Започваме с храненето на млади и възрастни прасета, които ще отглеждате и през 2025 г.
Фуражното и захарното цвекло
са отличен фураж за тях
Цвеклото може да бъде включено в диетата в количество от приблизително 20-30%. 1 кг цвекло съдържа 9 г протеин, 0,4 г калций и 0,4 г фосфор, 40 г захар. Цвеклото има добър ефект върху обмяната на веществата при бременни и кърмещи майки, които могат да се хранят 6–8 кг сурово накълцано цвекло. То се използва за храна и на млади животни (от 1 до 3 кг за угояване). Захарното цвекло се раздробява, смесва се с концентриран фураж или се дава сурово.
При смачкване цвеклото бързо се окислява във въздуха, така че не трябва да се оставя в хранилката повече от 2 часа. Бозаещите прасенца до 2-3-седмична възраст не усвояват добре захарта, така че не се препоръчва да им се дава цвекло. Замразеното цвекло може да се използва само варено. Когато готвите, трябва бързо да доведете масата от цвекло до кипене, да я сварите добре и да я охладите в хладно помещение, за да избегнете образуването на нитрати по време на бавно охлаждане.
Осигурихте ли картофи за зимата?
Защото са ценна въглехидратна храна, съдържат (в %):
- вода - 75,9;
- протеини - 1,66;
- мазнини - 0,21;
- фибри - 0,64.
Важно! Органичните вещества в картофите са 90% усвоими от прасетата! Картофите могат да съставляват 1/3 от диетата на прасето.
Съвети:
- Картофите са водниста храна, затова не добавяйте големи количества вода към хранителната смес, приготвена от тях.
- Смесени с концентриран фураж, варени картофи се дават на прасета в следните количества: отбити прасенца - 1 кг, прасета за угояване - 2,5-3,5 кг, майки и нерези - 4-6 кг на ден.
Внимание! Но неузрелите грудки и кълнове от покълнали картофи съдържат соланин, който може да причини заболявания на храносмилателната система, така че тази храна трябва да се вари добре. Водата след варене на картофи не се използва като храна. Не забравяйте да измиете картофите преди готвене. Варените картофи се пасират и се дават на прасетата леко топли - това подобрява смилаемостта на нишестето.
Давайте моркови, защото са диетичен витаминен фураж за бременни и бременни свине-майки, кърмачета и отбити прасенца. Съдържа голямо количество каротин. Преди хранене се почистват от почвата и се натрошават.
От кореноплодните зеленчуци варете цвекло, което се счуква след варенето. Водата се използва за задушаване на груб фураж (нарязано сено, прах). Кореноплодните зеленчуци може да давате и сурови, обелени, натрошени, ако се дават на прасето в малки количества като витаминен фураж. Но ако служат като основна храна, те се натрошават и варят.
Как фуражът влияе на
качеството на свинското месо
Фуражи, които увеличават образуването на висококачествено месо и сланина са:
- Зърнени култури - ечемик, пшеница, ръж, грах, леща, просо;
- Сочни - захарно и полузахарно цвекло, моркови, тиква;
- Картофи. През последния период на угояване картофите се дават в ограничени количества.
- Зелената храна включва детелина, коприва, а от храна за животни - суроватка, обезмаслено мляко, мътеница.
Внимание!
Кои фуражи леко намаляват качеството на свинското месо: царевица, елда, пшеница, ръж и ечемични трици, меласа от цвекло. При хранене с такъв фураж само през началния период на угояване се получава висококачествено свинско месо.
Фуражи, които значително влошават качеството на месото и сланината: овесени ядки, остатък, кюспе, соя, брашно, рибно брашно. От излишъка на такъв фураж свинската мас губи своята плътност и зърненост, бързо пожълтява по време на съхранение, а месото се оказва рохкаво, отпуснато и не може да се съхранява дълго време.
Избор на фураж за угояване
на прасета за месо, бекон и мас
Чрез регулиране на храненето на животните можете да получите различно съотношение на месо и сланина. Има няколко вида култивиране и всеки има различна цел.
- При отглеждане за месо е необходимо да се подбират фуражи, за да се увеличи бързо мускулната маса;
- Отглеждането за бекон предполага получаване на месо с равномерен слой мазнини;
- А при угояване за сланина храненето е насочено към увеличаване на мастната маса.
Калций, фосфор, натрий и сяра спомагат за подобряване на метаболитните процеси, подобряват здравето на животните и увеличават наддаването на тегло при млади животни с 15-20%.
За угояването за бекон са необходими продукти, които увеличават масата и качеството на месото. Храната трябва да съдържа не повече от 4% мазнини. Също така не трябва да избирате фураж с голямо количество овес и торта; по-добре е да дадете предпочитание на формулировки с ечемик и просо.
За сланина по-добре е да угоите
прасето на 2 етапа
При първия предварителното хранене се характеризира с това, че в диетата на малките прасенца се увеличава делът на сочни и груби фуражи и зелена трева. Основната част от диетата се състои от зърнени отпадъци.
Вторият етап започва, когато животното достигне тегло от 100 - 120 кг. Количеството храна се увеличава така, че животното да натрупа мастна маса. На този етап животните често имат намален апетит (трудно се яде 100% дневна доза храна). В храната се добавят ароматни добавки, редът на хранене на отделните продукти се променя и др.
Ако решите да приготвите своя собствена храна за прасета, тогава тези данни за съотношението на различните компоненти в диетата и знанията за хранителните нужди ще ви помогнат.
Какво трябва да бъде съдържанието на определени продукти във фуража:
- ечемик 10–40%;
- царевица до 60%;
- пшеница до 50%;
- рибно брашно до 5%;
- грах до 10%;
- слънчогледов шрот до 5%.
Съставът на аминокиселините в храната определя колко добро ще бъде наддаването на тегло при прасенцата. И основният компонент тук е лизинът. За да се осигури високото му съдържание и в същото време да се поддържат високи нива на протеин, е необходимо да се използват минерални добавки с високо съдържание на синтетични аминокиселини.
Минералната добавка трябва да съдържа 7-8% лизин, 2-3% метионин и цистин, същото количество треонин и 0,5% триптофан.
Ако диетата съдържа повече от 20% царевица, тогава не е необходимо да се въвежда триптофан. Такива минерални добавки трябва да присъстват във фуража в количество от 4-5%.
Познавайки нормите на консумация на фураж от прасета от различни възрасти и цели на угояване, можете предварително да изчислите колко храна ще трябва да купите за 1 година или само за периода на угояване. В допълнение, такива стандарти ще позволят правилно да се формулира диета, да се предвиди наддаването на тегло на животното и ефективността на неговото поддържане. Но не забравяйте, че е необходимо да се контролира теглото на животните за угояване и да се претеглят веднъж месечно.
Коментари