Скорошно американско проучване подчертава потенциалните ползи от включването на бадеми в диетата на хора, които се занимават редовно с физическа активност.

Изследването, фокусирано върху въздействието на бадемите върху възстановяването след тренировка, показва, че консумацията на бадеми може да помогне за намаляване на мускулната болка и увреждане, като същевременно подобри мускулната производителност. Това изследване се основава на предишни проучвания, разглеждащи влиянието на бадемите върху умората, метаболизма и мускулната треска, свързани с физическите упражнения.

Проучването, проведено като рандомизирано, кръстосано проучване и публикувано в Current Developments in Nutrition, е подкрепено от Бадемовия борд на Калифорния (Almond Board of California). В него са участвали 26 души на средна възраст, които са били със здравословно тегло или с леко наднормено тегло и са се занимавали с физически упражнения от един до четири часа седмично. Участниците са били разпределени да консумират по две унции цели сурови бадеми или съответстваща на калориите порция безсолни кренвирши дневно в продължение на осем седмици.

След първоначалния осемседмичен период и последвалата четириседмична фаза на изчистване, участниците се подлагат на 30-минутно упражнение на бягаща пътека, предназначено да предизвика мускулно увреждане, след което веднага получават определената им закуска. Консумацията на бадеми или кренвирши продължава още три дни след тренировката.

Изследователите оценяват мускулната треска, производителността и кръвните маркери за мускулно увреждане и възпаление както преди упражнението, така и на няколко интервала след него. Резултатите сочат, че при групата с бадеми се наблюдават по-ниски нива на креатин киназа - маркер за мускулно увреждане, и се съобщава за умерено намалена болка. Освен това тази група демонстрира подобрена мускулна производителност в определени интервали след упражненията. Въпреки това не са наблюдавани значителни разлики при други маркери за мускулно увреждане и възпаление.

Д-р Марк Керн, професор в Държавния университет в Сан Диего, подчерта, че комплексният хранителен профил на бадемите, в който има протеини, антиоксиданти и фитонутриенти, може да допринесе за наблюдаваните ползи. Керн също така подчерта важността на по-нататъшни изследвания за изясняване на механизмите, които стоят зад положителните ефекти на бадемите върху възстановяването при тренировка. Резултатите от проучването показват, че похапването на бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите чрез намаляване на болката, поддържане на мускулната сила и свеждане до минимум на мускулните увреждания след тренировка.