Валенсия беше сериозно засегната от климатичното явление, известно като DANA, което доведе до загуби, надхвърлящи 1 млрд. евро в селскостопанския сектор на испанската провинция, като засегна най-вече цитрусовите плодове. Щетите включваха сериозни разрушения на продукцията, насажденията, селскостопанската инфраструктура и машините.

Според изчисленията на AVA-ASAJA загубите при селскостопанските култури, които все още не са прибрани, възлизат на 278 млн. евро, като най-засегнати са цитрусовите плодове (192 млн. евро), следвани от хурмите (54 млн. евро), зеленчуците (24,8 млн. евро) и авокадото (7,2 млн. евро). Много от тези култури са били в средата на сезона за прибиране на реколтата, особено ранните сортове мандарини и хурма.

Поради щетите, нанесени на испанската цитрусова промишленост, се появиха опасения за доставките за европейския пазар, като се има предвид значението на Валенсия за испанското производство на цитруси. Въпреки това председателят на Комитета за управление на цитрусовите плодове (CGC), Инмакулада Санфелиу, увери, че всички складове за пакетиране в провинция Валенсия работят с пълен капацитет. „Доставките на мандарини и портокали за пазара на Общността са гарантирани в достатъчни количества за всички големи европейски дистрибутори", заяви тя.

Перспективи за цитрусовата

промишленост в Южна Америка

Генералният мениджър на Procitrus Серхио Дел Кастийо от Перу казва за FreshFruitPortal, че ситуацията в Испания вероятно ще се отрази на доставките на цитрусови плодове в северното полукълбо. „Перу произвежда от март до септември, докато Испания произвежда от септември до март, така че Перу не може да снабдява Испания по време на нейния производствен прозорец. Страните от Средиземноморския басейн, като Мароко, Италия, Гърция, Турция и Египет, са в по-добра позиция да го направят", обясни той.

Той добави, че намаленото предлагане на цитрусови плодове в северното полукълбо се очаква да запази високите цени по време на испанския сезон, „което ще бъде от полза и за следващия сезон, тъй като ще започнем с по-високи цени. Във всеки случай ще трябва да видим какво ще се случи от сега до март следващата година".

Президентът на Аржентинската федерация за цитрусови плодове (Federcitrus) Хосе Карбонел посочи, че Испания е засегната от Каталуния до Малага, с различна степен на тежест. „Вероятно ще видим най-голямо въздействие върху сладките цитруси, тъй като този район е претърпял най-големи щети - не само от водния поток, но и от екологичните щети, причинени от това климатично бедствие," обяснява той. Карбонел очаква тази тенденция да се отрази на производството на плодове в Испания през следващите години и по-специално по време на тази реколта.

„Непрекъснато се обсъжда прекомерният контрол на пристанищата, особено в Испания и Португалия, поради забавянето на инспекциите, което обезкуражава износителите да изпращат директно до тези пунктове. Освен това строгите санитарни изисквания на Европа са превърнали ЕС в ненадеждна дестинация за някои от тях," обяснява още той. Карбонел предположи, че „ако има драстично намаляване на доставките от Испания, аржентинската цитрусова промишленост може да възприеме различен подход".