Експертите смятат, че едно от най-важните условия за отглеждане на патици е отделянето им от пилета, пуйки и други домашни птици. Ето защо:
- първо, по-пъргавите пилета постоянно ще изяждат дажбите на патиците, които, като са недохранени, ще започнат да губят тегло;
- второ, патиците пият и ядат по-малко от пилетата, в резултат на което помещението ще бъде влажно, а това е вредно за пилетата (особено за породи с пернати крака);
- трето, битките, които патоците и петлите ще организират, ще допринесат за развитието на нервността на птиците, което в крайна сметка ще се отрази на производителността.
Големият плюс при патиците е, че са почти безразлични към студа. Това позволява от края на март - началото на април до декември да се отглеждат в навън. Но е необходимо да има заграждения с мрежа, където патиците прекарват цял ден. Разбира се, би било много по-добре и ако птиците имат свободно водно пространство – например езеро: тогава патиците практически се хранят сами, което е полезно. Но в съвременните условия не е възможно да се осигури свободно отглеждане на птици навсякъде, така че те трябва да бъдат държани в заграждения.
Проблемът се решава от много стопани - те са се научили от личен опит, че могат да се справят с изкуствено езерце или басейн с вода. Въпреки че патицата е водна птица, за дълъг период от време у дома тя постепенно става почти сухоземна. Оказва се, че тя може да се задоволи с корито с вода, за да се измие. Например, в кокошарника за вашите патици можете да изкопаете обикновена вана, която трябва периодично да се пълни с вода, а патиците ще се редуват и щастливо ще се къпят в нея. Единственото неудобство е, че по време на такова къпане се пръска много вода и тогава може да бъде трудно да се поддържат загражденията чисти.
Патешки "апартаменти"
Имайте предвид, че тесните пространства имат пагубен ефект върху патиците. Този тип птици, от опит знаете, няма да скочат никъде, за да избягат от теснотията дори за минута. Те изпитват големи неудобства, затова трябва да се стремите на 1 кв. м настанените да са не повече от 3 птици.
Въпреки че патиците са водолюбиви птици, те не обичат мръсна и влажна постеля. Затова добавяйте пресни дървени стърготини, слънчогледови люспи или слама 2-3 пъти седмично (зависи какво имате в хамбара). За да се намали влажността, към постелята може да се добави прясно гасена вар в количество от 1-2 кг на 1 кв. м, като я смесвате добре с постелята. Пренаселеността в помещенията за отглеждане на патици засяга не само състоянието на постелята. Факт е, че патиците са много срамежливи по природа. При всяка внезапна промяна (шум, поява на непознат в помещението) патиците бързо се струпват заедно, което често води до нараняване и задушаване. Създаденото напрежение оказва влияние върху продуктивността по време на периода на снасяне и качеството на инкубация на яйцата. Ето защо, когато се грижите за патиците, трябва да се опитате да не правите резки движения и да се държите внимателно, сдържано и деликатно.
Внимание! Патицата консумира въздух 5 пъти повече от другите видове птици и съответно при дишане отделя повече въглероден диоксид и водни пари. В резултат на това „атмосферата" в помещението постепенно става неподходяща. Затова трябва да оборудвате вентилация, която ще осигури постоянен приток на чист въздух.
Имайте предвид! Домашните патици се чувстват нормално при стайна температура от -5 до +5°C. Краткотрайното понижаване на температурата до -20°C настъпва без никакво увреждане на птиците, необходимо е само по това време да се увеличи количеството даван фураж. Изключение прави мускусната патица, която вероятно поради южния си произход не понася добре студа.
Важно! Стопаните с опит препоръчват да се дава на птиците сняг вместо вода при много студено време, когато стайната температура спадне значително. За разлика от пилетата, патиците пият, разливайки много вода, и дори не са склонни да плуват в купата за пиене. Когато водата попадне върху перата, тя замръзва и намалява изолационните им качества. Освен това гребенът се превръща в твърда висулка, което кара птицата да чувства дискомфорт. Топла вода се налива само вечер за 2 часа, за да могат патиците да пият и да изплакнат човките си.
През зимата, в хубави дни,
пуснете птиците навън,
където те щастливо се къпят в снега. И по време на размразяване за тях е полезно да се налива топла вода в голямо корито - патиците щастливо се „къпят", след което бързо бягат в топлата плевня. Но не трябва да оставяте птица навън след плуване през зимата, тъй като тя може да стане хипотермична и да се разболее, защото мокрото оперение бързо замръзва.
Ако помещението е топло, патиците
започнат да снасят яйца още през декември
По това време е необходимо да се поставят гнезда по стените - едно на 3 глави. Проста опция за гнездо са кутии от шперплат с размери 35x50x50 см, с покрив, но без дъно (това улеснява смяната на сеното). Една от крайните стени е отворена - това е входът на гнездото. И само на дъното има 10 см праг, за да не се дръпне постелята и да не се изтъркалят яйцата. На дъното на гнездото се поставя слама или сено, което трябва да се сменя по-често, в противен случай яйцата ще бъдат силно замърсени.
В допълнение към гнездата, помещението за патици е оборудвано с хранилки и поилки. Дизайнът на хранилките може да бъде всякакъв, основното е, че е удобно за патиците да го използват. Пиещите трябва да се третират много внимателно. Купата за пиене трябва да бъде проектирана така, че човката на патицата да може да се побере в нея, а не самата птица.
Хранене
Ценна характеристика на храненето на патици е възможността да се използват хранителни, трапезни и градински отпадъци. Патиците с готовност ядат сочна храна (цвекло, ряпа, картофи, моркови) и усвояват добре хранителните вещества, които съдържат. Делът на тези фуражи в диетата е 50–70 г на глава на ден. От зърнените храни патиците могат да се хранят с царевица, овес, ечемик (той е с по-висока хранителна стойност от овеса), просо, пшеница, пшенични трици и зърнени отпадъци. Също ядат бобови растения (грах, боб), но тази храна трябва да е не повече от 10-15% от дневната нужда от зърнени храни. За храна се препоръчва и използването на суроватка, негодна за консумация извара, млечни отпадъци, както и отпадъци от месо и рибни продукти.
През непродуктивния зимен период
се намалява количеството на протеиновите фуражи в диетата и се увеличава количеството на кореноплодните и грудкови култури. Доставката на извара и месни отпадъци например се намалява наполовина, като вместо това се добавя кръмно цвекло.
0 Пресните зеленчуци са източник на витамини. Дава се приблизително 100 г на глава на ден. Към основната диета е необходимо да се добавят минерални фуражи - креда, черупки от яйца, готварска сол - 8-10 г на ден.
0 Необходимо да се въведат витаминни и минерални добавки в диетата, които ще помогнат на тялото да абсорбира по-добре храната, да укрепи имунната система и да предпази от болести.
0 За патиците най-подходящ е мокрият метод на хранене, тоест използването на навлажнена каша. През зимата такава каша включва трапезни отпадъци, варени картофи, остатъци от зеленчуци, зърнени храни; за овлажняване можете да добавите суроватка, обезмаслено мляко и др.; върховете на градинските зеленчуци, зеленчуците, плодовете, добавяйки към тях натрошено зърно.
0 Когато храните птици с мокри смеси, не трябва да давате твърде много храна - да има толкова, колкото птицата изяжда за около 30-40 минути. Достатъчно е да храните възрастните патици 2 пъти на ден. Например, сутрин давате цели зърна (ечемик, пшеница), накиснати за една нощ, а вечер - мокра каша. И в интервалите между сутрешното и вечерното хранене, ако вашите патици са на ограничена разходка, би било хубаво да ги поглезите с трева, върхове на градински растения и водна леща.
Коментари