Кои са вредителите, които трябва да се контролират и какви добри практики се прилагат по време на вегетацията на културата и съхранението на продукцията

Картофите продължават да се нападат от опасни болести и неприятели и по време на съхранението им. За да се запази продукцията максимално дълго време, освен спазване на необходимите условия в хранилището, важно е картофите да са с добър здравен статус. Дори да се приложат добрите агропрактики по време на вегетацията на културата, няма гаранция, че напълно ще се избегне внасянето на заразени клубени или такива, нападнати от неприятели, които са без видими признаци.

БОЛЕСТИ

Сухо гниене

Болестта се проявява по време на съхранението на картофите. Заразата прониква в тях през рани, които са причинени от почвообработки или други патогени.

Симптомите са под формата на загнили участъци, които са хлътнали и с различна форма и големина. Болестта започва от едно петно и постепенно обхваща целия клубен, който се мумифицира.

Причинител на болестта е гъбата Fusarium solani. Заразата се запазва в почвата, както и в клубените, които се съхраняват. Подходящи условия за активиране на болестта са температура около 8 градуса и рани по клубените.

Мокро гниене

Болестта се развива основно в хранилища, но във влажни години и на полето. Бактерията прониква в клубените през рани, причинени от насекоми или други повреди.

Заразената тъкан омеква и първоначално избелява, а след това потъмнява. За около седмица целият клубен изгнива и отделя много неприятна миризма. Един болен клубен може да зарази съседните здрави и така продукцията да се съсипе напълно.

Причинител на болестта е бактерията Erwinia carotovora. Развива се при температура между 15 и 29 градуса.

Розово гниене и протичане

Това са две болести, които имат много сходни проявления. Те се причиняват от почвени гъби - Phytophtora erythrosepica и видове Pythium.
Фитофтората причинява гниене в основата на стъблото, както и увяхване на растението по време на вегетацията, а гниенето се развива по клубените.
Питиумът предизвиква протичане на клубените, като заразата навлиза през рани.

Симптомите са почти еднакви. Тъканите на заразените клубени стават отпуснати и като гума. При разрязване се вижда ясно разграничаване на здравата от болната тъкан. Заразените участъци порозовяват, а по-късно почерняват.

Пръстеновидно гниене

Болестта води до потъмняване на проводящите тъкани, които са под кожицата. Симптомите не се виждат, докато не се разреже клубенът. Заразата много лесно се предава на съседните клубени. Нападнатите картофи са податливи и на други видове гниенета.

Подходящи условия за развитието на болестта са температури между 18 и 24 оС и наличие на инфекциозен фон.

Фомоза

Друга типична болест, която се проявява по време на съхранението. По клубените се развиват малки петна, които са кръгли и хлътнали. Постепенно те се разрастват и се образуват кухини. По-късно се развива сухо гниене.

НЕПРИЯТЕЛИ

Картофен молец

Неприятелят придобива все по-голямо значение за културата. Първоначално вреди гъсеницата, която напада вегетативните части на картофите, а след това и клубените. В картофите се наблюдават два вида ходове: повърхностни – под кожицата и дълбоки, които стигат до сърцевината на клубена. Кожицата под ходовете изсъхва и хлътва. Във вътрешността на картофа се наблюдават ходове с различна дълбочина и слепени с паяжина екскременти и частици от плодовото месо.

В един клубен може да се установят няколко гъсеници, които са дълги около 10 мм и са с различен цвят в зависимост от храната.

При подходящи условия картофеният молец продължава развитието си в хранилището, ако е внесен с нападнати клубени. По-късно може да премине отново на полето със заразен посевен материал.

Галови нематоди

Ненасекомните неприятели са изключително опасни. Те причиняват образуване на подутини по клубените, които приличат на брадавици, а кожицата придобива груб вид.

В продукцията за съхранение може да се внесе зараза, тъй като галите са прозрачни и трудно се забелязват. След няколко месеца обаче яйчните торбички потъмняват и се виждат като кафяви петна във вътрешността на клубена. Тези повреди водят до цялостна повреда на картофената продукция.
Нематодите причиняват както директна, така и косвена вреда, тъй като благоприятстват вторично заразяване с болести.

Мишки

Вредителите са сериозна опасност за всяко хранилище, независимо каква продукция се съхранява в него. Гризачите могат да повредят голяма част от реколтата с картофи. Те нагризват клубените, а също така замърсяват с извержения помещението.

Нощенки

Има различни видове нощенки. Те започват вредната си дейност още на полето, като нагризват клубените под формата на ямички с различни размери. Такива картофи не могат да се съхраняват.

Телени червеи

Почвените неприятели навлизат в клубените, където правят тесни и прави ходове с кръгли отвори. Вътре се откриват екскременти и почвени частици.

Голи охлюви

Срещат се в складове, където условията на съхранение са по-топли и влажни. Те изгризват малки участъци по повърхността на клубените, като остават слуз по пътя си.

Попово прасе

Повредите, които нанася вредителят, са по повърхността на клубените. Дори да не са много големи, картофите имат лош търговски вид.

Контрол на вредителите

За да се осигури добър контрол на вредителите, които са сериозна заплаха за картофите по време на съхранението им, необходимо е да се предприемат редица агротехнически практики. Те започват още с подготовката на площите, продължават по време на вегетацията на културата, както и през периода на съхранението й.

Срещу повечето от вредителите контролът е насочен по време на отглеждането на картофите, а срещу мишките и голите охлюви борбата продължава и при съхранението на реколтата.

Кои са акцентите в контрола през различните етапи:

Подготовка за засаждане

  • Избор на подходящи площи за картофен посев. Те не трябва да се запуснати, а поддържани в добро състояние.
  • Полетата трябва да са чисти от нематоди.
  • Картофите се включват в сеитбообращение с култури, които не се нападат от същите болести и неприятели. Подходящи са грах, просо, лукови видове и др.
  • Балансирано почвено торене последвано от подходящи обработки през есента.
  • Площта се изследва за наличие на сиви, бели и телени червеи. При наличие се предприемат необходимите растителнозащитни практики с внасяне на подходящи гранулирани препарати.
  • Засаждане на качествен посевен материал.

По време на вегетацията

  • Правилно извършване на почвообработките, за да не се нараняват растенията, резонно клубените на по-късен етап.
  • Загърляне на растенията.
  • Осигуряване на оптимален воден режим.
  • Балансирано подхранване с необходимите макро- и микроелементи.
  • Унищожаване на плевелите.
  • Редовен мониторинг за поява на болестите и неприятелите.
  • Третиране на посевите превантивно и лечебно при нужда.

При съхраняване на реколтата

  • Помещенията за съхранение се почистват и обеззаразяват.
  • Много внимателно преглеждане и сортиране на клубените. Наранените се отделят.
  • Картофите, нападнати от картофен молец, се унищожават.
  • Спазване на оптимална температура и влага, както и добра вентилация.
  • Поставяне на примамки за голите охлюви.
  • Разхвърляне на отровни примамки срещу мишките.

Защитата на картофите от вредители започва още по време на вегетацията им
Защитата на картофите от вредители започва още по време на вегетацията им
Картофите трябва да се изваждат много внимателно, без да се нараняват
Картофите трябва да се изваждат много внимателно, без да се нараняват
Преди съхранение картофите се сортират, като се отделят повредените и с признаци на болести и неприятели
Преди съхранение картофите се сортират, като се отделят повредените и с признаци на болести и неприятели
По клубените може да се развият различни видове гниенета и други зарази
По клубените може да се развият различни видове гниенета и други зарази
Повреди от картофен молец
Повреди от картофен молец
Повреди от телени червеи
Повреди от телени червеи