Ноември започва с по-ниски градуси, въпреки че прогнозите са средната месечна температура в повечето райони да бъде с 3-5 градуса над нормата (от 9°С до 18°С), а на местата, където се очакват повече мъгли и облаци, особено в котловините и част от Дунавската равнина, ще бъде около нормата.
Но ако температурите падат рязко надолу, вземете бързи мерки да предпазите кокошки и петли -
измръзват гребените и
менгушите им
Веднага трябва сами да си приготвите крем, който съдържа 80% вазелин и 20% глицерин. След като намажете гребените и менгушите на кокошките и петлите, можете да бъдете спокойни и да пускате птиците си навън дори когато температурата е -10 оС.
Следващата ви задача е да сте готови
с топло помещение за агнетата.
в противен случай трябва да запълните пролуките.
Помещението, в което ще става агненето, както и използваният инвентар, трябва да са готови 2-3 седмици преди това. Освен дезинфекцията, трябва да осигурите и постоянна температура от 10-12 оС, но тя не трябва да пада под 3-5 оС, при относителна влажност 75-80 процента. Ако помещението е сухо и няма течение, овцете издържат на температура 8-10 оС, а агнетата - на 12-15 оС.
Запомнете: важно е подът да поема влагата и да е покрит от добър затоплящ материал -
чиста сламена постеля,
но трябва да я сменяте редовно
Затова осигурете на овцете майки по 120-150 кг слама.
Следващата ви задача е да направите за всяка овца, която ще се агни, индивидуален бокс с размер 1,5 кв. м за нея и агнето. Тези боксове трябва да се сложат на най-светлото и топло място в помещението.
Няколко дни преди агненето
застрижете вълната между задните крайници
на овцата около вимето, тъй като обикновено тя е много мръсна. Така ще предпазите новородените агнета от инфекции още при първото сукане.
Коментари