Филизенето може да се сметне за най-важната резитба на зелено в лозето, защото се счита, че е един вид продължение на зимната класическа резитба.

Пролетта покарват много леторасти по растението почти отвсякъде - не само от очите на чеповете и от плодните пръчки, оставени при резитбата.

Но покарват леторасти и от спящите пъпки, наречени лакомци. А лакомците не случайно са наречени така, защото те буквално могат да изядат храната на лозата.

Лакомците черпят от резервните хранителни вещества на главината, зашумяват лозата, пречат на достъпа на въздух и светлина и затрудняват оплождането.

С филизене регулираме процеса и броя на леторастите, освен това осигуряваме по-добър растеж и узряване на плодните пръчки.

Помагаме на лозата да се огрява по-добре от слънцето.

Младите лози се филизят задължително защото при тях е много важно да се запази определен брой леторасти, които са с най-подходящо разположение и ще помогнат за формирането на бъдещите стъбла или рамена .

Младите лозари трябва да знаят, че най-добре е всички ненужни леторасти на лозата да се премахват на зелено, когато достигнат височина 15-20 см.

 Кога се филизят плододаващите лозови растения

След като по растението се появят ресите, може да се прави филизене, за да могат лозарите да разграничат плодните от безплодните леторасти.

Не трябва да се закъснява с филизенето, защото прерасналите леторасти с всеки изминал ден отнемат от хранителните вещества, които са нужни за растежа.

Специалистите казват, че дори е най-добре филизенето да предшества първите пръскания в лозето.

 А кога не се филизи

При почти всички сортове лози се налага да се филизят, за да се премахнат лакомците по старите части на главината.

Изключение се прави, когато те ще се използват при резитбата за подменяне на някое рамо или кордон или за създаване на ново плодно звено.

Не се премахват безплодните леторасти, за които смятаме, че може да са ни необходими при следващата резитба.

Например при формировката Гюйо винаги трябва да запазим необходимия брой леторасти - 4 до 6, за следващата резитба на лозата.

Задължително е през пролетта и лятото, когато се появяват издънки и от подложката, лозите да се открият дълбоко, за да се изрежат дивачките из основа, и наново да се закрият.