялото на животните.
0 Жълтите глави на цъфтящата рапицата: срещат се навсякъде: съцветията са подобни на цветните стъбла на зелето, репичките и хряна - това са растения от едно и също семейство. Листата на рапицата израстват едни от първите през пролетта и са богата на витамини за храна на зайците.
Да се има предвид: Рапицата се коси през април-май, преди началото на цъфтежа!
Зайците лесно ядат рапица, но трябва да се хранят в малки количества. Като всяка култура от семейството на кръстоцветните, рапицата може да причини повишено образуване на газове и подуване на корема.
0 Ядливи плевели: Това, което е плевел за градинаря, е ценна храна за зайцевъда. Собствениците на зайци могат да комбинират с удоволствие поддръжката на градината чиста и да получават безплатна храна за домашните зайци. Плевелите трябва да се режат на нивото на земята, така че корените и останалата почва да не попаднат като храна за домашните зайци.


Коментари