Април е месецът на действието! Не, не е първоаприлска шега! Ако сте отлагали градинските дейности с всевъзможни оправдания, вече няма накъде. Каквото и да засеете сега, каквото и да заложите за вкореняване, то ще се развие бързо и смело. Вие, градинарите сте тези, които контролирате положението. И да, за някои цветя още е рано да се засадят или изнесат на открито, но не пречи да им отделим кътче на някой прозорец. Стартът и за тях е много важен!
Сега е времето да засеете мечтаните цветя и растения, независимо дали са едногодишни или многогодишни. Най-лесно ще се справите с тагетес, лобелия, петуния и калибрахое, пламъче, целозия, торения, калдъръмче, винка, агератум, мимулус, декоративен слънчоглед и т.н. Сейте ги направо в отделни саксийки, табли за разсад или в лехата със зеленчуците в градината.
До края на месеца всички цветя, които ще обитават балкона и двора, но са зимували в закрити помещения
трябва да се пресадят в нов и свеж субстрат
Висящите саксии и сандъчетата да се почистят и дезинфекцират. Почвата в тях да се подмени с нова.
Не забравяйте, че не е без значение каква торопочвена или торфена смес използвате. Ако засадите, пресадите или засеете растение, което обича кисела почва в алкална, можете да сте сигурни, че ще претърпите разочарование. Същият резултат ще постигнете, ако използвате стара, заразена или некачествена смес, особено, ако засявате семена в нея. Субстратът може да бъде пагубен за цветята, ако в него има патогени или неприятели, а също и ако е неподходящ.
Не забравяйте
• Резитба на цъфтящи храсти в периода на активен растеж и вече настъпило разлистване или цъфтеж ненужно отнема енергия. В много случаи със закъсняла резитба се отстраняват и цветове. Но спокойно може да се режат вечнозелени дървета и храсти.
• Многогодишните растения, които тепърва развиват нови стъбълца и листа (хоста, хеухера, хамерокалис, бамбук и много други) могат да бъдат разделени. Важно условие това да стане без проблем е почвата да бъде мокра. Новите растения веднага се засаждат на друго място или в контейнер.
• Високите и неустойчиви растения трябва да се подкрепят още преди да са полегнали. Каквато и опора да осигурите сега, стъблата ще се развият през нея, а грижите от ваша страна ще са сравнително по-малко. Освен това самите растения ще изглеждат естествено.
Нападения от неприятели
Бъдете нащрек! Охлювите вече нападат. Листните въшки се появиха по младите стъбълца на розите и доста други растения. Ако ги почиствате ръчно в началните фази на нападението, положението няма да излезе от контрол по-нататък.
Мъхнатият бръмбар вече се появява в някои райони. Най-лесно ще го видите по цветовете на глухарчето, но това не бива да ви успокоява. Магнолията, овощните дръвчета и много други са застрашени от този неприятел. Почиствайте и него на ръка. Няма как да пръскате цветовете с химични препарати без да ги увредите или да не навредите на пчелите.
Охлювите търсете под растителни остатъци. Залагайте капани. Пазете цветята и разсадите на зеленчуците от този ненаситник с всякакви средства.
Сеченето по разсадите, маната и листните петна са болестите, за които трябва да следите.



Коментари