Кои са най-важните неща за вършене

Ако за някои пролетта е преди всичко слънце, топъл вятър и пеене на птици, то други чакат първите хубави дни само по една причина. Най-накрая отидете на любимата си селска къща и започне новия сезон на вилата!

Ранната пролет е най-доброто време за подготовка за предстоящата активна градинарска работа. Лехите, оранжериите, лятната къща, оборудването в плевнята и самите презимували растения сега изискват внимание. В крайна сметка умният старт на сезона несъмнено е ключът към неговия успех!

Няма да споменаваме важните процедури за всеки летен жител, като закупуване и засяване на семена, отглеждане на първите зелени салатки и подправки и суетене около разсада - ще се съсредоточим конкретно върху работата на парцела. Ако ръцете вече ви сърбят и очите ви лудеят от изобилието от очаквани задачи, ние ще ви помогнем да структурирате предстоящите грижи по време на първото ви посещение на вилата през пролетта.

Почистване на обекта и къщата

Ако все още има снежна покривка във вашия регион, уверете се, че когато снегът започне да се топи, част от водата ще остане на мястото и на онези места, където ще бъде от полза. Почистете снега от пространствата между редовете и го хвърлете върху лехите. Ако мястото е на склон, натрупайте сняг в основата на склона, за да задържите водата. В долната част на зоната, където водата може да застоява, не забравяйте да почистите дренажните канали, за да я отцедите. Ако под овощните дървета са се натрупали снежни преспи, по-добре е да ги почистите, така че почвата около стволовете на дърветата да започне да се размразява по-бързо.

Ако снегът вече се е стопил, притесненията ще са други. Разтопеният сняг понякога оставя неподредени следи на площадката под формата на натрупан боклук, паднал миналогодишен сняг, влажни дъски, счупени клони, пластмасови бутилки, забравени през есента, стари инструменти или счупен градински декор. И така, време е за почистване!

Въоръжени с голяма торба за боклук, гребло и ръкавици, обиколете целия двор - внимателно почистете всички боклуци, изпратете органичната материя в компостера, отнесете останалото в контейнера за боклук или го изгорете.

Също така проверете всички сгради на двора - докато сте били далеч от вилата, лошото време може да е повредило парапетите, покривите, оградите и отворите на прозорците; мишките могат да проникнат в къщата, дървените конструкции могат да се овлажнят, керамичните елементи могат да се напукат и т.н. Затова няма да е зле да проветрите и затоплите всички стаи, да направите дребни ремонти, ако е необходимо, и да обработите пространството за насекоми и гризачи.

Демонтаж на оранжерии

Огледайте оранжериите - разхерметизирали ли са се от продължителното стоене на студ, вятър и сняг, изметнали ли са се вратите, спукали ли са се „прозорците". Ако е необходимо, сменете или поправете повредените конструкции, почистете ръждясалите и изправете наклонените елементи, запечатайте всички пукнатини или ги поръсете с торф или дървени стърготини, за да не охладите оранжерията.

Измийте конструкцията отвътре и отвън (дървени елементи с вода, поликарбоната - с препарати или разтвор на калиев перманганат, метала и пластмасата - с разтвор на оцет), дезинфекцирайте срещу вредители, останали за зимата, като използвате подходящи препарати. След почистването не забравяйте да проветрите оранжерията.

За да накарате почвата в оранжерията да се затопли по-бързо, през пролетта можете да поставите покривен материал върху лехите или да ги покриете с черен филм, като първо ги полеете с гореща вода. Ако земята се е размразила, сменете горния слой на почвата, ако е възможно, за да добавите плодородна почва и да се отървете от всички останали плевели или поне старателно изкопайте парниковите легла, като добавите комплексен универсален тор или органична материя (хумус, торф, компост).

Подготовка на почвата в лехите

Градинската почва трябва да бъде подготвена за сезона не по-малко от парниковата - съветът за затоплянето ѝ под филм също е подходящ тук. Ако времето е топло, почвата се разрохква плитко с плоскореза или гребло, добавя се органична материя (оборски тор, пилешки тор, компост и др.) 9 така едновременно затопляте и торите.

Ако дните са слънчеви и температурата е подходяща, можете да засеете лехите с бързорастящ студоустойчив зелен тор (например бял синап, чиито леторасли издържат на температури до -5°C) преди основната култура.

Проверка на градински инструменти

Проверете цялото съществуващо оборудване, което е било съхранявано през зимата за ръжда и възможни повреди, и го поправете. Също така почистете и дезинфекцирайте инструментите с тъмно розов разтвор на калиев перманганат, разтвор на меден или железен сулфат (2-3 супени лъжици на 500-700 мл вода) или разтвор на фунгицид. Ако е необходимо, закупете допълнителни ножици за подрязване, ножовка, лопати, гребла и мотики.

Санитарно подрязване и обработка на дървета и храсти

Ранната пролет е най-благоприятното време за санитарна резитба на дърветата. Снеговалежите и зимните ветрове могат да изпочупят клони, а издънките могат да измръзнат заради минусовите температури. Ето защо, преди да започне сокодвижението, е важно да приведете растенията в спретнат вид, така че когато дойде истинската топлина, те да не губят време за възстановяване, а да започнат да растат по-бързо.

Отрежете изсъхнали, замръзнали, счупени, болни или повредени през зимата издънки на дървета и храсти. Ако е необходимо формиращо подрязване, направете и това. Отстранете слабите клони, които растат навътре, които уплътняват короната и се трият един в друг. Изгорете отрязаните издънки със следи от болести и вредители, а здравите поставете в контейнера за компост.
Идеалното време за „подстригване" е ясно, сухо, с температура на въздуха не по-ниска от -5°C. Използвайте остър и винаги дезинфекциран инструмент.

Друг възможен проблем след студения сезон е увреждане на кората, клоните и стволовете от гризачи, както и пукнатини от замръзване. Повредените клони се изрязват до първата здрава пъпка, обърната навън, а увреждането на кората се „третира" от изсъхване и гниене със специални градински пасти.

Проверка на състоянието на

презимувалите трайни насаждения

Розите, клематисите и зюмбюлите от най-устойчивите на замръзване сортове вече ще могат да издържат на леки пролетни слани. Следователно през деня растенията могат да се проветряват чрез повдигане на укритията или покриване на рамки от неслънчевата страна, което ще помогне да се избегне намокряне и появата на плесени, но също така и слънчеви изгаряния.

Зимното покритие се отстранява напълно веднага щом температурата навън достигне стабилно положително ниво. След това можете да извършите пролетно подрязване на рози - отстранете болни, измръзнали, счупени клони и издънки, растящи в центъра.

Ако лехите с многогодишни цветя бързо се оголват, поръсете почвата с тънък слой торфени трохи или пепел. Покрийте насажденията с листа, компост, спанбонд или друг нетъкан материал, за да ги предпазите от замръзване.

Докато пъпките на цъфтящите храсти (деуция, петопръстник, макет портокал, будлея, форзиция, орлови нокти, снежна боровинка, спирея и вайгела) все още не са се отворили, можете да започнете да режете и вкоренявате техните дървесни резници за бъдещо есенно засаждане на постоянно място.

Първо подхранване на растенията

Краят на март е най-доброто време за подхранване на игликите зюмбюли, лалета, нарциси и други, които цъфтят в началото на пролетта. Ако почвата все още не се е размразила напълно, разпръснете тора върху повърхността ѝ сутрин и по-близо до обяд, когато почвата се затопли малко, я загребете на плитка дълбочина.
Към края на март стопената вода прониква в почвата и събужда луковиците и коренищата на многогодишните растения. През този период растенията се нуждаят от допълнително хранене, особено азот. Около храстите поръсете с амониева селитра или карбамид в разход половин шепа на 1 кв. м.

През пролетта извън града винаги има много работа. Съвсем скоро след гореизброените задачи ще дойде време за присаждане на овощни дръвчета, извършване на първи обработки срещу болести и неприятели, подреждане на нов компост, засяване на семена от студоустойчиви култури в лехите и засаждане на разсад... Така че, разпределете времето и силите си сега.

И накрая – не всичко е работа! Кое първо пролетно посещение на вилата може да мине без импровизиран пикник на първата трева под нежното пролетно слънце и чуруликането на птиците?