Бъбречното заболяване е едно от най-често срещаните здравословни проблеми при котките и може значително да повлияе на продължителността на живота им. Хроничната бъбречна недостатъчност (ХБН) се развива при голяма част от възрастните котки, а разпространението ѝ се увеличава като засяга до 80% от старите мяукащи любимци. Загубената бъбречна функция не може да бъде възстановена, но може да предприемете стъпки, за да се грижите за бъбреците на котката си и да сведете до минимум шансовете за развитие или прогресиране на ХБН.

Разграждането на храната, клетъчните дейности и нормалният метаболизъм създават много токсични отпадъчни продукти, като урея и креатинин, които се разпространяват в кръвта. Бъбреците на четириногия любимец са съставени от малки филтриращи единици, наречени нефрони, които постоянно отстраняват тези отпадъчни продукти от кръвта и ги елиминират чрез урината. Когато се развие ХБН, нефроните се влошават и вече не почистват кръвта адекватно. Натрупването на токсични отпадъци в организма на котката (т.е. бъбречна азотемия) може да причини много негативни ефекти, като гадене, повръщане и дехидратация. Бъбреците на вашата котка играят важна роля и в други функции на организма, включително регулиране на кръвното налягане и производство на червени кръвни клетки, поради което ХБН може да доведе и до хипертония и анемия.

Поддържането на здрави бъбреци на четириногото през целия му живот може да сведе до минимум вероятността от образуване на ХБН и/или да забави нейното развитие. Ето как да защитите бъбреците на своята котка:

1. Насърчавайте пиенето на вода

Бъбреците на животните се нуждаят от вода, която използват за промиване на токсините от тялото. Котките обаче могат да бъдат упорити, така че може да се наложи да ги насърчите и дори заблудите, че са жадни. Начините да направите водата по-привлекателна за пиене включват:

  • замяна на купичката за вода с фонтан, тъй като котките предпочитат течащата, а не статична вода;
  • да оставите кранчето на банята да капе известно време, ако котката обича да пие оттам;
  • да добавите сок от риба тон или пилешки бульон към водата;
  • да храните котката с консервирана (влажна) храна вместо със сухи гранули;
  • да добавите кубчета лед, които да подтикват към игра с водата и следователно пиене;
  • да поставите купички за вода в цялата къща, така че котето да има близък достъп до вода, където и да се намира в къщата (понякога могат да бъдат твърде мързеливи, че да отидат да пият вода, също е полезно и за възрастните котки, които имат артрит и не са много подвижни).

2. Поддържайте здравословно тегло

Котките с наднормено тегло са по-склонни да развият диабет, а някои проучвания сочат, че котките с диабет са по-застрашени да развият и бъбречно заболяване. Предотвратете увеличаването на теглото като следвате тези съвети:

  • помолете ветеринарния лекар да ви помогне да определите от колко калории се нуждае котката всеки ден;
  • изчислете правилното количество, с което я храните (повечето се нуждаят от около една стандартна чаша от 300 мл храна на ден +/- спрямо възрастта, размера и нивата на изразходваната енергия);
  • решете колко пъти ще ѝ давате храна и съответно разделете количеството калории, които ѝ се полагат (имайте предвид, че котките предпочитат да ядат до 20 пъти на ден на малки хранения, включително и през нощта);
  • използвайте точна мерителна чаша в изчисляване на дажбите;
  • запазете 10% от калориите на четириногото за лакомства и избирайте здравословни и нискокалорични такива.

3. Поддържайте чиста и

предразполагаща тоалетна

Уринирането премахва токсините от тялото на любимците и поддържа процеса на отстраняване на отпадъците. Въпреки това котките могат да бъдат придирчиви по отношение на предпочитанията си за тоалетна и могат да задържат урината си, ако използването на кутията им е стресиращо. Уверете се, че в дома ви има достатъчно и чисти котешки тоалетни, които ежедневно поддържате, защото това са едни от най-хигиеничните животни в природата, и ако не им харесват условията е възможно да задържат урината си, което е вредно за бъбречната система. Не поставяйте кутиите за котешки отпадъци в близост до шумни уреди, като пералнята, не сменяйте внезапно постелята в тях, тъй като котките не обичат драстични промени.

Наблюдавайте навиците на котката и се свържете с ветеринарен лекар при първите признаци на проблем, като например прекомерно уриниране или кръв в течността

4. Медицинска профилактика

За съжаление, бъбречното заболяване често не предизвиква клинични признаци, докато не напредне и не се загуби 75% от бъбречната функция. В този момент лечението често не може да помогне и състоянието на котката може бързо да се влоши. Вашата котка трябва да посещава ветеринарния лекар веднъж годишно в зряла възраст и два пъти годишно след 7-годишна възраст за рутинни профилактични грижи.

По време на посещението ветеринарният лекар ще направи кръвни изследвания, за да провери цялостната функция на бъбреците. За скрининг на ХБН при по-възрастни котки, които са с по-висок риск от заболяване, могат да бъдат препоръчани и по-точни тестове, като например измерване на симетричен диметиларгинин и съотношението белтък-креатинин в урината.

Любопитно

През 2015 г. имунологът д-р Тору Миядзаки от Токийския университет в Япония, открива протеин, наречен инхибитор на апоптозата на макрофагите, който помага на бъбреците да изхвърлят токсините с помощта на имуноглобинови антитела. Той е посветил години на изследване на разработването на бъбречната инжекция AIM - лечение, насочено към първопричината за бъбречното заболяване.

Тези четириноги не се издават, ако изпитват болка
Тези четириноги не се издават, ако изпитват болка
Важно е да водите любимците на профилактични прегледи
Важно е да водите любимците на профилактични прегледи