Докато някои хора се радват, че горещините най-сетне отминаха, други се възползват максимално от последните слънчеви лъчи. По същия начин някои животни са радостни и с вълнение очакват зимата, други тъгуват за умерено топлото време, в което предпочитат да се разхождат. С отминаването на есента
кучетата ще изпитват все по-слабо
желание да излизат навън,
някои ще се нуждаят и от специални дрешки, с които да го правят, за да не измръзнат. Те ще предпочитат да се сгушват на топло пред камината, отказвайки да излизат на разходка, докато други тръпнат в щастливо очакване да препускат из снежните преспи и да оставят следи от лапички.
Последните са
зимни породи, с двоен пласт
козина и северен произход,
които са селектирани в студени райони на света и са отглеждани за помощници в тегленето на шейни и други зимни дейности. Те издържат на минусови температури, дъждове, ветрове и снегове.
Такива са например санбернарите, които са отглеждани за планински спасители в Алпите между Швейцария и Италия, използвани масово в практиката за компаньони на туристите през 18-и век. С помощта на силното си обоняние те сигнализирали за затрупани под лавините хора.
С тегло от само 22 кг, Тибетските териери са с гъста козина и големи, плоски
лапи, които са като снегоходки,
помагайки им да се движат в снега.
Със своите меки, гъсти кожухчета, съставени от подкосъм и гъст външен слой, Шиба ину лесно се съревновават с по-големи четириноги, когато става въпрос за ниски температури.
Има няколко видове кучета, които са отлични в тегленето на шейни. Смята се, че древни породи като Сибирско хъски, Аляски маламут и Самоед произхождат от Монголия, където са се появили още преди 30-35 хиляди години. Представителите на породата били лоялни спътници и предани работни кучета. Техните дебели двойни палта ги предпазват – те без проблем могат да издържат при минус 15-20 °C. Впрегатите кучета са били животоспасяващ фактор по време на епидемия от дифтерия в Аляска, защото са носели лекарства на заболелите в радиус от 500 км.
Най-популярната зимна порода по цял свят обаче е сибирското хъски. Тези достолепни четириноги са родени да тичат сред снежните преспи, селектирани и отгледани от народа чукчи на Чукотския полуостров в Източен Сибир. Те са перфектните спътници за студено време, подходящи за активни семейства, които живеят до кучешки парк или обичат да ходят в планината. Въпреки че не лаят често,
хъскитата са гласовита порода,
чиито представители се чувстват длъжни да уведомят как се чувстват чрез скимтене или вой. Упражненията са от съществено значение за тези активни четириноги.
Друга типично зимна порода е Аляски маламут, чиито представители както подсказва името, идват от Аляска, където градусите през зимните месеци са доста под нулата (стигайки до -35 °C). Благодарение на двойната си козина, маламутите нямат проблем с ниските температури. Традиционно се използват за транспортиране на товари, но и без такива с удоволствие ще се разхождат със стопаните си и ще поиграят навън в снежните преспи.
Московският страж е порода кучета, създадена в Русия като куче-пазач. Четириногите от тази порода са кръстоска между санбернар, кавказка овчарка и руско гонче. Тежат до около 80 кг и още в първите месеци от растежа си ще имат размерите на възрастно куче, защото са едри според породата си. За разлика от своите братовчеди санбернарите, московският страж се нуждае от много движение. Те са спокойни и дори леко лениви при разходка, и за разлика от други сходни видове изпускат по-малко лиги. Породата присъства, освен в Русия, в европейските страни, включително у нас, и в САЩ.
Самоедите се отличават с чисто белите си пухкави палта. Били отглеждани за работа в Арктика, и са забележително добри в понасянето и на по-умерени температури. Обичат да тичат навън и да се разхождат, независимо от времето. Финландският лапхунд е често срещана порода и една от най-популярните в скандинавската си родина. Можете да ги срещнете в различни цветови комбинации и въпреки вълчите им черти, като цяло те са приятелски настроени животни,
невероятно нежни и любвеобилни,
което ги прави подходящи за семейства с деца и възрастни хора. Подобно на останалите снежни кучета, имат нужда от достатъчно упражнения на открито, а когато не са на разходка, тези четириноги ще са истински щастливи да разполагат с обезопасен двор, който да изследват.
Друга древна порода е норвежкият елкхунд, който произлиза от семейството на северните шпицове, едни от най-старите опитомени кучета. Останки от елкхунд са намерени в гробовете на викингите, което сочи че са играли важна роля в културата им. Умни и схватливи, четириногите от тази порода са подходящи за по-опитни стопани на кучета, които имат достатъчно време за обучение. Освен това са свободолюбиви и авантюристични, подходящи за собственик, който обича пътешествията.
Коментари