Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е предприело мерки по актуализиране на действащото ветеринарномедицинско законодателство с цел осъществяване на по-ефективен контрол на развъждането и търговията с домашни любимци. Това каза ресорният министър Георги Тахов по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос за незаконната търговия с животни, цитиран от БТА.

По думите на министър Тахов изготвеният проект на Закон за ветеринарномедицинската дейност регламентира търговията от разстояние с домашни любимци, като определя ясно кой може да извършва такава дейност, на какви условия следва да отговарят лицата, осъществяващи търговия, както и определянето на глоби и имуществени санкции при установени нарушения на изискванията.

Земеделският министър подчерта, че проблемът с незаконната търговия с домашни любимци обхваща и страните от Европейския съюз (ЕС), поради което през 2020 г. Европейският парламент е приел резолюция. В нея се призовава за въвеждане на хармонизирана, обхващаща целия ЕС система за задължителна идентификация и регистрация на котки и кучета. Тахов допълни, че Европейската комисия (ЕК) е подготвила регламент относно хуманното отношение към кучетата и котките, както и тяхната проследимост. С него се осигуряват минимални общи стандарти за хуманно отношение към животните при развъждане, отглеждане и пускането им на пазара, както и проследяване и подобряване на проследимостта на кучета и котки. Регламентът на ЕС още не е факт, така че промените в българското законодателство ще влязат в сила, когато и той влезе в сила, обясни министърът.

По думите му незаконната търговия с домашни любимци е проблем, който изисква постоянни и системни мерки и действия от компетентните органи. В тази връзка Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) като компетентен орган осъществява контрол по спазване изискванията на здравеопазването и хуманното отношение към животните, както и по спазване на законодателството в тези области. Проверките за официалния контрол са периодични, както и по сигнали. Те се правят на мястото на отглеждане на самите животни.

Аграрният министър цитира данни, според които от началото на миналата година до днес броят на извършените проверки в развъдници, в това число по сигнали, е 228.

Вносителят на въпроса Нина Димитрова (БСП-Обединена левицца) цитира данни на неправителствени организации, според които в световен мащаб 79 процента от продаваните кучета не могат да бъдат проследени. Това се равнява на 4,75 млн. животни с неясен произход. България, Кипър, Унгария, Малта, Румъния и Словакия са страните, в които продадените кучета с неясен произход са близо 100 процента от пазара. За сравнение във Финландия и Нидерландия незаконната търговия с животни е под 10 процента.

Пазарът на кучета в ЕС е оценен на близо 5 млрд. евро, но по-голямата част от него остава извън регулация, посочи Димитрова. Тя допълни, че в България има 168 регистрирани развъдника, но активните онлайн обяви са над 5000.

На въпрос на Димитър Николов (ГЕРБ-СДС) относно регистрацията и контрола върху домашните кучета, министър Тахов заяви, че има ясно нормативно определени задължения както за собствениците на домашни кучета, така и за регистрираните ветеринарни лекари, гарантиращи проследимост на животните и опазване на тяхното здраве. За неспазване на горепосочените норми има определени санкции.