Най-често избират мазета, плевни, кочини

С настъпването на студеното време повечето гризачи вече са открили уютно, топло място, където да прекарат зимата, да се размножават и да хранят потомството си. Неслучайно плъховете винаги се настаняват първи около кочината или мазето, а другите неканени гости се появяват в плевнята. Гризачите бързо развиват потомство и е необходимо всеки стопанин да вземе мерки. Затова трябва да се следи за:

  • шум в стените на кочината;
  • изпражнения;
  • сдъвкани опаковки от храна около кочината.

Местата, където най-вероятно има гризачи, обикновено са там, където могат те да се стоплят и, разбира се, и да се нахранят:

  • където има животни – например в обора;
  • мазето – където е зимнината;
  • близо до пещта или гаража;
  • в по-топли складове и помещения;
  • достъп до кухнята.

Една мишка тежи само около 28 грама, така че бързо губи телесната си топлина. Тъй като пещта и кухнята често са само на няколко метра една от друга, за мишката е лесно да грабне храна от кухнята и да се приближи до пещта.

Повечето мишки в дивата природа не се размножават през по-студените месеци, но имат много бърз цикъл на размножаване, когато са активни. Например бременността на обикновената домашна мишка е около 21 дни. Всеки път, когато женска ражда, тя може да има от 3 до 14 мишлета, но обикновено са средно около 6 до 8.

Това означава, че

мишките могат да се превърнат

голям проблем много бързо,

ако изберат да започнат да се размножават във вашия двор и дом. Така ще берете ядове до началото на пролетта.

Защо плъховете избират кочината?

Преидимствата са много:

  • има постоянна наличност на храна,
  • постоянна топлина;
  • ако наблизо има хамбар, в който се съхраняват различни фуражи и зърнени запаси, очаквайте ги и там.

Така че условията за гнезда са перфектни. Неслучайно пенопластът, който се използва за изолация на стени и тавани, е особено харесван от плъхове и мишки. Те издълбават дупки в него и създават уютна бърлога за своето потомство. Дори в изолацията от минерална вата мишките успяват да направят гнезда.

Сметищата и препълнените контейнери с боклук са постоянното местообитание за гризачите до края на есента. Но с настъпването на зимата умните животни са се настанили в топли помещения в стаи, мазета, къщи, хамбари и места, където се отглежда добитък.

Кои са признаците, че ги има

Ако кочината се поддържа чиста и оборът е добре осветен, не е трудно да забележите появата на гризачи.

Следете за пресни дупки на кръстовището на стените и пода - те са ясен знак, че кочината е населена с неканени наематели.

Прегледайте хамбара - малките дупки показват активност на мишката, докато по-големите дупки показват, че плъховете са го превзели.

Забелязването на гризачи в плевнята е още по-лесно. Пробитите торби, от които се изсипва зърно, са ясен знак за наличието на дребните крадци. Специфичната миризма на мишка също не оставя съмнение за тяхното присъствие. Ако преодолеете отвращението си и погледнете по-отблизо изпражненията на гризачите, по техния размер можете да определите кой работи в плевнята - мишки или плъхове.

Водят таен начин на живот

Те се ориентират добре в тъмното, така че често ходят на лов през нощта. Ако собственикът подозира, че в кочината има „сиви крадци", можете да види това със собствените си очи, ако внезапно включи светлината посред нощ. Животните ще се разпръснат от страх. Затова е препоръчително да имате инсталиран капан с инфрачервено осветление, инсталиран в кочината. Той ще ви помогне да разберете какво се случва и в обора и в плевнята през нощта.

Внимание! Ако броят на вредителите е значителен, плъховете стават нагли и вече не се крият.

Какви са опасностите от тях?

Появата на допълнителни „усти" в кочината засяга предимно портфейла на собственика. Мишките и плъховете не само ядат зърно и фураж, но и крадат храна от хранилките и влачат храна в дупките си като резерви. Въпросът обаче е не само в прекомерната консумация на фураж, но и във факта, че:

  • прасенцата не получават достатъчно храна;
  • с изпражненията на плъхове и мишки се разпространяват опасни инфекциозни и вирусни заболявания: бяс, тиф, туларемия, хепатит и др.;
  • гризачите също провокират заразяването на животните с паразити.

0 големите плъхове могат да нападнат малки прасенца. А глутница плъхове може да нахапе прасе до смърт. Дори малки рани от ухапванията им могат да причинят развитието на инфекциозни заболявания при свинете;

0 плъховете не ограничават „диетата" си с храна за животни. Те крадат яйца от гнездата на кокошките носачки, убиват пилета и зайци;

0 многобройните дупки в стените и пода влошават топлоизолацията на помещението. Прасетата, с техния инстинкт за копаене, „поправят" подовете, повредени от гризачи, което ги прави напълно неизползваеми. Подовете с пукнатини и дупки стават опасни. Прасето попада с копита в дупките и може да счупи крайник, а тогава трябва незабавно да бъде изпратено за клане.

Как да се справите?

Като начало осигурете защита на помещението. Дори на етапа на изграждане на кочина например, собственикът трябва да се погрижи как да я направи недостъпна за гризачи. Има много начини, но за тях са нужни допълнителни разходи.

  • Бетонна плоча като основа надеждно ще защити кочината от проникване на вредители отдолу.
  • Слой от камъчета или глина с дебелина 10-15 см също ще защити конструкцията не по-лошо от бетона.
  • Под, направен от дървени траверси, импрегнирани с креозот, е непреодолима бариера; такъв под ще издържи десетилетия.
  • Инсталиране на фина мрежа под пода, както и по периметъра на сградата с проникване в почвата, надеждно защитава кочината от нахлуване на гризачи.

Сезонна профилактика

Миграцията на гризачите е сезонна. Основното заемане на „помещения" се случва на границата на есента и зимата. Ако не допуснете паразити в обора и кочината, няма да се налага да водите борба с тях по-късно. Във всеки случай ще бъде много по-лесно да унищожите един или два индивида, отколкото да се биете с цяла орда.