Ако забележите, че кучето ви повръща прекалено често, причината може да е гастрит, дължащ се на възпаление на лигавицата на стомаха. Понякога гастритът е остър, което означава, че е започнал внезапно и наскоро, като например при поглъщане на токсични вещества. В други случаи е хроничен, което предполага по-сериозна основна причина. Симптомите включват кръв в повръщаното, необичайно отделяне на изпражнения и намален апетит. Вашият ветеринарен лекар ще извърши серия от тестове, за да диагностицира гастрита, независимо от вида, и ще лекува състоянието по съответния начин. Прогнозата също зависи от причината за появата на състоянието.
Гастритът е възпаление на стомаха и неговата лигавица, което обикновено се характеризира с
пристъпи на повръщане
и/или безапетитие
Когато функционира нормално, лигавицата на стомаха предпазва от киселинност, детергенти, бактерии и температурни промени и възстановява увредената тъкан.
Гастритът може да бъде остър, с внезапна поява на симптоми, дължащи се на конкретна причина, или хроничен, при който симптомите са постоянни и изискват по-обстойна диагностика. Когато лигавицата е възпалена, тя не може да защити стомаха на кучето от вредни, чужди вещества, което води до разстроена стомашно-чревна реакция. Дразненето на стомашната лигавица може да доведе до по-голямо увреждане от стомашната киселина и до повръщане. Ако не се лекува, гастритът може да стигне до язви и инфекции.
Симптомите на гастрит обикновено са разпознаваеми и изключително неприятни за кучето. Най-ясният признак е интензивното повръщане. Други признаци са болка, намален апетит, гадене, летаргия, повишена жажда или дехидратация.
Повръщането може да варира по тежест и честота. Повръщането, причинено от гастрит, може да изглежда различно от лек случай на стомашно разстройство. То може да включва кръв и да се пени. Ако гастритът на кучето ви е резултат от консумация на нещо дразнещо, храната или чуждото тяло също може да се появи в повръщаното. Много кучета изпитват гадене, което може да се прояви като прекомерно слюноотделяне или скърцане със зъби.
Гастритът може да доведе до отделяне на кръв в изпражненията на кучето, което вероятно ще бъде под формата на диария. Изпражненията могат да изглеждат черни и катранени. Ако забележите това, незабавно посетете ветеринарния си лекар, тъй като може да е признак и на синдрома на хеморагичната диария – животозастрашаващо състояние.
При гастрит кучето може да страда от намален апетит, което може да доведе и до летаргия. В допълнение към повръщането, намаленият апетит може да доведе до загуба на тегло.
Гастритът може да причини силна коремна болка, която може да ги накара да извият гръб. Стомахът на кучето може да бъде и чувствителен на допир. Острият гастрит е често срещан проблем. Повечето случаи се дължат на хранителна непредпазливост, което означава, че кучето е яло нещо, което не е трябвало. Ако четириногото е погълнало чужд, нехранителен предмет, той може да възпали лигавицата на стомаха и да причини гастрит. Чуждите предмети включват дрехи, камъни, пластмаси, кости и хартия.
Някои храни не са подходящи за кучета и ако бъдат погълнати, могат да причинят гастрит. Те включват грозде, авокадо, шоколад, ядки и кокос. Дори ако кучето ви не яде вредни храни,
излишъкът от обичайната му храна
също може да причини възпаление
и гастрит. Възможно е също така да откриете, че кучето ви е алергично към някоя съставка в храната си, която може да предизвика повторно възпаление, водещо до хроничен гастрит.
Ако кучето погълне токсични материали, особено продукти, съдържащи химикали или лекарства за хора, може да се развие гастрит. Дръжте кучето си далеч от почистващи препарати, продукти за мулчиране и котешки тоалетни. Освен това някои растения са токсични за кучетата и могат да предизвикат стомашно възпаление. Сред тези растения са нарцисите и лалетата.
Няколко системни заболявания, които не са свързани с поглъщането на вредни вещества, могат да причинят вторичен гастрит. Състояния като панкреатит, чернодробно заболяване или вирусна или бактериална инфекция могат да причинят опасно стомашно възпаление.
Клиничните признаци на гастрит включват повръщане, безапетитие и/или болки в корема. След това ветеринарният лекар ще диагностицира гастрита, въз основа на различни фактори. Първо, стопанинът ще обясни дали има нещо, за което подозира, че може да е предизвикало повръщане, например ако е виждал кучето си да яде мулч. Вашият ветеринарен лекар ще направи подходящи рентгенови снимки, кръвни изследвания, анализ на урината и проби от изпражненията според всяка първоначално предоставена информация. Ако ветеринарният лекар подозира, че нещо в обичайната диета на кучето причинява алергична реакция, водеща до гастрит, може да се наложи изпитване на диетата с постепенно отстраняване на съставките, за да се постави диагнозата.
Вашият ветеринарен лекар ще провери и за по-сериозни основни заболявания, причиняващи вторичен гастрит. Хроничното или острото повръщане обикновено е достатъчно, за да покаже наличието на гастрит, но лечението зависи главно от причината за него. Хроничният гастрит ще изисква по-задълбочен диагностичен процес, включително оценка на хирургични стомашни биопсии.
След като вашият ветеринарен лекар идентифицира възпалителния агент, той ще бъде отстранен от диетата на кучето ви или ще бъде направен физически недостъпен. Много случаи на остър гастрит изискват само лечение на симптомите и могат да отшумят без широка медицинска намеса. Вашият ветеринарен лекар може да посъветва кучето ви да не се храни в продължение на 24-48 часа и след като то може да се храни без повръщане, да го храните само с безвкусни, лесно смилаеми храни. Ако това не е достатъчно, лекарят може да назначи и антибиотици и лекарства против повръщане. Ако кучето ви се е обезводнило от прекомерното повръщане или не може да поема вода, то може да бъде хоспитализирано и да му се приложи течност чрез интравенозно приложение. Ако причината за гастрита се дължи на по-тежко, основно заболяване, планът за лечение на ветеринарния лекар ще се отнася до основното заболяване и вторичния гастрит заедно.
Единственият начин да предотвратите острия гастрит е да направите всичко възможно, за да
гарантирате, че кучето ви
не поглъща нищо вредно
Дори да правите всичко правилно, кучетата все пак могат да развият гастрит, а конкретната причина невинаги може да бъде определена.
Прогнозата за кучетата с остър гастрит е добра, докато прогнозата за хроничния гастрит зависи от основната причина. Бързото и подходящо лечение е от съществено значение. Някои кучета може да се нуждаят от продължаване на терапията дори след приключване на лечението на симптомите.



Коментари