Въпросът е на наш възрастен читател от Северозапада. От обяснението по телефона става ясно, че проблемът наистина е сериозен, защото явно
селското стадо е с копитен гнилец
Сега препоръката ни е стопаните да потърсят ветеринарния лекар, който ще им помогне със съветите си и лечението на болните овце.
И докато не е натрупал сняг, добре е собствениците да прегледат кошарите и да осигурят предпазване от копитен гнилец през зимата. Кошарите трябва да бъдат на високи, сухи и отцедливи места. Необходимо е в помещенията редовно да се осигурява суха постеля, за да не се разкалват. Всички стопани би трябвало да знаят, че кошарите се почистват и дезинфекцират наесен, като се изкопава подът и се изхвърлят напластяванията.
Другото правило е
да се избягват влажни и
мочурливи пасища и водопои
Копитата на овцете трябва редовно да се почистват и подрязват. А ако някой има новодоставени овце и кочове, задължително се поставят под 30-дневна карантина.
На вече заразените животни ветеринарният лекар ще наложи карантина, като
заболелите овце се отделят от стадото
и се лекуват до пълното им оздравяване. Правят се бани на копитата през 7 дни - пак по указание на ветеринарния лекар. Всекидневно се правят прегледи на всички овце за откриване на новозаболелите. Районират се пашата и водопоите за отделните стада от селото.
Следващата задача е
кошарите да се почистят и дезинфекцират
Торът трябва да се компостира за биотермично обезвреждане. Пред входа на кошарите се изгражда дезинфекциозна площадка, през която да преминават овцете.
Карантината се вдига 30 дни след оздравяване или умиране на последното болно животно.
Коментари