Причините са различни, но всички те водят до отслабване на растенията

Понякога се наблюдава цъфтеж на дървета и храсти в края на лятото и през есента. Причините за това явление интересуват както обикновените хора, така и учените, които го наричат вторичен цъфтеж и го изучават от десетилетия.

Установени са около 50 вида дървета, които могат да цъфтят през есента - кестени, люляци, череши, ябълки, акация, спирея, сливи, шипки и др. Много често това се случва с нехарактерни за дадено място видове, които преди това не са расли там.

Обикновено, в естествените си местообитания, тези растения живеят в напълно различни микроклиматични условия, без внезапни промени във влажността и температурата през сезона, но тук се оказват в необичайни за тях условия. В градски условия от значение са и антропогенните фактори - топли изгорели газове от моторни превозни средства, дим, постоянно нагрят асфалт и стени на сгради.

Защо многократният цъфтеж е опасен?

Есенният цъфтеж не е толкова разпространен и обилен, колкото пролетния. Освен това, цветовете могат да са както на цялото дърво или храст, така и на отделните му клони. В растенията, които цъфтят през септември - октомври, често можете да видите дефектни цветове и нестандартни венчелистчета.

Това показва, че нещо не е наред с растението. То един вид преживява „хормонален срив", което води до събуждане на спящите в този момент пъпки.

И ако за външен наблюдател такъв внезапен есенен цъфтеж е по-скоро просто красива гледка, то това не е добре за растението. Ако през пролетта светлата част на деня се увеличава, което се отразява благотворно на развитието на цъфтящото дърво, то по-късно е точно обратното. Растенията изразходват енергия за набъбване на пъпките, която е трябвало да „използват" едва следващата пролет. Ако такъв цъфтеж през есента е единичен, през следващата година дървото просто ще цъфти по-малко изобилно.

Ако това явление е широко разпространено, тогава до пролетта растенията ще бъдат много отслабени и ще има по-малко цветни пъпки. Има случаи, когато след есенния цъфтеж растението умира напълно или клоните, на които са цъфнали цветовете, изсъхват. И дори това да не се случи, не можете да очаквате изобилна реколта от тях през следващата година. А може и въобще да няма.

Препоръка

Някои градинари съветват да откъснете цветовете, които се появяват на клоните през есента. С това се прекратява по-нататъшното отслабване на растението.

Причини за повторен цъфтеж

0 Влияние на климатичните и метеорологичните условия

Те са основните „виновници" за вторичния цъфтеж. Преди да се покрият с цветове, овощните дървета трябва да преминат през яровизация, т.е. излагане на ниски температури. Следователно топлото време, което идва след дълго застудяване, може да „излъже" растенията.

Цветните пъпки също могат да се отворят в отговор на топла, влажна есен след дълга лятна суша. В особено горещи периоди дърветата често спират растежа си и навлизат в период на покой, а с настъпването на дъждовния период се събуждат и цъфтят. Поради топлината балансът на веществата, които регулират развитието на растението, се нарушава, така че пъпките, които са заложени за следващата година, продължават да се формират и не могат да „заспят". Дърветата и храстите възприемат това така, сякаш неблагоприятният (в случая горещ) период е приключил, пролетта е настъпила и заложените през юли пъпки са започнали да цъфтят.

Цъфтежът през есента също може да бъде причинен от реакцията на растението към увреждане. Неблагоприятните условия на околната среда, неправилното подрязване и/или увреждането на короната от силни ветрове не могат да преминат без следа. Конските кестени реагират особено често на такива фактори.

0 Неприятели

Има неприятели, които с вредната си дейност могат да доведат до повторен цъфтеж. Типичен пример е молеца по кестена. Гъсениците му активно се хранят с растителни тъкани и сок, покривайки листата с дълги криволичещи мини, поради което визуално „ръждясват" и изсъхват, а дървото е принудено да се освободи от листата си. Поради тази причина биологичният цикъл се проваля и след като е без листа, през топлата есен растението започва да цъфти отново, сякаш е пролетта.

Този вредител атакува и други дървета и храсти, като постоянно разширява ареала си.

0 Болести

Бактериалната инфекция може също да предизвика есенен цъфтеж. Обикновено се развива през пролетта или лятото, когато патогените навлизат през белези и рани по клоните и ствола. През топлия период бактериите активно се развиват и увреждат растението, причинявайки некроза на тъканите на флоема и камбия. Поради тези смущения в тях не се осъществява нормалното пренасяне на хранителни вещества към кореновата система. Следователно дървото може да ги насочи към развитието на цветни пъпки - и през есента, когато активността на бактериите намалее поради ниските нощни температури, заразеното растение ще започне да цъфти.

Есенният цъфтеж е често срещан при кестените
Есенният цъфтеж е често срещан при кестените