„Поставихме си амбицията до петък да бъдат платени загубите за дълготрайни активи от пожарите", каза земеделският министър Георги Тахов по време на изслушването му в парламентарната комисия по земеделие за обезщетенията за пострадалите от бедствия производители.
По думите му още, че в първия възможен ден след пожарите – понеделник, е посетил с екипа си на място засегнатите производители, за да визуализира последиците и да ги информира за възможните механизми за подпомагане, с надеждата да усетят подкрепата на държавата в тези трудни моменти.
Издадена е заповед до областните служби по земеделие и безопасност на храните, съответните общини и съобразени със спецификата на самите поражения ведомствени служби, с която комисиите да започнат описването на щети на терен от понеделник. Целта е в рамките на седмицата да констатират размера на загубата на дълготрайни активи, за да бъдат изплатени в петък.
Засега се знае за няколко изгорели ферми в областите Хасково и Ямбол, едната до основи заедно със стадо от 250 овце, овощна градина с напоителните съоръжения в нея и т.н. На 25 юли има свикан УС на Държавен фонд „Земеделие", който ще разгледа констативните протоколи и ще одобри помощта. Той наблегна на приноса от стегнатата организация на МЗХ, която разделя процеса на две, така че още в първата седмица след пожарите загубилите дълготрайни активи производители да бъдат обезщетени.
Междувременно министър Тахов призовава земеделците да подават заявленията възможно най-бързо (с изключение на загубите на пасища), за да може комисиите по места да направях обход на място, да съставят констативни протоколи за размера на щетата и на база бюджета да се определят ставки.
„Най-бързият и адекватен, според мен и моя екип, механизъм от гледна точка на пожарите, който можем да реализираме в рамките на дни и седмици, за да може финансовата помощ да стигне възможно най-бързо до засегнатите земеделски производители, е de minimis", твърди земеделският министър. Бюджетът по помощта е с таван от 25 хиляди евро, като на последния съвет на министрите в Брюксел е единодушно прието предложението да се увеличи до 50 хиляди евро. „Ще класифицираме указанията, ще се опитаме да обхванем цялата гама земеделски производители, в площите са включени и пасищата, които досега не бяха част от de minimis, а има много изгорели такива", обеща Тахов. Пасищата ще бъдат обезщетени в рамките на хектар площ, пчелите на брой пчелни семейства, животните на глава добитък, като всички тези условия ще бъдат мултиплицирани в указанията, които се очаква МЗХ да утвърди до края на седмицата. Георги Тахов подчерта, че производителите са запознати с това и ще има единен подход към тях.
Относно обезщетенията от градушките – там подпомагането става, чрез доказване на пропаднали площи, като по данни на министър Тахов на 100% такива са близо 23 хил дка (2 377 ха). Комисиите по места са приключили към днешна дата втори оглед, като в началото на август се очаква повече информация. МЗХ има готовност да заплати размера на щетата след обобщаване на данните, с издаване на заповед за активиране на държавната помощ за 100% пропаднали площи. Те ще бъдат остойностени на декар, по вид култура, спрямо данни от технологичните карти за извършени разходи. „Съгласно регламентът за подпомагането самото заплащане е за до 80% от производствените разходи за цялата култура, а помощта намалява реално до 50%, ако няма застраховка", допълни министърът на земеделието. Към момента от област Сливен има подадени едва 10 протокола за 100% пропаднали площи.
Коментари