Извличано от зрели кокосови орехи, кокосовото масло често се среща както в хранителните, така и в козметичните продукти. Това е така, защото е с високо съдържание на наситени мазнини и средноверижни триглицериди - форма на наситени мастни киселини с някои ползи за здравето, вариращи от регулиране на теглото до подобряване на когнитивните функции. Когато се използва в малки количества, кокосовото масло може да бъде от полза за някои кучета. То може да се добавя към храната на кучето ви, да се използва за скриване на хапчета, да се нанася върху кожата или дори да се използва за поддържане на зъбите чисти.

Добавяне на кокосово масло

към храната и лакомствата

След като се консултирате с ветеринарния лекар на вашия домашен любимец, можете да обмислите добавянето на кокосово масло към храната като начин за възстановяване на баланса в дейността на щитовидната жлеза. Това означава, че може да помогне на кучета с наднормено тегло да отслабнат и да помогне на кучетата със заседнал начин на живот да се чувстват по-енергични. Проучванията също така показват, че кокосовото масло може да подобри усвояването на хранителните вещества, да помогне за противодействие на храносмилателни разстройства, като възпалителен синдром на червата и колит, и да намали цялостното възпаление в организма. Въпреки това, то трябва да се използва умерено, поради високото си съдържание на наситени мазнини. Кокосовото масло може да направи храната на вашия домашен любимец по-вкусна, но тъй като се състои от средноверижни мастни киселини (MCFA), маслото ще се абсорбира директно в стомашно-чревния тракт и ще отиде директно в черния дроб, където ще се метаболизира. Някои проучвания при хора и гризачи показват, че диета, която включва MCFA, може да помогне за намаляване на размера на мастните депа и евентуално да предотврати наддаването на тегло, като същевременно осигурява допълнителна енергия.

Започнете с не повече от 1/4 чаена лъжичка за по-малките кучета, а за по-големите породи може да се използва до една супена лъжица. Уверете се, че вашият домашен любимец вече няма проблеми с теглото или не е от порода, склонна към панкреатит, тъй като високото съдържание на наситени мазнини в кокосовото масло може да доведе до увеличаване на теглото, когато не се използва правилно. Според експертите, ако се консумира в малки количества, кокосът и продуктите на кокосова основа не могат да причинят сериозни вреди на кучетата. Маслата, съдържащи се в месото и млякото на пресните кокосови орехи, обаче могат да причинят стомашно разстройство, разхлабени изпражнения или диария. Затова кокосовото масло трябва да се използва с повишено внимание.

Избирайте органично, студено пресовано кокосово масло и незабавно спрете да го предлагате на кучето, ако забележите признаци на стомашно разстройство, като диария или алергични реакции. Ако любимецът ви има алергична реакция към кокосовото масло, алтернативи като масло от сьомга и ленено масло могат да предложат същите ползи като кокосовото, поради съдържанието на омега-3 мастни киселини в тези масла.

Винаги се консултирайте с ветеринарния си лекар, преди да правите сериозни промени в диетата на кучето (включително лакомства). Ако той даде зелена светлина, помислете за умерено включване на кокосово масло. Когато е смесено с укрепващи здравето и противовъзпалителни подправки като куркума, може да укрепи здравето на кучето.