Задачата на всеки стопанин е да преглежда редовно постелята в помещенията на животните и птиците, защото
трябва да се поддържат
сухи и чисти подовете
за да се осигури добра почивка и да се предпазят самите животни от настинки.
Постелята трябва да абсорбира добре влагата, да е топла и да не създава допълнителна мръсотия в помещението. Освен това тя забавя разграждането на оборския тор и запазва ценните му качества. Постелята не трябва да полепва по кожата и козината на животните, да съдържа едри груби частици, отровни растения или плесен.
Сламата е № 1
Най-добрата постеля е от слама от зимни зърнени култури и торф. Зимната слама осигурява топло, чисто и сухо легло за животните, увеличава количеството на оборския тор и подобрява качеството му. Сламата може да се използва като постелка без предварително нарязване, но е по-добре да я прекарате през сламорезачка, нарязвайки я на парчета с дължина 10–15 см, тя може да абсорбира влагата 2,5 пъти повече, отколкото самата тя тежи.
Торфът трябва да е сух,
дълговлакнест, от високи блата
Внимание! Тъмният, фин, влажен торф от низинните блата не е подходящ, защото замърсява животните.
Торфът перфектно абсорбира газ, има добра влагозадържаща способност и бактерицидни (дезинфекционни) свойства, тъй като съдържа специална микрофлора – гъбички.
Торфените постелки подобряват вътрешния микроклимат, имат благоприятен ефект върху физиологичното състояние на животните и подобряват качеството на продукцията. Подходящи са за млечни крави, прасета и за домашните птици.
За подобряване на качеството на оборския тор е полезно да смесите слама или торф със суперфосфат - 1 кг суперфосфат на 25 кг постеля.
Защо са важни дървените стърготини
Като постелка могат да се използват сухи дървени стърготини. Най-добрите са борови и смърчови, но не смолисти, защото цапат кожата, полепват по козината и при поглъщане предизвикват колики при конете.
Важно! Трябва да се помни, че при конете дървените стърготини запушват каналите на копитата и могат да причинят заболяване.
Да се има предвид: Стърготини не могат да се използват при отглеждане на овце - вълната се замърсява, губи качество. Овцете трябва да се държат върху дълбоко легло от слама.
Стърготините са много абсорбиращи влагата, а мокрите стърготини не абсорбират урината и също са студени. Затова само сухи дървени стърготини са подходящи за постеля за говеда и свине!
Препоръчително е да покриете дървените стърготини с тънък слой слама, защото много сухите дървени стърготини образуват прах и изсушават копитния рог, докато мокрите дървени стърготини омекотяват копитата, притискат се плътно в каналите на им и създават студена постеля.
Други видове
Тръстика, острица, пиран, клони и листа (игли) от дървета също се използват за постеля. Те осигуряват твърдо легло, абсорбират малко течност и се смесват лошо с изпражненията.
Между другото, можете да направите постелки за матраци от тръстика. След отстраняване на изпражненията от матрака, покрийте замърсената част със слама.
Ако няма достатъчно постелка, за да се предотвратят настинки, върху студен под (глина, бетон) се полага плътен дървен щит, който трябва постоянно да се поддържа в сухо и чисто състояние. За източване на урината щитът се монтира наклонено.
Необходимо количество
Количеството добавена постеля зависи от вида на животното, качеството на пода, времето на годината, храната и продължителността на престоя на животните в помещението. Така че в студения сезон, както и при хранене с голямо количество сочни фуражи, са необходими повече постелки за животните, тъй като оборският тор (особено от говеда) е по-течен.
Приблизителна годишна нужда
от сламена постеля:
- на крава - 800-900 кг;
- на овца, коза - 75-80 кг;
- прасе – 550 кг;
- патица – 12 кг;
- пуйка и гъска – 30 кг;
- кокошка - 10-12 кг.
- При кравите: На ден за 1 крава: слама 2,5-3 кг; торф - 2–3 кг; дървени стърготини 3-6 кг.
- За млади говеда до 1 година приблизително 1,5 кг, 1-1,5кг, 2-3 кг.
Имайте предвид!
0 Когато животните се държат свободно на дълбока постоянна постелка, разходът на постеля се увеличава 2 пъти.
0 Влажната, замърсена постеля, наситена с урина, причинява заболявания на крайниците, гниене, омекване на копитния рог, поява на мушици, некробактериоза и др.
Когато оборският тор се отстранява ежедневно,
цялата постеля се сменя. Това се прави в помещения за отглеждане на млечни говеда, свине, коне и овце.
След отстраняване на оборския тор: след няколко дни или седмици, част от замърсената постеля и неотъпканите изпражнения отгоре се отстраняват ежедневно и се добавя част от свежата постеля. Средният слой натрупан тор също периодично се отстранява, но долният уплътнен слой остава. По време на този тип почистване горният слой постеля се поставя върху долния плътен слой, средният слой се отстранява и отгоре се добавя прясна постеля. Този метод за отглеждане на животни върху матрак за постелки се използва в помещенията за отглеждане на едър рогат добитък, в клетки за телета, а понякога и в конюшни.
Коментари