Началото на октомври е времето, в което вече трябва да се оберат и последните гроздове от реколтата. Правят изключение само някои нови и много късни сортове.
В началото на есента е важно, ако в някои райони дълго време са липсвали валежи, лозите да се полеят правилно, защото тяхната голяма и дълбока коренова система се нуждае от влага до падането на първата слана. Поливането, ако се налага, се прави в радиус около 50-60 сантиметра.
Есенната резитба е важна за лозовите растения, след тяхното обилно плододаване. Тези стопани, които редовно я правят през този есенен период, трябва да знаят, че тя трябва да се извърши преди температурата да падне под -3°C.
Първо се премахват счупените и изсъхнали пръчки на плододалите леторасли. Това ще гарантира правилно хранене през зимата и укрепване на лозата през пролетта.
Важно е да се закрепят пръчките добре и да се завържат към конструкцията, но не прекалено стегнато.
Това ще помогне на следващата предзимна операция, когато в студени райони се свалят към земната повърхност и се покриват, с цел да бъдат предпазени от големите студове.
Някои стопани ги покриват с дебело платно, или с дъски, или смърчови клони, за да им гарантират топло легло за зимата.
Внимание!
За младите лозички положението е малко по-различно. Още в началото на месец октомври те трябва да се загребат с рохка пръст в основата на летораслите.
По-нататък, в лошо и кално време, може да не е възможно да направите това сполучливо.
При тях дори не се изчаква края на листопада, и пръчките не се изрязват на чепчета. Така и хранителните вещества от листата се оттичат към корените, а резитбата се оставя изцяло за напролет, след отгребването.
Коментари