При придобиване или подслоняване на животно за домашен любимец се срещат някои законови рамки, които лицензират този акт, съставят самоличността на животното и регулират обществени задължения и правомощия на стопанина му.

Първа точка от дневния ред при сдобиване с любимец е изготвяне на паспорта му. Той е основен и задължителен документ за всеки собственик на куче, котка или порче. Утвърден е от ЕК по образец и регламентира движението на домашни любимци с нетърговска цел в границите на ЕС. Той не е необходим само при пътуване, а служи и като медицинско досие за направените имунизации и чипиране, което също е задължително по закон. Издава се само и единствено от упълномощен ветеринарен лекар, след преглед и поставяне на първа ваксина против бяс. В него се вписват на официалния език на страната-членка и на английски всички направени ваксинации и обезпаразитявания и се прилага удостоверението за поставен микрочип в раздел 3 „Маркиране на животното“, който след това се ламинира. Периодът на валидност на ваксинацията против бяс започва да тече от създаването на защитен имунитет, който не може да е по-рано от 21 дни от датата на извършване на ваксинацията и продължава до края на срока, описан в кратката характеристика на поставената имунизация.

При предстоящо пътуване ваксината трябва да бъде поставена минимум 21 дена предварително. Домашните любимци трябва да бъдат ваксинирани за други заразни заболявания по месоядните животни, различни от бяс, както и да бъдат обезпаразитени 48 часа преди пътуването срещу ектопаразити и ехинококоза, като мероприятията се отразяват в паспорта на животното. Когато информацията на дадена страница от паспорта е под формата на стикер, последният се ламинира с прозрачно фолио, в случай че не се саморазрушава при отлепване. Паспортът на домашния любимец се заверява от обслужващия го упълномощен ветеринарен лекар с дата, подпис и печат 24 часа преди пътуването на животното, като се декларира, че то не показва симптоми на заразно заболяване и може да бъде транспортирано до предвиденото местоназначение.

Ако пътувате в държава извън ЕС, ви е необходим Ветеринарен здравен сертификат. Това е подобен на паспорта документ, който съдържа конкретната информация за вашия любимец (име, имунизации, ваксини против бяс, микрочип). Той се издава от ветеринарния лекар не повече от 10 дни преди датата на отпътуването и е валиден за срок от 4 месеца или до изтичане на ваксинацията против бяс (в зависимост от това кое изтича първо). Към него трябва да има и Писмена декларация, в която се посочва, че преместването на животното не е с търговска цел. Тя се изисква най-вече при превоз на кучета и други домашни любимци от специализирани фирми – тоест, упълномощени от вас лица. В този случай кучето трябва да пристигне при вас в рамките на 5 дни, след като сте променили местоположението си.

Ако сте избрали да закупите любимец с доказано родословие от специализиран развъдник, независимо дали се намира на територията на България или в чужбина, ще получите Удостоверение за раждане, Договор за покупко-продажба и допълнителен документ с данни за произхода на кучето.

След като сте взели паспорта и сте чипирали успешно любимеца си, следва да го регистрирате в общината по местоживеене в 3-месечен срок след придобиване. След успешно преминаване на регистрацията ще получите документ, който трябва да носите със себе си при разходките из града и да предоставите за проверка, ако ви бъде поискан от компетентните органи. Освен това ще плащате годишна административна такса за куче, различна за всяка община, около 20-25 лв. Ако не направите тази регистрация при проверка, подлежите на глоба в размер от 20 до 200 лв.

Наредба на Столичен общински съвет (СОС) определя начина на придобиване, притежаване и отглеждане на кучета и котки на територията на Столична община, и регламентира взаимоотношенията между институциите, неправителствените организации за защита на животните и собствениците на домашни любимци. В нея са описани областните правила и изисквания за документи при придобиване на животни от приюти или покупка от развъдници, за обитаване на открити пространства, за защита на обществената и лична неприкосновеност на трети лица и природата, за отглеждане в условия ограничаващи агресивното поведение, за дресиране, и участие в конкурси, за селскостопански животни, и използването им с различни работни цели, и т.н.

Законът за управление на етажната собственост предвижда няколко задължения на собствениците, ползвателите и обитателите на недвижимо имущество в сградата, притежаващ домашен любимец, по-специално куче или котка. По чл. 6 (1) собствениците са длъжни да изпълняват съответните нормативни актове при отглеждане на животни в самостоятелните си обекти и да не създават безпокойство на непосредствените си съседи. Според изменение от 2011 г. по чл. 7 (6) всеки собственик вписва притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места в отделно обособено поле на книгата на етажната собственост, а ако е куче се вписва с номера на ветеринарномедицинския паспорт. Тълкуванието на тази алинея значи, че любимци, които не излизат от апартамента за разходка, преминавайки през общата етажна собственост, не е нужно да се вписват в книгата. Това може да бъдат екзотични животни, рибки, таралежи, папагали, гризачи и дори котки. Глоба между 50 и 250 лв грози собствениците, които не впишат в 15-дневен срок извежданите на обществени места любимци в книгата на етажната собственост. Задължението произтича от последните поправки в Закона, които парламентът прие на второ четене, като част от пакета закони за одобрение, за да получи страната евросредства по НПВУ. Задължението съществува от 2011 г., но вече вписването ще става последством специална декларация, чийто образец бе утвърден от регионалния министър.

Според чл. 7 (7) собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.

Европейските паспорти за любимци са различни от тези на трети страни
Европейските паспорти за любимци са различни от тези на трети страни
Сертификат за осиновяване
Сертификат за осиновяване
Акредитации за придружители на стопаните си, работни карти на назначавани в служби кучета, и грамоти от конкурси също са част от документалното досие на любимците
Акредитации за придружители на стопаните си, работни карти на назначавани в служби кучета, и грамоти от конкурси също са част от документалното досие на любимците