Раймунд Йеле, ръководител на регионалната програма за Европа и Централна Азия в Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), приключи посещение в Украйна, насочено към укрепване на стратегическото сътрудничество, застъпничество за плана на организацията за извънредни ситуации и ранно възстановяване за периода 2025-2026 г. и за по-дългосрочно развитие, информира EastFruit.
Заедно с Мохамед Азука, ръководител на офиса на ФАО в Украйна, Желе се срещна с висши представители на правителството на Украйна, правителства донори и международни партньори, за да обсъдят приоритетните области на подкрепа за селскостопанския сектор и селските общности в страната в условията на продължаващите предизвикателства, свързани с войната. В този контекст той обсъди с Виталий Ковал, министър на аграрната политика и храните на Украйна, непосредствените и средносрочните предизвикателства пред сектора.
"ФАО ще продължи да работи в тясно сътрудничество с партньорите си в подкрепа на селскостопанския сектор на Украйна и за ускоряване на трансформацията на агрохранителните системи. Нашата цел е да помогнем на земеделските стопани да поддържат производството, да укрепват продоволствената сигурност и да насърчават енергийната устойчивост. Сътрудничеството с правителството на Украйна - особено с Министерството на аграрната политика и храните - е от решаващо значение, за да се гарантира, че тази подкрепа достига до тези, които се нуждаят най-много от нея, дори по време на криза", заяви Раймунд Йеле.
Особено внимание беше отделено на укрепването на инфраструктурата за управление след прибиране на реколтата, включително подкрепа за веригата за създаване на стойност на зеленчуците. Тези усилия имат за цел да намалят загубите, да повишат ефективността и да засилят цялостната стабилност на местните хранителни системи.
Раймунд Йеле потвърди и одобрението на нов проект на ФАО в подкрепа на развитието на биоенергията от селскостопанска биомаса - направление, което притежава значителен потенциал за подобряване на енергийната устойчивост и създаване на допълнителни възможности за доходи на селскостопанските производители.
Предвид продължаващата война възстановяването на достъпа до земя и съживяването на селските икономики остават изключително важни приоритети. Разминирането и възстановяването на земите са съществени компоненти на подхода на ФАО за възстановяване - организацията работи, за да гарантира, че замърсените преди това райони могат да бъдат безопасно върнати към продуктивно използване и да подпомогнат поминъка.
Освен това Йеле и министър Ковал обсъдиха и възможността за организиране на съпътстващо събитие на предстоящата конференция за възстановяване на Украйна в Рим през юли. Събитието следва да се съсредоточи върху значението на инвестициите в селското стопанство като ключови компоненти на по-широката програма за възстановяване на страната.
На отделна среща със Светлана Гринчук, министър на опазването на околната среда и природните ресурси, страните подчертаха значението на интегрирането на екологичната устойчивост в усилията за възстановяване. Те потвърдиха продължаващото сътрудничество в ключови области като горското стопанство, политиката в областта на климата и възстановяването на екосистемите, както и готовността за разширяване на това сътрудничество. Тези съвместни усилия включват прилагането на стратегии в областта на горското стопанство, привеждането им в съответствие с международните стандарти и включването на екологични решения в рамката за възстановяване на Украйна.
Планът на ФАО за извънредни ситуации и ранно възстановяване за периода 2025-2026 г. ще послужи като пътна карта за продължаващата подкрепа на организацията за Украйна. Като съчетава незабавните мерки за възстановяване с по-дългосрочната трансформация в рамките на този план, ФАО цели да възстанови нарушените хранителни системи и да изгради по-устойчив, приобщаващ и устойчив селскостопански сектор, който може да поддържа селските общности и да подкрепя националния икономически растеж.
Коментари