През миналата седмица производителите на костилкови плодове в Румъния трябваше да издържат на екстремни метеорологични условия. Мразовитите температури продължиха пет поредни нощи.

„През изминалата седмица, от неделя, 6 април, до петък, 11 април, Румъния трябваше да издържи на много ниски температури - от -5 градуса по Целзий през нощта до максимум 3 градуса по Целзий през деня. В някои части на Румъния температурите дори бяха около -8 градуса по Целзий. И преди сме имали такива студове, но никога не са били непрекъснати в продължение на пет дни. Естествено, стресът, на който бяха подложени овощните дървета, беше на много високо ниво, като остави сериозни поражения върху костилковите плодове като череши, праскови, нектарини, кайсии и сливи," разказва Богдан Баяну, главен изпълнителен директор и съосновател на румънския износител на пресни продукти Cerasus Grup Romania.

Тези мразовити условия са имали опустошителен ефект върху производството на костилкови плодове в Румъния, обяснява Баяну. „Поглеждайки към прасковите, нектарините и кайсиите, чух, че между 90 и 100 % от реколтата е унищожена. Нашата компания се занимава основно с череши и ако погледнем конкретно този продукт, щетите се оценяват на около 70-80 процента в цяла Румъния. Тъй като страната ще има ниско производство на череши, размерите на черешите ще бъдат от по-висок калибър през този сезон. Всички овощни градини имат различен процент на пораженията, но в резултат на това плодовете по дърветата ще бъдат по-малко и с по-големи размери. Трудно е да се каже как това ще се отрази на цените, тъй като ще има много малки количества за снабдяване на пазарите."

Конкретно за компанията на Баяну може би има някаква светлина в края на тунела, тъй като техните овощни градини не са били засегнати толкова много в сравнение с останалата част от страната:

„Нашата компания снабдява големите супермаркети в Румъния и половината от прясната ни продукция отива за износ в Холандия, Белгия, Франция, Испания и Италия. Също така сме един от основните доставчици на промишлени череши, които отиват в Италия. Така че щетите са свързани с всички тези продукти. Добрата новина е, че все още ще имаме налични продукти, тъй като се намираме в най-северната част на Румъния, в една от най-северните овощни градини в страната. За щастие нашата продукция не е засегната толкова много в сравнение с останалата част на страната. Не ме разбирайте погрешно, все пак ще имаме една от най-лошите години по отношение на обемите за всеки от нашите черешови сезони, но щетите са ограничени до около 60%."

Тъй като Байану е част от асоциация на производителите, той се опитва да помага за доставката на всички череши до един или друг пазар, обяснява той. „За нас също се очаква тази година размерите да бъдат по-големи. Твърде рано е да се каже какво точно можем да направим, но смятаме, че благодарение на висококачествените ни опаковки и марка ще можем да доставяме по-висок продукт на пазарите, които могат да платят за това. Въпреки това можем да доставяме не само собствени череши. Въпреки че разполагаме със собствени полета, ние представляваме и организация на производители в нашия район. Тази организация се състои от много производители, които отглеждат както череши с индустриално качество, така и костилкови плодове с премиум качество. Опитваме се да покажем нашата подкрепа и се опитваме да интегрираме всички налични череши на пазара. Това означава, че ще се опитаме да приемем цялата им реколта, да я сортираме правилно и да намерим пазар за нея, тъй като вярваме, че винаги има пазар за всеки вид череши".

Ситуацията е тежка за някои от производителите на костилкови плодове. Баяну подчертава, че тя дори може да доведе до фалит някои от тях, ако не получат финансова помощ:

„В момента румънските производители са в страшно тежко положение и като организация се опитваме да окажем натиск върху правителството. Молим ги да помогнат на тези производители, тъй като сегашните загуби ще бъдат опустошителни за тях, ако не получат помощ от нашето министерство. И това е сериозно, някои производители буквално ще трябва да обявят фалит, ако не получат някаква форма на помощ. Полетата им са унищожени до такава степен, че производството няма да се възстанови просто така през следващия сезон, трябва да се направи повече. Може би ще успеем да помогнем на производителите по отношение на получаването на гарантирани от държавата заеми и субсидии, поне за да могат да продължат с нещо напред".

„2025 г. ни показва колко голямо значение има устойчивостта в селското стопанство и колко крехка може да бъде реколтата в условията на неочаквани метеорологични условия. От Панере ще направим всичко възможно, за да стигнат колкото се може повече от румънските череши до правилната дестинация в цяла Европа през този сезон ," заключава Баяну.