Котките имат различни хранителни изисквания в различните етапи от живота си. Нуждите на едно малко котенце се различават от тези на възрастна котка. Домашните любимци между 7 и 11 години имат

по-висок риск от затлъстяване, поради намаляване на нивата на активност и метаболизма. Котките над 11 години се смятат за гериатрични и е по-вероятно да загубят телесна маса.

С напредването на възрастта котката ви може да стане по-малко активна и по-малко ефективно да смила храната си. Специалната храна за възрастни котки може да ѝ помогне да поддържа идеалното си телесно състояние, а много формули осигуряват допълнителни хранителни вещества за поддържане на дълъг живот. След като котката навърши седем години, добра идея е да обсъдите с вашия ветеринарен лекар преминаването към храна за възрастни котки. Той може да направи препоръки според индивидуалните нужди на любимеца ви.

За да помогнете на вашето четириного да поддържа идеалното си телесно състояние, потърсете храна за възрастни котки с коригирани нива на следните хранителни вещества, за да отговори на променените нужди:

0 Повече протеини: Диетата с по-високо съдържание на протеини помага на по-възрастните мъркащи да поддържат чистата си телесна маса. С напредване на възрастта котките губят мускулна маса, но в същото време черният им дроб и бъбреците могат да станат по-чувствителни към излишния протеин. Тъй като някои гериатрични котки имат по-малко ефективно храносмилане на протеини с напредване на възрастта, диетичните източници на протеини трябва да бъдат висококачествени и лесно смилаеми, например пилешко и пуешко месо, риба тон, сьомга и дори говеждо месо.

0 Здравословни мазнини: Някои стари котки трудно усвояват мазнините, но те все още са важна част от пълноценната и балансирана диета.

0 Антиоксиданти: Възрастните котки могат да се възползват от повишени нива на антиоксиданти, за да поддържат имунната си система, която може да отслабва.

0 Хидратация: Получаването на достатъчно вода също може да бъде трудно за по-възрастните котки. Те могат да изпитат нарушена чувствителност към жажда. Мократа храна може да им помогне да останат хидратирани. Можете също така да добавите допълнителни купи с прясна вода на различни места в къщата, за да я насърчите да пие повече. Същото важи за фонтаните, защото тези четириноги са привличани от неща, които се движат, аналогично с инстинкта им да гонят мишки.

С всяка храна за възрастни котки ще искате да търсите формули, които отговарят на горепосочените хранителни изисквания. Изборът на храна с високосмилаеми източници на протеини, здравословни мазнини и антиоксиданти ще помогне на вашата възрастна котка да продължи да живее пълноценен и щастлив живот. С напредването на възрастта котките обикновено стават по-малко активни, което намалява нуждата им от калории.

Храната за възрастни котки

съдържа по-малко мазнини,
за да предотврати наднорменото тегло. Храната често включва повече фибри, за да подпомогне храносмилането и да предотврати запек, който е често срещан при по-възрастните котки. С напредването на възрастта, мъркащите любимци са и по-склонни към проблеми с бъбреците. Храната за тях обикновено съдържа по-ниски нива на фосфор и натрий, за да не натоварват тези органи. Често се добавят съставки като глюкозамин и хондроитин, които подпомагат здравето на ставите и намаляват болките от артрит, появяващи се с възрастта. Добавят се повече витамини като C и E, за да подпомогнат имунната система и да се борят с признаците на стареене. В случай че котката има проблеми със зъбите, храната може да бъде с по-мека текстура или под формата на пастет, за да бъде по-лесна за дъвчене и поглъщане.

Независимо от възрастта на котките, витамините, минералите и фибрите в диетата играят жизненоважна роля за поддържане на здравето и благосъстоянието им. Витамин A е от съществено значение за доброто зрение, здравата кожа и имунната система. Витамините от група B, като тиамин, рибофлавин, ниацин и пиридоксин, са важни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането на кожата и мускулите. Витамин D подпомага усвояването на калций и фосфор за здрави кости и зъби, докато витамин E действа като антиоксидант, защитаващ клетките от увреждане. Витамин K е необходим за правилното съсирване на кръвта.

Минералите като калций и фосфор са от съществено значение за здравината на костите и зъбите, а магнезият, калият и натрият играят роля в мускулната функция, сърдечната дейност и водно-солевия баланс. Желязото подпомага производството на хемоглобин и червени кръвни клетки, докато цинкът и медта са важни за здрава кожа, козина и ензимна активност.

Селенът и йодът също са ключови за

метаболизма и функцията на щитовидната жлеза

Фибрите, макар и не основно хранително вещество за котките, могат да бъдат полезни за храносмилането, особено за регулиране на чревната перисталтика и предотвратяване на запек. Те също така подпомагат изхвърлянето на космени топки от храносмилателния тракт. Добавянето на фибри чрез специализирани храни или естествени източници като тиква може да бъде полезно за котки с чувствителен стомах или наднормено тегло.