Зонирането в ландшафтния дизайн означава разделянето на територията на функционални зони. Пространството става логично и пълно и за това си струва да се придържате към редица правила.
Обмисленото зониране с редуващи се техники ви позволява да разграничите всички части на градината, без да превръщате района в лабиринт от "стаи".
При зонирането си струва да вземете предвид желанията на всички членове на семейството. За някои зеленчуковата градина ще бъде ценна, за други - мястото за почивка. Проведете проучване и след това използвайте информацията, която сте събрали, за да определите списъка с местоположението и размера на всяка зона.
Ландшафтният дизайнер съветва
Приемаме че зонирането ще става на напълно празен парцел. Първо - определете позицията на къщата. В допълнение към желанията на членовете на семейството е важно да се вземе решение за местоположението на портата и нейния тип отваряне. От това зависят и местата на гаража, паркинга или навеса.
След това си представяме какво ще се вижда от прозорците или от терасата. На този етап решаваме къде да поставим естетическите зони и къде ще бъде всичко останало.
Но нека не забравяме и за кардиналните посоки и наличието на сянка, ако говорим за оранжерия, зеленчукова градина, овощна градина или детска площадка. Първоначално зоните се скицират на лист, анализират се и едва след това могат да се изработят в детайли от дизайнера.
Какъвто и да е размерът на парцела, той все пак се състои от определен брой зони: входна врата, жилищна, помощна, игрална, тиха и активна зона за отдих. Те могат да имат условни граници помежду си или да разделят района на „стаи", когато някакъв разделител не позволява да се обхване цялата територия наведнъж. Сгради, решетки, живи плетове или миксбордери изпълняват тази роля.
Направете план на градината
Всички детайли в парцела трябва да се допълват взаимно. Това може да се постигне чрез правилно озеленяване.
Можете да използвате компютърни програми с богат избор от сгради и голям брой декоративни предмети. Ясен и удобен интерфейс ще позволи дори на начинаещ да създаде диаграма на собствената си градина само за една вечер.
Парадната зона
Това е живописно място с ландшафтен дизайн или входна зона към градинския парцел - визитната картичка на цялата територия.
Обикновено за тази зона се отделят не повече от седем процента от общата площ. Тук може да има паркинг, така че мястото трябва да бъде асфалтирано и да се осигури отводняване. Предната част е украсена с цветни лехи. Ако няма достатъчно място за това, увивните растения и контейнерното градинарство ще спасят ситуацията.
Пред къщата
В жилищната зона централен обект е къщата. Основната част от зонирането на обекта на това място са входната зона и паркинга. Живият плет и храстите са отлично решение за разделяне. Често се срещат и арки с увивни растения.
Ако пространството позволява, пред къщата се оформя предна градина с пейки.
Домакински блок
Това включва различни видове технически сгради: гараж, плевня, баня, работилница, оранжерия. Те се поставят в най-незабележимите части на обекта, тъй като не са особено декоративни. За зониране на това място се използват пътеки, перголи, живи плетове и арки.
Декоративна и зеленчукова градини
Градинската площ може да заема до 70% от целия парцел - всичко зависи от желанията на собственика. В близост до местата за отдих се засаждат овощни дървета. По-добре е да поставите високите от северната страна, така че да не блокират слънчевата светлина.
Интересна идея за градина могат да са стъпаловидните насаждения: големи дървета на заден план, средни храсти и цветни лехи на преден план. По този начин можете да скриете несъвършенствата на пейзажа.
За да организирате зеленчукова градина, по-добре е да изберете слънчеви и открити площи, така че растенията да имат достатъчно светлина за здравословно развитие. Освен това, когато озеленявате лехите, е необходимо да обмислите процеса на грижа за насажденията - удобството на поливането и обработката на почвата.
Дизайнерът съветва
Една зеленчукова градина рядко изглежда толкова привлекателна, колкото стандартната оранжерия. Затова е препоръчително да я поставите не само на слънчево място, но и далеч от основните точки за наблюдение. В идеалния случай това може да се комбинира с близост до барака, мазе или компост. Трудно е да се проведат комуникации до далечните ъгли на градината, така че разстоянието от оранжерията до източника на електричество и вода трябва да е избрано оптимално.
Отдих и уединение
Нужно е тихо и уединено място за семейна почивка и срещи с любими хора. Често тук има барбекю, скара или камина. Беседка, вътрешен двор или тераса също се считат за неразделна част от района. Тук също могат да бъдат разположени басейн, люлки, езерце и др. До 15% от цялата площ е предназначена за развитие на тази зона.
По-добре е зоната за отдих да се намира в близост до жилищната сграда. Тук е важно да се вземат предвид кардиналните посоки и да се помни за сянката от къщата, тъй като е много по-удобно да прекарвате времето си на слънчева зона. Освен това изгледът към градината ще бъде важен. Обикновено зоните за отдих са украсени с павирани пътеки, цветни лехи и алпинеуми.
Детски кът
Основното правило за зониране на обект с детска зона е, че площадката трябва да се вижда от всяка точка на територията. Обикновено за организирането му се избират слънчеви, равни места, далеч от стопански постройки, паркинги и опасни инструменти. Тук можете да поставите люлка, батут, малък басейн, пясъчник, пързалка, къщичка за игра. Пейка за възрастни би била добра идея в края на детската зона.
СЪВЕТ: Ако е възможно, поставете люлката и пясъчника на място със сянка по обяд. Там детето остава дълго време. А металните хоризонтални пръти не се нагряват на сянка. Но е по-добре да поставите спортната площадка на осветено място, така че слънцето да не заслепява по време на игра и дърветата да не пречат.
Спорт
За организиране на спортна площадка обикновено се избират открити, равни повърхности. По-удобно и по-бързо е да използвате рулонна морава. Зелените насаждения бързо се вкореняват и от началото на сезона собственикът ще бъде доволен от гладка морава.
Спортната площадка може да се обособи и върху площ с изкуствена трева. Съвременните технологии ви позволяват да изберете материала, който отговаря на вашите нужди по отношение на свойствата и цената. Съдържанието на спортната площадка зависи само от предпочитанията на собственика. Тук можете да поставите различно оборудване.
Цветни лехи
Обикновено за организиране на цветни лехи се избират открити и слънчеви места. Аранжировките с цветя са предназначени да запълнят и украсят територията, така че е по-добре да разпределите зони за гледане за тях. С правилния подход можете да създадете цветна леха, която ще радва окото през по-голямата част от годината. Това могат да бъдат не само цветни лехи, но цели конструкции от дърво, декоративна зеленина и естествен камък.
Коментари