Полските фермери протестираха миналата седмица срещу политиката на ЕС в селскостопанския сектор. Едно от основните искания е било преразглеждане на търговските отношения и забрана или сериозно ограничаване на вноса на плодове и зеленчуци и други селскостопански продукти от Украйна, Сърбия, Молдова и Турция. Те протестираха и срещу "Европейската зелена сделка", която според производителите ги поставя в неравностойни условия с вносната продукция.

Трябва да се отбележи, че полските земеделски производители настояват за същите неща, за които настояваха земеделските производители в Германия, Франция и други страни от ЕС-15, когато Полша се присъедини към Европейския съюз. Земеделските производители в тези страни искаха полските продукти да бъдат забранени или ограничени на техните пазари и използваха абсолютно същите аргументи, които полските земеделски производители използват днес. Те се страхуваха от полското селско стопанство, точно както в момента полските фермери се страхуват от украинския агробизнес.

Историята обаче ни показа, че взаимният достъп до пазара е бил от полза и за двете страни. Всъщност в момента Полша внася предимно евтини суровини от Украйна и изнася за нея продукти с висока добавена стойност. Всъщност Украйна помага на полския агробизнес да печели повече пари, да създава повече работни места и да генерира повече приходи от износ и данъци.

Освен това полските земеделски производители не разбират, че забраната за внос на продукти от Украйна, Молдова, Турция и Сърбия няма да доведе до повишаване на цените на полските стоки. В края на краищата продуктите от тези държави просто ще навлязат по-активно на други пазари и ще изместят полския износ оттам.

Ярък пример за това е износът на замразени малини от Украйна за Полша, който е сериозен дразнител за полските производители. Въпреки това само благодарение на вноса от Украйна Полша успява да запази световното си лидерство в този сегмент. Нещо повече, до 100 млн. щатски долара от добавената стойност на украинските малини остават в Полша, което изобщо не конкурира полските малини, а само позволява на замразителите и търговците да увеличат обема и асортимента на износа.

Ако този внос бъде забранен, влиянието на полските дружества на световния пазар на малини рязко ще намалее, а в същото време украинските замразени малини ще увеличат нивото на конкуренция с полските замразени малини на пазарите на други държави от ЕС, както и на САЩ и Канада. В резултат на това украинската ягодоплодна промишленост ще получи допълнителни приходи в размер на 100 млн. долара, които ще й бъдат отнети от полската малинова промишленост. Тези средства ще бъдат реинвестирани в разширяване на площите и капацитета за обработка и сортиране след прибиране на реколтата, за да се добави стойност към замразените малини в Украйна, което ще ускори превръщането на Украйна в световен лидер в този бизнес сегмент.

Интересно беше да се прочетат и дискусиите между обикновените полски граждани и земеделските производители, които протестираха в платформите на социалните медии, съобщава EasrFruit. По-специално, съвестните и мислещи полски жители попитаха фермерите защо полският потребител трябва да плаща за неефективността на местния фермер? Те също така напомниха на земеделските производители, че са купили красивите си трактори, с които са дошли да протестират, именно със субсидии от Европейския съюз, срещу чиято политика протестират сега.

Украинските производители, виждайки тези протести, смятат, че техните подбудители са руските пари. В края на краищата, преди пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна не е имало такива масови протести на земеделските производители. В същото време наивните полски фермери лесно се поддават на руските манипулации, въпреки че кремълските пропагандатори директно обявяват плановете си да нахлуят в Полша след Украйна.