По време на среща, на която европейските държави членки предоставиха актуална информация за пазарната си ситуация, Нидерландия сигнализира за връщане към нормалното състояние на отглеждането на домати.

Производството през лятото почти се е върнало към стандартните нива след предизвикателствата, свързани с вирусите и разходите за енергия. С възстановяването на осветлението през тази зима Нидерландия очаква да произведе 180 000 тона домати. От това количество 70 % ще бъдат лозови домати, а останалите 30 % - чери и домати с по-малък размер.

Прогнозата за 180 000 тона бележи значително увеличение в сравнение с последните години: През 2023/2024 г. ще бъдат произведени 80 000 тона, през 2022/2023 г. - 40 000 тона, през 2021/2022 г. - 80 000 тона, през 2020/2021 г. - 160 000 тона, а през 2019/2020 г. - 150 000 тона.

Според FreshPlaza Белгия също съобщава за зимно отглеждане, но не очаква ръст в сравнение с миналата година. По подобен начин Полша не очаква увеличение на производството на зимни домати, като се фокусира предимно върху розовите домати - ниша с ограничена конкуренция. Полските производители се надяват пазарът да се стабилизира след сезона на засилена конкуренция от страна на турските розови домати.

В Испания производството на зимни домати се очаква да бъде малко по-ниско от миналогодишното, дори преди последните бури. Въпреки намалените площи, внедряването на устойчиви сортове с по-висок добив може да намали загубите. Испания прогнозира малко под 1,3 млн. тона домати през тази зима. Въпреки това остават опасенията относно нарастващите производствени разходи, недостига на вода, климатичните предизвикателства и засилената конкуренция от страни извън ЕС.

Франция и други страни от ЕС следят отблизо конкуренцията от Мароко. Нарастващите разходи продължават да будят безпокойство навсякъде. В Полша разходите за труд се повишиха с 21% поради увеличената минимална работна заплата, въпреки че разходите за енергия (-18%), въглища (-17%) и CO2 (-9%) намаляха между 14-та и 35-та седмица в сравнение с миналата година.

Основни моменти в лятното производство

В Полша се наблюдава до 50% увеличение на производството поради благоприятното време и устойчивите сортове, въпреки че голямата конкуренция при вноса доведе до спад на цените.

В Испания площите намаляха с 23%, предимно в Андалусия, което доведе до намаляване на производството с 358 000 тона. Въпреки това по-ниските от средните цени стимулираха потреблението, като се увеличи вносът от Нидерландия и Белгия.

Нидерландия оценява лятното производство на 710 000 тона. Въпреки това специалитетите остават уязвими поради липсата на резистентност към вируса ToBRFV. Новите устойчиви сортове дадоха със 7% по-нисък добив поради неоптимални стратегии за отглеждане и тъмна пролет.

Италия се сблъска с предизвикателства, свързани с вредителите и високите температури, което доведе до разочароващи нива на производство. Малките стопанства изпитват затруднения, а вътрешното търсене не е задоволено. Италия се насочва към солеустойчиви сортове и високотехнологични оранжерии с LED осветление.

Франция произведе 477 000 тона домати, което е малко над нивата от 2023 г., въпреки поредната предизвикателна пролет. Конкуренцията на мароканските домати, особено в сегмента на чери доматите, вече е целогодишен проблем.