Развъждането на зайци не изисква големи първоначални инвестиции. Дългоухите не заемат много място - няколко клетки могат да бъдат поставени в плевня или под навес. А и заекът яде малко, така че цената на месото е сравнително ниска. В същото време качеството на домашното заешко месо е отлично - то е крехко, нискомаслено и истински диетичен продукт.

Колко яде заек?

Зайците растат много бързо. На възраст от 3-4 седмици зайците вече започват да опитват зърнени и пресни фуражи и до месец и половина напълно преминават към самостоятелно хранене. До 4-5 месечна възраст животното е готово за клане.

От гледна точка на скоростта на угояване

отглеждането на зайци е по-изгодно

от отглеждането на свине

Храненето на прасенце отнема 7-8 месеца, а диетичното месо ще бъде готово след четири месеца. Теглото, което дългоухите зайци ще достигнат до 4-5 месечна възраст зависи изцяло от състава на фуража.

Да се има предвид: Около една трета от диетата на заека се състои от пресни и груби фуражи, които собственикът получава безплатно. През лятото това е трева, клони на дървета и храсти, върхове на кореноплодни култури, пресни зеленчуци. През зимата - сено, кореноплодни растения, смърчови или борови клони.

Две трети от диетата на дългоухите гризачи

се състои от концентриран зърнен фураж

Това може да бъде:

  • готов комбиниран фураж;
  • зърнена смес;
  • или комбиниран фураж собствено производство.

Особеността на храненето на зайците е, че гризачите ядат почти непрекъснато. Те се приближават до хранилката 30-50 пъти на ден, така че трябва да получават храна пожелание.

Въпреки това, няма нужда да се страхувате, че цената на диетичното месо ще бъде твърде висока. Веднага след отбиването малките ядат малко - не повече от 80 г храна на ден.

Постепенно консумацията на зърно се увеличава, така че:

  • до 2,5-месечна възраст бебето заек изяжда приблизително 4 кг комбиниран фураж;
  • през периода на угояване те изяждат 4,5-6 кг зърно на месец.
  • до 4,5-5 месечна възраст зайците изяждат още 10-13 кг комбиниран фураж - общо около 15 кг за целия период на угояване.

И тъй като консумацията е толкова малка, струва ли си да спестите от качеството на фуража? За да получите тежък заешки труп за 4 месеца, е необходимо да балансирате диетата на животните по отношение на протеини, мазнини и въглехидрати, както и да я обогатите с комплекс от витамини, минерали и аминокиселини.

С какво да храните зайците

Зайците не са взискателни по отношение на поддръжката, те са практически всеядни, така че много собственици не се интересуват особено от диетата. Трева през лятото, сено през зимата, овес до насита - това е цялото просто меню за зайците. А няколко моркова и няколко зелеви листа ще добавят разнообразие и витамини.

Разбира се, зайците растат на такава небалансирана храна. Разходите за фураж са минимални, но нетният добив на тегло също е малък.

Така че запомнете! Само с овес и трева никога няма да получите труп с тегло 4 кг.

Как да угоите зайци

Пълноценните фуражи за зайци съдържат 16-18% суров протеин и 2,5-2,6% сурови мазнини. За сравнение, овесът съдържа 10,5% протеин и 4,5% мазнини, докато ечемикът съдържа съответно 11,1% и 2,2%. Няма да можете да постигнете необходимото съдържание на протеин само със зърно.

Сочните и груби фуражи са предимно фибри, освен ако не говорим за бобови растения: детелина, люцерна или тревно брашно на тяхна основа. Тази трева е богата на протеини и е по-хранителна.

По правило сенокосът се извършва

на ливади с различни треви

Ако тревата е била окосена след цъфтежа и окосената трева е била изложена на дъжд, качеството на такова сено оставя много да се желае. Заекът не е крава, той яде много по-малко сено, така че

вместо нискокачествено сено е

по-добре да използвате гранулирано

витаминно-билково брашно,
което е запазило всички витамини, растителни протеини и аминокиселини.

Затова всеки стопанин трябва да знае, че при недостиг на протеини в храната бебетата растат по-бавно и зайците за угояване не наддават на теглото, което биха могли да имат при балансирана диета. За да се увеличи съдържанието на суров протеин във фуража, е необходимо да се въведе в диетата:

  • слънчогледова торта или соево брашно,
  • фуражна мая и месокостно брашно

Грижи за бременни и кърмещи зайкини

Особено важно е за тях да се поддържа пълноценна диета. В края на бременността те ядат по-малко от обикновено, но точно в този момент започва активното вътрематочно развитие на малките. Затова здравето и теглото на новородените зайци зависи от правилното хранене на майките.

Да се има предвид! Майчинският инстинкт на зайката не е особено добре развит, затова тя не може да се нарече грижовна майка. Ако в диетата на женската липсва протеин, тя може да откаже да храни малките си. Дори са възможни крайни случаи на канибализъм.

При кърмещите женски консумацията на храна се увеличава, но не толкова поради консумацията на по-голямо количество зърно, а по-скоро поради увеличаване на дела на сочните фуражи. Прясна трева и кореноплодни зеленчуци стимулират производството на мляко.

Важно за стопаните с по-малък опит!

Зайкинята изразходва много хранителни вещества за лактация, така че диетата ѝ трябва да бъде по-богата по състав. Съдържанието на суров протеин във фуражите трябва да бъде 18-19%, а на сурови мазнини - 3%.

Важните витаминни добавки

Животните могат сами да получат необходимото количество сол, ако в клетката се поставят близалки със сол. Но може и да смесите креда с натрушено зърно.

Но с минералите и витамините нещата са малко по-сложни.

Зайците имат високи изисквания

към калция и фосфора
- но трябва да са приготвени като пити с натрошено зърно.

Зайците растат добре при хранене със зърно, особено през лятото, когато ежедневната им диета включва прясна трева, моркови и зеле. Въпреки това,

дори през лятото, зайците

изпитват минерален дефицит

Съдържанието на калций и фосфор в зърнените и пресните фуражи не покрива нуждите им.
Животните компенсират липсата на минерали, като гризат дървесина. За един сезон гризачите могат да направят новата клетка неизползваема, като постепенно износват дървените пръти на конструкцията. Така че, ако говорим за спестяване на храна, тогава трябва да вземем предвид допълнителен разход под формата на ремонт или пълно преустройство на клетката.

Ако собственикът може да си позволи да закупи пълноценен фураж, проблемът с недостига на витамини и минерали не възниква. Добрият фураж обаче е доста скъп, което увеличава цената на месото, а евтиният фураж е много по-лош по качество от пълнозърнестия.

Ползата е от витаминно-минералните премикси

Цената им е ниска, добавката може да се смесва с основния фураж или да се дава отделно в дневни дози. Зайците ядат гранули с удоволствие, получавайки всички необходими витамини и минерали.

Но консумацията на премикс зависи от възрастта и състоянието на зайците -

редно е това да е 20 г/глава на ден.
За целия период на угояване един заек ще изисква приблизително 1,8 кг премикс, т.е. 2 опаковки. Съгласете се, че не е достатъчно да осигурите необходимите витамини и минерали, които значително ще подобрят вкуса и качеството на месото.

Какво ще получите в резултат?

В началото домашните зайци се развиват по-бързо, имат добър апетит, така че дневното наддаване на тегло се увеличава.

Витамините укрепват имунитета и няма нужда да им се инжектират антибиотици, което е много ценно, тъй като част от лекарството остава в месото след клане.

Женските раждат здрави потомци, бебетата са по-жизнеспособни и се раждат с по-голямо тегло. Ако диетата на кърмещата женска съдържа витаминни и минерални добавки, зайците ще получат всичко необходимо от майчиното мляко.

Ако животните имат достатъчно витамини и минерали, няма нужда да дъвчат дърва. Клетките остават непокътнати, което е важно.

Качеството на кожите също се подобрява. Когато диетата е балансирана с витамини и минерали, зайците растат с гъсто подкосмие, а козината им става гладка и лъскава.

Изводите!

Качественият фураж винаги се изплаща. Домашното заешко месо е много ценен продукт. И ако нещата вървят добре, излишъкът може да се продаде; цената на заешкото месо на пазара е много по-висока от тази на свинското или бройлерното месо.

Ако диетата на кърмещата женска съдържа витаминни и минерални добавки, зайците ще получат всичко необходимо от майчиното мляко.
Ако диетата на кърмещата женска съдържа витаминни и минерални добавки, зайците ще получат всичко необходимо от майчиното мляко.
Когато са хранени правилно зайкините, се раждат здрави потомци. А качеството на заешките кожи се подобрява.
Когато са хранени правилно зайкините, се раждат здрави потомци. А качеството на заешките кожи се подобрява.