България покрива напълно ценовия критерий за приемане в еврозоната, като влиза в изискването с части от процента, които при закръглянето в наша полза ще позволят да покрием изисквания процент. Това стана ясно от публикуваните току-що от Евростат данни за средногодишната инфлация за последните 12 месеца, които са окончателни и официални. 

У нас средногодишната инфлация за последните 12 месеца е 2,6%. От публикуваните преди малко данни се вижда, че трите държави с най-нисък показател по този критерий и измерен по същата методика, са Италия с 1,1%, Литва с 1,0% и Финландия с 1,0%.

Средноаритметичното число е 1,033%. Като се добави 1,5 процентни пункта се получава 2,533%,  а българският показател е 2,6%. В такива случаи обаче закръглянето се прави в полза на страната кандидат. Освен това при поредния преглед ЕК и ЕЦБ може да извадят от изчисленията някоя от държавите с най-ниски показатели с мотива, че инфлацията там не е типична. 

Този очакван резултат означава, че правителството може да поиска от Еврокомисията да направи нов преглед на българските икономически показатели под формата на нов конвергентен доклад. Така ако ЕК и Европейската централна банка установят, че покриваме всичките три основни критерия, трябва да излезе с доклад, че страната може да се присъедини към еврозоната на определена дата. Изготвянето на конвергентен доклад отнема максимум 2 месеца.