Технологии улесняват общуването с мъркащите
Инес ЗЛАТАНОВА
Котката е чудесен избор за домашен любимец, защото може да бъде прекрасен компаньон, който успокоява с присъствието си и внася уют в дома. Котките са изключително чистоплътни и забавни, а независимостта им ги прави подходящи за хора с динамичен начин на живот. Те изискват умерено внимание, но в замяна дават топлина, комфорт и вярност.
Котките изпитват към хората привързаност, доверие и дори обич, макар да го изразяват по по-сдържан, и различен от другите домашни любимци начин. Те ценят личното си пространство, но с времето изграждат силна емоционална връзка със своите стопани, особено когато получават внимание, грижа и безопасна среда. Когато котка се търка в човек, мърка, спи близо до него или му носи „подаръци" като уловени животни, тя показва, че го възприема за част от своето семейство или социална група.
Ако галите друго животно или прекарвате повече време с друг домашен любимец, котката може да ви игнорира, да стане по-настойчива или дори да саботира насочеността на вниманието ви (например да легне върху клавиатурата). Често тези питомци
получават внезапни пристъпи на енергия
(известни като „zoomies"),
когато са особено щастливи или превъзбудени. Това може да се случи след игра, след използване на тоалетната или дори просто без видима причина.
Мъркащите четириноги освен всичко изброено са любимци с необикновени способности – имат свръхчувство за ориентация, незаменима интуиция и т. нар. „9 живота" - способността да скачат от големи височини и да се промушват през тесни отвори. Последното умение им донася популярното в интернет понятие „течни котки" - такива, които подобно на течност през пукнатина, могат да си проправят път през всевъзможни малки отвори. Унгарски учени изследват начина, по който котките преценяват размера на телата си и съответно отворите, през които могат да се промушат, пише в сп. Iscience, цитирано от БТА. След проведените експерименти се оказало, че животните уверено преминават през високи и тесни проходи, но изпитват известни затруднения, ако излазът е много къс.
Учените стигнали до извода, че котките подхождат по различен начин към тесните и къси отвори, защото в този случай им е по-трудно да съпоставят размера на тялото си с наличното пространство. В същото време са в състояние
да се проврат през пролука, чиято
ширина е по-тясна от гръдния им кош
Изследователите отбелязват, че "флуидността" на котешкото тяло се дължи на структурата на раменния пояс. При котките лопатките са прикрепени към останалата част от тялото само чрез мускули, а не чрез кости. Освен това ключиците им са много по-малки спрямо останалата част от тялото, отколкото тези на хората и другите бозайници. Мустаците също помагат на котките да се провират през малки пролуки, като им осигуряват информация за заобикалящата ги среда. Наричани още вибриси, те са специализирани сетивни косми, които им помагат да се ориентират в пространството. Те са по-дебели и по-дълбоко вкоренени от обикновените косми и са свързани с нервни окончания, което ги прави изключително чувствителни. Изследователите допълват, че домашните котки обичат да се крият в тесни пространства, за да се откъснат от околната среда. Затова не е добра идея те да бъдат изваждани оттам, освен ако не са се наранили или не са болни.
Обучение с помощта на изкуствен интелект
Нидерландски журналист създава котешки аналог на алгоритъмът ChatGPT, наречен Т (или „Какво, ако ChatGPT беше котка?") - изкуствен интелект, който имитира мисленето на котките или с други думи: чатбот, който мяука в отговор на въпросите на потребителите. Това ни дава повод да се замислим дали изкуственият интелект може да даде ползи, ако се намеси в живота на мъркащите четириноги? Перспективите за система, базирана на ИИ, да поеме грижите или обучението на котки, са обещаващи, но все още в начална фаза на развитие.
Системи с ИИ, като автоматизирани хранилки и играчки с двигатели, вече могат да взаимодействат с котки по начини, които ги стимулират или дори обучават на основни действия, като натиск на бутон или преследване на обекти. Някои компании са създали интелигентни играчки, които използват сензори и алгоритми за създаване на игри, които могат да задържат вниманието на котката, като симулират ловни инстинкти. Тези технологии могат да помогнат на котките да останат активни и стимулирани, докато техните собственици са заети или извън дома.
С нарастващото развитие на технологии като сензори, машинно обучение и разпознаване на изображения, може да очакваме, че тези системи ще станат все по-успешни в обучението и грижите за домашни любимци, но все още ще има нужда от човешки надзор. Котките имат уникални социални и психологически нужди, които изискват разчитане на интуицията и чувствителността на човека. Въпреки това, в бъдеще можем да очакваме повече разработки в тази насока, като ИИ системи, които биха могли да адаптират методите на обучение според индивидуалността на всяка котка, чрез анализ на поведението им.
Котешки преводач
Друга технологична иновация, която пък подобрява комуникация между хората и котките е приложение (MeowTalk), което може да дешифрира езика на тялото на котките и да го преведе на човешки език, така че собствениците на котки да ги разбират по-добре и да знаят какво искат, без да се налага да търсят послания, тълкувайки поведението и сигналите им. В случая приложението записва вокализацията на котката и го превежда в малък набор от фрази, като например „Нахрани ме!" или „Раздразнен съм!". Стартирало през ноември 2020 г., приложението е изтеглено над 20 милиона пъти и програмата е анализирала над един милиард мяукания до момента.
Приложението е част от разширяващ се набор от технологии, предназначени да ни помогат в общуването с косматите любимци. Друго подобно е FluentPet, което ги обучава да съобщават нуждите си посредством бутони, например като се научат да скачат върху бутон с думата „храна" или „игра". В проучване от 2023 г. е установено, че много собственици не знаят кога котката им е нещастна. Да вземем за пример мъркането - докато котките често мъркат, когато се чувстват добре, те могат да го правят и когато се чувстват неудобно или изпитват болка.
Домашните котки използват всичките пет сетива, за да общуват със своите събратя от рода на котките. Ароматите в урината и козината показват здравето, пола и предразположеността на котката към чифтосване. Езикът на тялото предава настроението: настръхналата козина и извит гръб сигнализират за страх, докато обърнатите напред уши и люлеещата се опашка означават удовлетворение и интерес. Гласовата комуникация между котките, от друга страна, се ограничава най-вече до съскане и ръмжене за установяване на територии и разрешаване на спорове. Трябва да се отбележи, че възрастните котки не мяукат една на друга - това е вокализация, запазена за хората.
Когато създателите на приложението започват да търсят данни, за да го обучат, се натъкват на изследване от 2019 г., което разкрива, че котешкото мяукане съдържа определени общи характеристики. След това авторите създават компютърна програма, за да анализират аудиозаписи на 21 възрастни котки, мяукащи в три сценария: чакане за храна, разресване на козината и самота в непозната среда. Всеки сценарий води до специфичен тип мяукане, което компютърният анализ може да класифицира.
Създателите на MeowTalk използват тези аудиозаписи на десетки хиляди мяукания, за да разработят своите компютърни модели, които се захранват от изкуствен интелект. И това сработва - проучване от 2021 г. установява, че MeowTalk може да класифицира девет котешки "фрази" с 90% точност. В крайна сметка винаги ще има моменти, когато мяукането на вашата котка просто няма смисъл - и това е добре. Комуникацията е процес на съвместно обучение между всяка котка и нейното човешко семейство.



Коментари