Над 40 устройства ще „дефилират" на панаира FIRA във Франция
Над 40 роботи ще бъдат представени на деветото издание на световното изложение за селскостопански роботи World FIRA 2025 в началото на месеца (4-6 февруари) край Тулуза, Франция. 5 от тях са и финалисти в състезание за титлата „Агроробот на годината 2025". И в момента тече онлайн гласуване, като ще бъде взет предвид и вота на експертно жури. Церемонията по награждаването ще се състои на 6 февруари, като победителят традиционно се оповестява от организаторите на конкурса - селскостопанското издание Future Farming. Наградата AgroRobot of The Year (AROTY), ще бъде присъдена на един от 5-те достигнали финалната права, от първоначалните 11 налични на пазара полски роботи, класирани в каталога още през януари. Отличието се разпознава и като „изборът на фермерите", тъй като експертното жури се състои от множество изтъкнати стопани от различни части на света.
В рамките на събитието, посетителите могат да се насладят на демонстрации на полето в реални условия за различни култури, включително полски, зеленчукови, овощни, лозя и сред животновъдни терени. Освен изложбена зона и демонстрации ще бъдат открити научни работилници със семинарна част и дискусии на живо. INRAE (Националният институт по агрономически изследвания във Франция) е партньор на събитието и ще участва в научна работилница на тема „Адаптивни роботи за хората и околната среда" с щанд, управляван от изследователското звено за технологии и информационни системи за агробизнес.
Миналогодишният носител на AROTY е роботът за прибиране на реколта от ягоди и грозде на американската компания Tortuga AgTech, в която работят група млади хора, част от които са хоби фермери, освен софтуерни инженери по професия. Така те обединяват високите технологии и земеделието на практика и се стремят да допринесат за развитието на умно земеделие на бъдещето. Стремят се да оптимизират начина на отглеждане на храна, качеството на продуктите и т. н., създавайки стойност за производителите и улеснявайки най-тежките им задачи. Затова тяхното изобретение механизира работните процеси, премахвайки необходимостта от работна ръка, и предоставя висококачествена информация.
Роботът изпълнява различни трудни задачи във фермата, с акцент върху прибирането на реколтата. Проектиран е основно за ягоди и грозде, като използва изкуствен интелект и напреднала софтуерна обработка за прецизно и ефективно събиране на плодовете. Освен това може да събира данни за прогнози, да третира растенията с UV-C светлина и да извършва подрязване. Роботът бори недостига на квалифицирана работна ръка в селското стопанство, като предоставя автоматизирано решение за трудоемки задачи. Този подход спестява пари на производителите, като същевременно им помага да оцелеят в условията на глобален недостиг на работна ръка и други екзистенциални предизвикателства. През това време улавя недостъпни досега данни на ниво растение, които се превръщат в източник на незаменима информация за производителите, която води до по-добри оперативни, агрономически и търговски резултати във фермата. Технологията съчетава изкуствен интелект, роботика и науката за данните. Въпреки това, както фермерите добре знаят, технологията сама по себе си не е достатъчна. Затова производителите предоставят също подход за безпроблемна интеграция в операциите на земеделските производители.
Ето и 5-те тазгодишни финалисти, които се борят да наследят титлата AROTY от Tortuga AgTech:
1. FarmRobo – iMog
Това е напълно електрически автономен робот, проектиран специално за малки земеделски дейности. В допълнение към автономните си възможности iMog може да бъде управляван и ръчно чрез радиоуправление. Роботът е способен да изпълнява широк спектър от селскостопански задачи и предлага на фермерите рентабилно решение, казват от индийската компания FarmRobo.
iMog е съвместим с различни приставки, които могат да се включат и използват. Той разполага със собствена система за отвеждане на мощността (ВОМ). Производителят разработва също селскостопански дронове – с хибридно задвижване и изцяло на батерии. Имат мултифункционален Mini Bot и още по-малък наземен робот R1, съвместими с различни приставки за почвообработка и транспорт на товари.
2. Nature Robots – Lero.03
Lero 03 е автономен агроробот с две задвижващи устройства и правоъгълна рамка - мост, за прикачен инвентар. Подходящ е за дългосрочна автономна употреба на полето или в полеви изпитания със сменяеми приспособления, като например лазерно плевене. Разполага с два агрегата за задвижване, включително 4х4. Той разполага със сензори и софтуер за последователно картографиране и оценка на растенията в 3D изглед по време на движение. Работи на батерии с капацитет до 9 kWh и допълнително захранване от слънчевата енергия. Функционира до 10-12 часа преди необходимост от презареждане. В допълнение към идентифицирането и картографирането на растенията, автоматичната смяна на инструментите позволява на робота да обработва голям брой различни култури. Компанията, която го изобретява е част от Германския изследователски център за изкуствен интелект (DFKI).
3. Odd.Bot - Maverick
Този агробот извършва автономно дневно и нощно механично плевене в редовете на моркови, лук и цикория. Решението замества 80% от работната ръка, плевейки като за 10 души. Има 4 прибиращи се колела, които могат да носят до 3 рамена за плевене Weader. Това е робот с делта рамо с 3 степени на свобода. Роботът може да се движи със скорост до 600 метра в час и тежи по-малко от 400 килограма.
4. Siza Robotics – Toogo
Toogo има електрическа променлива писта, която се регулира в диапазон от 1,50 до 2,20 м, за да се осигури адаптивност към различни ширини на засаждане в лехите. Камера, разположена в предната част на робота, следи разсада и растенията, и позволява прецизно странично подравняване на инструментите в реда. Земеделските стопани могат да използват няколко инструмента с машината, а роботът има триточково окачване, за да вдига товари над 1400 кг. Напълно електрически, агроботът използва 2 батерии с общо 70 kWh енергия.
5. Traktorarvid - Drever 120
Drever 120 е електрически и по-малък от съвременните машини, като създава по-малко уплътняване на почвата. Въпреки това е достатъчно голям, за да се впише в тежката обработка на почвата в едромащабното растениевъдство. Drever е автономен и всеки комплект батерии издържа от 4 до 12 часа. Единият акумулаторен пакет е в режим на зареждане, докато другият поддържа движението на машината. Може да бъде иригиращ трактор за прикачен инвентар и е конструиран от няколко корпорации, включително Traktorarvid и Шведския изследователски институт.
![Tortuga AgTech – AROTY 2024](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/338/Image_19839338_811_0.jpg)
![FarmRobo iMog](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/340/Image_19839340_811_0.jpg)
![Nature Robots Lero.03](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/343/Image_19839343_811_0.jpg)
![Odd.Bot Maverick](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/345/Image_19839345_811_0.jpg)
![Siza Robotics Toogo](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/347/Image_19839347_811_0.jpg)
![Traktorarvid Drever 120](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/349/Image_19839349_811_0.jpg)
Коментари