„Поради редица фактори, предимно климатични, сицилианският лимон има доста бавен старт. Сицилия е в плен на продължителна суша с максимални температури от над 40°C и липса на дъжд от дълго време", казва Силвия Маглиоко, мениджър продажби за Италия в PASAM Agrumi, за цитрусовата кампания 2024/25.

PASAM Agrumi е известен кооператив на земеделски производители, които се занимават с производството и търговията на известния лимон със запазена географска обозначеност „Сиракуза". Той произвежда конвенционални, биологични и биодинамични лимони.

Климатичните данни трябва да ни накарат да се замислим - продължава мениджърът по продажбите, - защото това са условия, които на практика бяха предвидени, тъй като нашият остров от дълго време изпитва липса на дъждове и летните температури явно се повишават. Достатъчно е да кажем, че на 11 август 2021 г. в провинция Сиракуза е регистрирана температура 48,8 °C. Всичко това, разбира се, не остава без последствия: намален повърхностен отток и все по-пресъхващи подпочвени води, което има сериозни последици за цялото селско стопанство, като животните пият от кал, пресъхнали езера, нулева реколта от пшеница и фураж, забавено производство и кладенци, които работят без прекъсване в продължение на дни, за да гарантират, че плодовете ще пораснат до прилични размери."

„Всъщност нашите земеделски производители работят от месеци, за да постигнат качествена продукция, не само от естетическа гледна точка (ограничаване на увреждането на кожата), но и за да получат приемлив размер и количество на продукта", казва Маглиоко. "Спадът през юни (който отчасти е физиологичен) беше много силно изразен при тези температури и доведе до забележим спад в производството. Периодът на предзреене, който настъпва през лятото и би трябвало да доведе до растеж на плодовете, също е закъснял много. Нашите земеделски производители трябваше да напояват непрекъснато през цялото лято, като разходите за електроенергия бяха много високи, за да компенсират тези дисбаланси. В продължение на много дни това беше неравна битка, тъй като те трябваше да се борят с изпаряването на повърхностната вода поради много високите температури", казва тя.

„Цялото това засушаване доведе и до появата към месец септември на румпел или набръчкване на кожата, причинено от силен воден дисбаланс", обяснява управителят. „Симптомите се появяват за първи път като неправилни, разпръснати петна по кожата, където мастните жлези се деформират и стават кафяви; очевидно най-засегнати са плодовете, които са най-отдалечени от листата, където слънчевата светлина причинява силно изгаряне".

„Въпреки това, повече от десет години сътрудничество с нашите производители ни даде достъп до повече от 300 хектара лимонови горички, всички в района на Сиракуза", казва Силвия Маглиоко, "и това ни позволява да предлагаме конкурентен и международен продукт".

В момента лимоните са светлозелени до средата на декември. Но с предстоящите температури и валежи те ще достигнат правилния цвят, който е жълт.

Има голям интерес към сициаланските лимони, особено от чужбина.