Младите овощни дървета са много уязвими през зимата. Те страдат от температурни промени, силен студ, вятър, снеговалеж, ярко зимно слънце, а също и от гризачи. Ето защо, с настъпването на студеното време, трябва да започнете да подготвяте градината си за зимата.
Разбира се, абсолютно всички дървета трябва да бъдат подготвени за зимата: нахранени, напоени, защитени и т.н. Но младите фиданки, които току-що са засадени, а и дръвчетата до пет години, изисква специално внимание.
Грижа за ствола
Преди да започне студеното време е много важно да окопаете почвата в кръга на ствола на дървото и да премахнете плевелите, които отнемат част от хранителните вещества от почвата. В резултат на това снабдяването на корените с кислород ще се подобри, някои почвени вредители ще умрат по време на студове, а кореновата система постепенно ще свикне със студа.
Когато разрохквате почвата, можете да използвате вила или мотика. Ако използвате мотика, окопавайте на плитка дълбочина, за да не повредите корените.
Едновременно с обработката се препоръчва да се приложат калиево-фосфорни торове, които повишават устойчивостта на замръзване и помагат на дърветата да се противопоставят на болестите.
Важно! През този период не се препоръчва използването на азотни торове, тъй като те провокират растежа на млади издънки, които често нямат време да узреят и замръзнат.
Оптимално подхранване
0 За подхранване на дървета, растящи на слабо кисела почва, можете да използвате дървесна пепел - 200-300 г на 1 кв. м кръг на ствола на дървото.
0 На почви с неутрална киселинност прост суперфосфат - 40-50 г на 1 кв. м, както и калиев сулфат - 25-30 г на 1 кв. м или калиево-магнезиев сулфат - 20 г на 1 кв. м.
Мулчиране на почвата
Като защита срещу студове, мулчирайте кръга на ствола на дървото с компост, хумус, торф или дървени стърготини. Това ще предпази корените на фиданките от замръзване.
В райони със сурови зими е препоръчително да поставите няколко слоя мулч: например, първо разпръснете компост и след това покрийте ствола на дървото със смърчови клони, дървени стърготини или изрязани издънки на декоративни растения. И когато падне сняг, можете да го хвърлите около дървото.
Препоръка: Не е препоръчително да използвате слама като мулч, тъй като тя е най-привлекателна за гризачите.
Есенна защита
През есента се прави третиране на дърветата срещу болести и вредители. За тази цел най-често се използват карбамид и железен сулфат.
Внимание! Ако в градината ви има както зрели овощни дървета, така и млади, тогава концентрацията на работния разтвор ще бъде различна за тях. За млади овощни дървета и ягодоплодни храсти използвайте 3% разтвор на железен сулфат и 5% разтвор на карбамид, а за третиране на възрастни дървета можете да използвате 5% разтвор на железен сулфат и 7% разтвор на карбамид.
Имайте предвид:
Когато третирате през есента, уреята действа не като тор, а като фунгицид, който помага да се справите с фитопатогените, но и да ограничи насекомите по кората и в ствола на дървото.
По принцип железният сулфат може да се смеси с урея. За да приготвите разтвор за пръскане на млади дървета, на 10 литра ще ви трябват 20 г лимонена киселина, 300 г железен сулфат и 500 карбамид, 50 мл течен сапун, който ще служи като прилепител.
В този случай е по-добре първо да разредите железен сулфат и карбамид в малко количество топла вода, след това да прецедите, да излеете в пулверизатор и да увеличите обема на течността до 10 литра. Третирането на дърветата трябва да се извършва в сухо и безветрено време, като се използва фина пръскачка. По време на работа трябва да се уверите, че разтворът не попада върху тревата или иглолистните култури.
Варосване
Есенното варосване помага за защитата на градината от неблагоприятни климатични условия, болести и неприятели. Боядисаните стволове на дървета отразяват по-добре слънчевите лъчи, които често причиняват измръзване и слънчеви изгаряния в края на зимата или началото на пролетта.
За това е най-добре да използвате готова вар. Но може и сами да приготвите: за 10 литра вода ще ви трябват 1-2 кг вар (за млади дървета - не повече от 1 кг вар), 200 г меден сулфат и 100 г лепило (канцеларско, дърводелско или за тапети). Разтворете меден сулфат в гореща вода и го изсипете, като разбърквате, във варовия разтвор.
Протектори срещу гризачи
Дори варосаните дървета изискват допълнителна защита от гризачи. Мишките и зайците често надничат в градините ни през зимата и се наслаждават на кората на младите фиданки. За да защитите стъблото, можете да използвате смърчови клони, тръстика, пластмасови тръби, метална или пластмасова мрежа с малки отвори, градинска превръзка, чул, стари найлонови чорапогащи и други налични материали.
Ако вържете дърветата с клони от смърч, хвойна или бор, тогава ги прикрепете към ствола чак до земята с иглите надолу. Закрепете здраво горната част на смърчовите клони с въже и поръсете долната част с пръст, така че мишките да не стигнат до стъблото.
Можете да създадете допълнителна защита за дърветата от мишки, като използвате прости техники:
0 Накиснете дървените стърготини в 1% разтвор на карболова киселина или креолин и след това ги разпръснете близо до стволовете.
0 Поставете отровни примамки за гризачи в градината.
0 Поръсете съдържанието на котешката тоалетна около дръвчетата.
0 Премахнете купчините клони, слама, сено и листа от зоната, където мишките могат да правят гнезда.
0 Подредете издънките от бъз, пелин, мента и вратига в кръг около ствола.
Трябва да се отбележи, че не всички млади дървета изискват допълнителен подслон за зимата. Ябълковите и крушовите дървета като правило понасят добре температурни промени и замръзване. А костилковите овощни култури (особено кайсии и праскови) често измръзват и следователно изискват внимателно покриване и мулчиране на кръга на ствола на дървото няколко години след засаждането.
Коментари