Какви са възможните причини и може ли да се спаси дървото

Кайсията не е от често срещаните дървета в нашите градини. И това е разбираемо, тъй като видът е доста капризен и изисква специални условия на отглеждане.

Обикновено младите дървета изсъхват, но се случва и при възрастните. Независимо от възрастта на растението, опитайте се редовно да преглеждате дървета, за да диагностицирате проблема навреме.

Обърнете специално внимание на листата. Най-често промяната в цвета или тургора на листата е първият знак за предстоящи проблеми.

Внимание!

Ако листата започнат да изсъхват, пожълтяват, появяват се петна, кората се напуква и т.н., незабавно трябва да вземете мерки.

Защо кайсията изсъхва?

Има много причини едно дърво да изсъхне. Най-често срещаните от тях са:

0 замръзване, слънчево изгаряне и внезапни температурни промени - значителни отрицателни градуси или колебания във времето;

0 липса или излишък на влага - непрекъснатите дъждове или суша, както и неправилното поливане;

0 бактериални и гъбични болести - кайсията е податлива на редица заболявания, които могат да са с фатален край.

Бактериалният рак, монилиозата, вертицилиозът, кластероспориозата и завиването на листата са особено опасни за кайсиите. При монилиоза дървото изсъхва през лятото и започва да гние през пролетта. Вертицилиумът започва с пожълтяване на листата и води до пълно изсъхване на дървото. При кластероспориоза се появяват дупки и пукнатини по кората. Бактериалният рак е изключително опасно инфекциозно заболяване, което засяга всички органи и тъкани на дървото;

0 увреждането на дървото от насекоми и гризачи. Листните въшки са особено опасни. Те се разполагат от долната страна на листата и извличат сок от тях. Поради това листните петури се извиват и след това изсъхват напълно. Признаци за повреда също са накъдрени и изсъхващи листа.

Друг вредител на кайсиевите дървета са мишките и зайците, които гризат кората. Тежките щети водят до недостатъчно хранене на короната и нестабилност през зимата. Поради това дървото може да загине.

0 неправилното хранене също влияе върху състоянието на короната. Най-често кайсиите изпитват недостиг на азот, фосфор и магнезий. Липсата на азот се характеризира с бавно развитие на кайсията, листата пожълтяват и изсъхват преждевременно, а на такова дърво има малко издънки. При липса на магнезий цветът на листата се променя - от жълто до лилаво, а дървото замръзва през зимата. Дефицитът на фосфор засяга лошото развитие на кореновата система;

0 нарушение на технологията за засаждане или отглеждане - неправилно транспортиране на посадъчен материал, неправилно засаждане, нараняване на кайсията с инструменти също водят до нейното изсъхване;

0 неподходящо място - дърветата изсъхват в райони, където преди са се отглеждали пъпеши, домати, пипер и картофи, както и тютюн, слънчоглед и ягоди.

Какво да направите:

Започнете да вземате мерки незабавно след като забележите първите признаци и установите причината за изсъхването на костилковия вид.

0 Ако има суша, поливайте редовно. Но не прекалявайте, така че влагата да не се застоява в ствола на дървото за дълго време. Ако има продължителни дъждове, изкопайте канавки за оттичане на водата и редовно разрохквайте почвата в кръга на ствола на дървото.

0 За да може нежната кайсия да презимува успешно, преди настъпването на студеното време, покрийте ствола на растението с подходящо покривало или смърчови клони - това ще я предпази от увреждане от замръзване, слънчево изгаряне и дори нашествия от гризачи.

0 Отнасяйте се към лечението на болестите много сериозно. Ако забележите някакви симптоми, отстранете всички засегнати части. Третирайте участъците с подходящи продукти за растителна защита. Напръскайте дърветата с 3% разтвор на бордолезов разтвор или фунгициди, като спазвате инструкциите.

0 Ако дървото е нападнато от листни въшки или други неприятели, напръскайте го с подходящи препарати. Не забравяйте, че не можете да използвате химикали по време на цъфтежа и узряването на плодовете.

Важно!

Ако дървото не може да бъде спасено и изсъхне, изкоренете го, но не бързайте да засаждате нова кайсия на същото място. Има опасност новата фиданка да стане жертва на „стари" болести и неприятели. Може да засадите семково дърво - ябълка, круша, дюля или др.

Превенция:

За да растат кайсиите и да дават плодове, спазвайте основните правила за засаждане и грижи за културата.

  • Купувайте само зонирани сортове, които са устойчиви на болести и неприятели. Уверете се, че посадъчният материал е здрав, без признаци на заболявания, с добре развита и здрава коренова система.
  • Засадете дърветата на топли, слънчеви места с добре дренирана почва. Регулирайте количеството поливане в зависимост от метеорологичните условия.
  • Торете стриктно в съответствие с препоръките за хранена на културата. Не забравяйте, че през първата половина на лятото кайсията се нуждае от азот, но през втората не може да се добавя - по това време културата се нуждае от калий и фосфор.
  • За да предотвратите развитието на болести, подрязвайте дърветата всяка година, пръскайте ги с фунгициди и варосвайте стволовете им. В началото на пролетта и през късната есен (след падане на листата), за превантивно третиране, можете да третирате с 3% разтвор на бордолезов разтвор.
  • Поставете лепливи пояси за улавяне на неприятели.
  • За да предпазите кайсията от гризачи, увийте долната част на стъблото с плътен материал или монтирайте специална защитна мрежа.
  • Когато се грижите за градината, избягвайте да повреждате корените и ствола на дървото.
  • Берете плодовете навреме.
  • През есента не забравяйте своевременно да премахнете и изгорите падналите листа.
  • Покрийте младите растения преди настъпването на студеното време.