До момента близо 60 млн. лева са изплатени по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014–2020 г. за област Търговище. Средствата са част от общо договорирани над 76,3 млн. лева по 380 договора. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща със земеделски производители, проведена в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Търговище.

По думите ѝ повече от 50% от общата договорирана сума е насочена към модернизация на стопанства и инвестиции в преработката на селскостопански продукти по подмерките 4.1 и 4.2 от Програмата. По подмярка 7.2, насочена към подобряване на малката по мащаби инфраструктура в селските райони, са изплатени над 12 млн. лева. Средствата са вложени в рехабилитация на улици и пътища, подобряване на водоснабдяването и повишаване на енергийната ефективност в населените места на областта, съобщиха от агроминистерството.

„С близо 8 млн. лева от Програмата са подкрепени млади и малки земеделски стопани от област Търговище, като мярката цели улесняване на достъпа им до инвестиции и устойчиво развитие на техните стопанства", обясни заместник-министър Василева.

Тя информира, че по мярка 4.3 от ПРСР се рехабилитират дюкерите „Попово" и „Кърджалъка", разположени на територията на област Търговище. Дюкер „Попово" вече е напълно завършен и е в готовност за подаване на вода при постъпили заявления от земеделски стопани", каза д-р Василева и допълни, че при дюкер „Кърджалъка" ремонтните дейности са в заключителен етап. „С реализацията на проектите се очаква разширяване на площта на напояваните земеделски култури, намаляване на загубите на вода, подобряване на екологичното състояние на водните тела и улесняване на поддръжката и експлоатацията на съоръженията", категорична бе заместник-министър Василева. Тя обясни още, че по линия на директните плащания за Кампания 2024 до момента са изплатени близо 25 млн. лева на земеделските стопани от областта.

Д-р Василева призова фермерите да се възползват от възможностите за подпомагане и по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 г. Тя припомни, че към настоящия момент по него са отворени шест приема. „Това са трите процедури за неземеделски дейности – услуги, производство и занаяти, две за напояване и първата от т.нар. 'горски' интервенции. Успяхме да стартираме и така дългоочаквания прием по подхода ВОМР за стратегии за местно развитие на Местните инициативни групи", подчерта заместник-министърът.

В рамките на срещата експерти от МЗХ разясниха още измененията в стандартите за добро земеделско и екологично състояние, които са в сила от 2025 г. Представени бяха изискванията за социалната условност, новостите в интервенциите за биоземеделие, агроекология и хуманно отношение към животните в рамките на кампанията. Събитието завърши с дискусия, в която всички участници имаха възможност да зададат въпроси и да получат разяснения.