За нормалната ни развойна дейност има съществена пречка. В България няма лаборатория или акредитирана изпитателна станция, която да дава сертификат, казва членът на Съвета на директорите, главен инженер и конструктор на „Раломекс"

Екип на вестника проведе на прага на 2025 г. онлайн разговор с ръководителя на дружеството, лидер в гилдията на производителите на агротехника в България. Започнахме интервюто с въпрос, свързан с негова, твърде актуална и днес, прогноза за развитието на пазара на агротехника у нас през 2024 г., направена пред наш репортер, когато г-н Узунов получи приза „Агробизнесмен на България" за 2023 г.:

Добавената стойност, която ни остава от един продукт, става все по-малка и по-малка, ако не се овладеят по някакъв начин инфлационните процеси, не само в България, но и в целия ЕС, отбеляза той преди година. През 2024 г. сигурно в много сфери ще има повишение на цените на крайните продукти. Смятам, че оптимистичните прогнози за инфлация от 3% и изобщо за някакъв ръст на икономиката, няма да се оправдаят. Аз не виждам индикатори, които да подсказват, че 2024 г. ще бъде по-добра от сегашната. Единствено се надявам да няма промяна в управлението, в смисъл да имаме редовно правителство. Ако пак влезем в някакъв кръг „служебно правителство-избори-служебно правителство-избори", нещата наистина ще станат много сериозни и тежки като цяло за икономиката на държавата. Ние, бизнесмените, си правим дългосрочни и средносрочни планове. Като не знаем какви ще са данъците, не можем да планираме нищо. Вдигат минималната работна заплата, без основание. За държавния сектор това е добре, обаче за частния не е така. Надявам се, че нашите политици ще бъдат разумни и няма да допуснат грешки, усложняващи ситуацията в икономиката и земеделието, отбеляза година назад инж. Узунов.

Тези дни, в края на 2024 г., екипът на редакцията, въз основа на неговата прогноза, го попита:

- Вече 50 г. брандът „Раломекс", гр. Завет, е лидер в България в производството на модерни машини за всякакви почвообработки. Според оценки на експерти и фермери 2024 г. беше твърде трудна в много направления, особено в земеделието. Кои бяха проблемите и предизвикателствата пред дружеството и как се отразиха върху дейността му?

- Производството на „Раломекс" АД и

реализацията на продукцията винаги

е била пряко зависима от състоянието

на земеделските производители

С тях сме като „скачени съдове". Проблемите в сектора се отразиха много сериозно и отрицателно върху нашата дейност.

- Реално с какво бяха засегнати вашите планове и реализации?

- Най-засегната беше прогнозата ни за приходи от продажби. Нямаше никакви реални сделки за машини. Земеделските производители поради ниски цени на продукцията я държаха на склад и не разполагаха със средства за инвестиции. Тази тенденция се забеляза още през февруари т.г. по време на АГРА-2024. Посетителите идваха, като че ли на разходка - само оглеждаха и питаха. Нямаше реален интерес от тяхна страна. Забелязваше се липса на намерение за инвестиции. За пръв път от 28 години, началото на моята кариера, се върнахме от панаир, без никакви заявки. По същия начин се разви и първото полугодие на 2024 г.

- Към кои машини от портфолиото на фирмата имаше най-голям интерес през годината, а и сега се търсят? Защо?

- През 2024 г. най-търсени бяха компактни дискови брани и продълбочители за трактори с мощност 100/140 к.с., които изнасяхме за Румъния. За вътрешния пазар основно реализирахме резервни части.

- Как сегашната стагнация и нарастваща инфлация в икономиката и в земеделието се отразяват върху пазара на агротехника и конкретно върху производството на „Раломекс"? Каква е тенденцията и какъв е пазарният дял на дружеството на българския пазар за агромашини?

- Стагнацията се отрази и все още се отразява негативно върху производството и продажбите. Те спаднаха до ниските нива, каквито бяха във времената преди Програма ФАР. Преструктурирахме организацията на производството и спряхме основно външни и скъпи доставки на услуги и др. Тенденцията в нашето предприятие ще продължи да се развива в посока на производство на нови модели компактни брани, машини за вертикална обработка на почвата и в производство на единични „бутикови" варианти, според желанието на клиента.

- През тези години държавата помагаше ли на вашите усилия да устоявате на негативния пазарен тренд?

- Не. Днес машиностроенето в България, като бранш, е на добро ниво, но нашето, селскостопанското е тясно специализирано и не може да се похвали с много успехи. През годините в България то изобщо не беше подкрепяно от държавата и продължава да не е.

Няма държавна политика, която да подпомага

производителите на земеделска техника у нас

Държавата абдикира от агромашиностроенето и това осезателно се чувства в сектора. Достига се такъв парадокс - няма откъде да вземем леяр или стругар, които са ни твърде нужни за нормална работа във фабриката. Всичко това поражда съществен, много актуален въпрос: а има ли държава? Очевидно не, защото, за да се развива агромашиностроителният бранш, не може да се разчита само на инициативата на мениджмънта на фирмите, на развойната дейност във фабриките за разрастването им. Нужни са инвестиции. Според мен и в това направление е мястото на държавата...

- Как ставаше финансирането на фермерството у нас и конкретно на производството на „Раломекс"?

- Тук ще отговоря малко нестандартно. Карахме на „мускули"...

- Казвате „карахме на мускули". Как бихте дешифрирали тази констатация за читателите, които биха се възползвали от вашия опит в борбата с неблагоприятната пазарна конюнктура?

- Имам предвид това, че разчитахме основно на доверието на нашите доставчици, работници и служители. Заявките за материали и услуги се планираха в много краткосрочен план „ден за ден". Съкратихме разходите за материали, защото липсваше натрупване на излишни такива. Що се касае до екипа, всички проявяват разбиране и правят много усилия за преодоляване на трудностите. Това е така, защото по-голямата част от тях са дългогодишни работници и служители, а и акционери. Може да се каже, че сме едно голямо загрижено семейство...

- С кои компании си партнирахте през годината и с какво успяха те да подкрепят вашата работа и пласирането на продукцията ви на пазара? И у нас, и в чужбина...

- Ситуацията на пазара и стагнацията в България не предоставяше възможност за работа в партньорство. Що се касае за партньорите ни в чужбина, през второто полугодие на 2024 г.,

нашите дистрибутори в Румъния

достигнаха добър дял на реализация

на машини с нашата марка

- Бихте ли споделили мнения на ваши клиенти за продукцията на дружеството. Защо я харесват?

- Клиентите харесват нашата техника, защото тя се слави като много здрава. На много места в страната може да видите машини на фирмата, които са на повече от 15-20 години и все още работят. Колкото и да се модернизират стопанствата, повечето запазват техниката на „Раломекс", за да могат да я използват в тежки агроклиматични условия.

- Работите ли в „Раломекс" за дигитализация на производството? Докъде стигнахте?

- Известно е, че дигитализацията на агромашините привлича младите в земеделието. Поради това в „Раломекс" още от 2011 г. се работи в това направление. Направихме възможното да повишим максимално степента на дигитализация на производствения процес, така че да правим все по-усъвършенствани почвообработващи машини. Така нашата продукция, предлагана на пазара отговаря на изискванията по Националния план за възстановяване и устойчивост за минимално плитки обработки, щадящи почвата. Смело мога да твърдя, че на този етап не изоставаме по никакъв начин от западните ни конкуренти. Досега сме реализирали редица проекти в сектора на стойност близо 2,5 млн. лв.

Все повече в машините навлиза автоматизация, електрификация. Желанието на агрофирмите е да опростяват и улесняват физическия труд и да привличат младите в модерната вече професия „механизатор-оператор". Проблемът, който виждам за България е, че

в близките 5 години няма да има кой

да работи с тези машини, които

ще бъдат с висока степен на дигитализация,

с приложения, платформи, софтуери с облачно свързване и т.н.

- Какви нови технологии и иновативни решения внедрихте в стоковата листа на вашата фирма в духа на световните тенденции в бранша?

- През 2024 г. към продуктовата гама на дисковите брани добавихме такива от „компактен" тип. Тези брани позволяват по-голяма транспортна мобилност и по-високи работни скорости. Друг от акцентите в нашето производство са култиваторите. Това беше и една от причините да разработим нови модели и да допълним гамата на стърнищните култиватори с навесни такива. Според нашите програми за диверсификация на производствената ни листа разширихме и гамата на продълбочителите.

Компактните дискови брани са с работни ширини: 2,7 м за трактори 80 к.с.; 3,0 м за трактори 90-100 к.с.; 3,5 м за трактори 100-110 к.с. и 4,0 м за трактори 120-140 к.с. Всички тези брани работят при скорости 12-14 км/ч. Култиваторите са с работна ширина от 3,6 до 6 м, навесен тип, за трактори 100-160 к.с. Стърнищните навесни култиватори са с размер 3 м за трактори 200-360 к.с., като се предлагат с два вида защита на работния орган - болтова или пружинна. Но за нормалната ни развойна дейност има съществена пречка. В България няма лаборатория или акредитирана изпитателна станция, изобщо институция, която да извършва изпитването на машините и съответно да дава сертификат за това. Най-близката е в Букурещ...

- Какви са плановете Ви за следващата година и по-нататък? Предвиждате ли да инвестирате в проекти на нови машини или в нови модели на вече утвърдени сред клиентите серии?

- През 2025 г. предстои реализацията на два проекта. Единият по програма „Кръгова икономика" - за модернизация на леярната. Вторият е по програма „Адаптирана работна среда" - подобряване на условията на труд в цеховете. Това ще позволи усвояването на нови иновативни машини и усъвършенстването на произвежданите досега модели.

Модернизацията на леярната включва смяна на технологията за производство на леярски форми.

С новата линия ще се произвеждат твърди

фуранови форми за изливане на стомана

Това ще увеличи качеството и надеждността на отливките ни, а те имат голям дял във всяка наша машина.

По програмата „Адаптирана работна среда" в цеховете ще се монтират аспирационни системи от ново поколение за пречистване на въздуха в тях. Качеството на въздуха ще се повиши, а това ще намали трудовия травматизъм.

- От какви принципи сте се ръководили във Вашата работа, за постигнете водещо място в агротехническата индустрия у нас?

- Винаги съм се ръководил в своята практическа дейност, като инженер и конструктор, от правилото: инвентарите и оборудването, които се създават във фирмата да са от полза на крайния потребител - земеделските производители. Всичко при нас, което е реализирано като идеи, като проекти, като технологично обновление е било в интерес на това фирмата да може да произвежда и предлага на фермерите възможно най-нова, качествена и надеждна техника.

- Каква е вашата прогноза за развитието на агротехниката през 2025 г. и по-нататък в светлината на настъплението на ИИ и какво е отражението на този процес върху агротехнопазара?

- В една почвообработваща машина сама за себе си ИИ няма приложение. Но с нея, прикачена към трактор с ИИ, може да се постигнат изключителни резултати. Моята прогноза е, че през 2025 г. ИИ ще навлезе осезаемо в цялото селско стопанство. Това ще се отрази благоприятно поради това, че работната ръка в сектора намалява.

- С какви пожелания към българските земеделци и екипа на „Раломекс" ще посрещнете Новата 2025-а година?

- За нашия великолепен работен екип, който в трудна пазарна конюнктура успешно се справя със сложни производствени задачи, развивайки своята квалификация, пожелавам и през следващата година да продължи със същата енергия да издига авторитета на дружеството. Имам много идеи в каква посока да се развива „Раломекс", остава само да можем да ги реализираме, за което разчитам на нашите всеотдайни работници, специалисти и служители. А на нашите клиенти и партньори, както и на всички български земеделци, ние от „Раломекс", желаем преди всичко здраве и късмет. Към тези думи искам да добавя и пожелания за нормални климатични условия, берекет и високи изкупни цени на земеделската продукция.

Главният конструктор на „Раломекс" в кабинета си сред многобройните отличия за успешен бизнес
Главният конструктор на „Раломекс" в кабинета си сред многобройните отличия за успешен бизнес
Рашид Узунов (отдясно) със свои румънски партньори обсъждат качествата на новия стърнищен култиватор
Рашид Узунов (отдясно) със свои румънски партньори обсъждат качествата на новия стърнищен култиватор
Комбиниран плуг (КПМ) на „Раломекс", представен на „Агритехника" 2019, Хановер предизвика силен интерес сред профи публиката
Комбиниран плуг (КПМ) на „Раломекс", представен на „Агритехника" 2019, Хановер предизвика силен интерес сред профи публиката
Фирмата разшири гамата от машини с нов модел дискова брана
Фирмата разшири гамата от машини с нов модел дискова брана
Една от търсените през 2024 г. машини от продукцията на дружеството
Една от търсените през 2024 г. машини от продукцията на дружеството
Плуг, закупен неотдавна, вече е изпратен към Казанлък, ще работи в розови насаждения
Плуг, закупен неотдавна, вече е изпратен към Казанлък, ще работи в розови насаждения
Култиватор-компактор ККЛ 60-3 на панаира във гр. Фундуля, Румъния
Култиватор-компактор ККЛ 60-3 на панаира във гр. Фундуля, Румъния
„Раломекс" почвообработващи машини на АГРА 2024 г., Пловдив
„Раломекс" почвообработващи машини на АГРА 2024 г., Пловдив
Вече втора година ученици от ПГСС „Хан Аспарух" в гр. Исперих провеждат часове на практическо дуално обучение в производствената база на „Раломекс", за да се подготвят за пазара на труда
Вече втора година ученици от ПГСС „Хан Аспарух" в гр. Исперих провеждат часове на практическо дуално обучение в производствената база на „Раломекс", за да се подготвят за пазара на труда