Високите овощни дървета са неудобни за градинаря: трудно е да се прибере реколтата и като цяло е невъзможно правилното им третиране срещу болести и неприятели. Следователно формирането на короната трябва да се извършва ежегодно - и дърветата ще насочат цялата си енергия към плододаване, а не към образуване на ненужни издънки.
Някои сортове ябълки и круши, както и черешите на силни подложки, се характеризират с бърз растеж. Но интензивното подрязване на такива големи дървета не винаги дава желания резултат: те бързо започват да обрастват във върхове и добивът рязко намалява.
За да забавите растежа на дърветата и да стимулирате плододаването, трябва да знаете какво и как да режете.
Как се режат скелетни клони
Първото нещо, което трябва да направите, за да намалите височината на дърво с голяма корона, е да отрежете централния връх и да прехвърлите точката на растеж към добре развит страничен клон. На каква височина да се направи разрезът зависи от възрастта на дървото и неговия вид. Например, възрастно ябълково или крушово дърво на средно силна подложка обикновено се съкращава на височина 3-3,5 м от земята.
След отстраняване на върха се отрязват най-силните скелетни клони, които растат вертикално. Това ще ви позволи да отворите короната, да запазите нейните пропорции.
С помощта на този принцип се намалява височината на всички дървета, включително тези, чиято корона е оформена като купа.
Важно! При подрязване на издънка върху страничен клон, разрезът се прави по оста на левия клон. При отстраняване на многогодишни клони, разрезът се прави по външния ръб на дървесния поток в точката, където клонът се отклонява от ствола, без да остава чеп.
При стари дървета
Колкото по-старо е дървото и колкото по-дебела е короната му, толкова по-силна трябва да бъде резитбата. Но за да се предотврати силният стрес, по-добре е да се намали короната на дървото на няколко етапа, като се изрязват големи клони за 2-3 години. През първата година върхът и около една трета от конкурентните и вертикално разположени клони се съкращават. На следващата година ненужните върхове и някои от останалите удебеляващи издънки се изрязват, а годишният прираст се съкращава с една трета. Това ще позволи на дървото да се подмлади и да се удължи периода на плододаване.
Когато подрязвате, не забравяйте
да спазвате основните правила:
0 Започнете формиращата резитба на дърветата през втората година след засаждането и я правете всяка година.
0 През есента, след падането на листата, извършете санитарна резитба, отстранете вертикално разположените издънки и завършете формирането на короната в началото на пролетта, преди да започне сокодвижението.
0 При резитба спазвайте реда на разклоняване: между скелетните клони оставете разстояние най-малко 20 см.
0 Подрязвайте дърветата, така че всички клони да са добре осветени и да запълват равномерно пространството на короната.
0 Колкото по-високо е етажът с клони, толкова по-малък трябва да бъде броят им.
0 Режете по-силно клоните от средния и горния етаж. А долният етаж се нуждае от минимално подрязване.
0 Уверете се, че горните клони не засенчват долните.
0 За да предотвратите счупването на клоните под тежестта на плодовете, премахнете издънки, които се простират от ствола под ъгъл по-малък от 45 градуса.
0 По възможност отрежете всички вертикално растящи издънки на скелетните клони: те се развиват най-бързо и най-бавно образуват плодни пъпки.
0 Използвайте остри и чисти инструменти. Обеззаразявайте ги след подрязване на всяко дърво, тъй като патогенни бактерии и гъбични спори могат да останат върху остриетата.
0 След резитбата третирайте по-големите рани и срезове с овощарска замазка.
Накланяне на клони
Градинарите отдавна са забелязали: колкото по-близо е клонът до вертикалата, толкова по-бързо расте нагоре и толкова по-малко плодни пъпки образува. И обратното: колкото повече клонът се отклонява в хоризонтално положение, толкова по-бавно расте и толкова повече обраства с клонки, върху които се залагат цветни пъпки.
Следователно огъването на клоните помага да се контролира растежа на дървото, стимулира плододаването, а също така позволява короната да има добро осветление на всички клони.
Имайте предвид:
Оптималният ъгъл на наклон (отклонение от ствола) на скелетните клони е 50-60 градуса. Задължително трябва да огънете клоните, които са разположени под ъгъл по-малък от 45 градуса спрямо централния проводник.
Клоните се закрепват в хоризонтално положение, като се привързват с въже или широка здрава лента за ствола, съседен клон или забито в земята колче. За да се избегне повреда на дървото, под въжето се поставят ленти от чул или друг плътен материал. Когато клонът заеме стабилна позиция (след около 4-5 месеца), въжетата се отстраняват, тъй като могат да се врежат в кората.
Най-удобно е клоните да се огънат назад в средата на лятото, когато са се образували нови клони, но все още не са вдървесинени.
Можете да огънете не само скелетните клони, но и върховете. Да приемем, че сте премахнали голям скелетен клон и на това място израснат върхове. Ако премахнете част от върховете и започнете да огъвате някои, като ги приведете в хоризонтално положение, тогава растежът на летораслите ще се забави и върху тях ще започнат да се образуват плодни пъпки.
Струва ли си да се подрязват корените?
Подрязването на корените е най-радикалният начин за забавяне на растежа на дървото. Тази операция се извършва по следния начин: по радиуса на проекцията на короната от едната страна на дървото се изкопава жлеб с дълбочина височината на лопатата. В този случай част от корените се отрязват и канавката веднага се запълва с почва. На следващата година се извършва подрязване на корените от другата страна.
Докато дървото не възстанови кореновата си система, то ще има по-бавен растеж, тъй като способността му да абсорбира вода и хранителни вещества от почвата ще бъде значително намалена.
Внимание! Когато подрязвате корените, трябва да се ръководите от правилото: от която страна са премахнати повече клони, от тази страна също трябва да отрежете корените, тъй като кореновата система на дървото се развива пропорционално на короната.
Коментари