Художникът от Хага Чийл Люберс (30 г.) представи корсет на биологична основа, изработен от влакна от целина, на модното събитие Fashionclash (Моден сблъсък) в Маастрихт, Нидерландия.

За този проект той използва биодинамично отглеждана целина от района на Хага. По този начин се стреми да работи на местно ниво и по устойчив начин, като същевременно насърчава биоразнообразието.

Модното събитие Fashionclash води началото си от проект за развитие в бедняшките квартали на бразилския град Форталеза през 2006-2007 г., в който някои холандски и бразилски модни дизайнери си сътрудничат с местни работници от фабриката за облекло Palmas Fashion. В резултат на това през 2007 г. се провежда изложбата Fashionclash Brazil. Оттогава Fashionclash се е превърнала в международна платформа за развитие на модата и модната култура.

Присъствието на Чийл на събитието не остана незабелязано. Имаше голям интерес към неговите дрехи, визията му и целите му за бъдещето.

Очарование и вдъхновение

Чийл е особено очарован от вълните; структури, които се развиват от движение, като например морските вълни или появата на органични модели на растеж в растителните структури, в резултат на човешката обработка и естествения растеж. Продължава обучението си в Кралската художествена академия в Хага. След като завършва обучението си през 2021 г., той съсредоточава творческия си ум върху създаването на художествена концепция, която създава симбиоза между модата, природата и хората. „За мен, буквално и преносно, човекът въплъщава природата и природата въплъщава човека, като по този начин модата за мен представлява артистичен мост между два неразделни свята."

Тази философска визия лесно може да изглежда отчуждаваща, но за щастие тя се компенсира от съвсем конкретно приложение в света на модата. „Не само че искам да се занимавам с текстила на био основа и модата, природата и хората от един вид философски, почти абстрактен подход, но смятам, че е важно да се разработват продукти от биоекологична гледна точка, които са устойчиви и могат да бъдат върнати на природата, затова от интереса ми към модата избрах да направя дреха от влакната на целина," казва Чийл.

Създаването

Според Чийл преходът към облекло, което може да се носи, първо ще се оформи в рамките на биокултурата - иновативно движение, което съчетава модния дизайн с биотехнологиите, като използва живи организми и естествени процеси като ферментацията за създаване на устойчиви материали. „Това беше началото на търсенето на органични материали, които бих могъл да използвам за създаване на дрехи. Целината, след като се разложи, се оказа, че има влакна, които мога да ферментирам. Чрез контролиран процес на гниене влакната се разпадат. По време на процеса на ферментация се образува желе, което се използва като биологично лепило. По този начин влакната се преструктурират в текстил, което в моя случай прави дрехата здрава", обяснява Чийл.

Бъдещи сътрудничества

Чийл се стреми да разшири приложенията си в модата. Като започне да си сътрудничи с биологични фермери и други организации. „Много ми се иска моите емпирични изследвания на приложенията на органичните влакна да могат да бъдат научно подкрепени от фундаментални изследвания в тази насока. Ето защо бих искал да вляза в контакт с биохимици, например", казва творецът. Той осъзнава, че този път е изпълнен с предизвикателства, но стремежът към един органичен и екологично осъзнат свят на модата го мотивира.

От практиката му за екологичен дизайн, работата му е включена в платформата Future Materials Bank. Той е и част от документалната поредица на Waterbear Network „Други начини на живот" в сътрудничество с фондация „Елън Макартър" за изграждане на рамка за кръгова икономика, която е регенеративна по дизайн.

„Waterbear е платформа, която изтъква положителните решения за нашия променящ се свят. Чрез планираното от мен сътрудничество тя създава цялостен подход към текстила и модата на биологична основа - нещо, което ще бъде много полезно в тази епоха," обяснява авангардният артист, посветил се на устойчивостта в модата.